Kryzys wieku średniego nie istnieje? "To po prostu zjawisko, które dotyczy społeczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 07:22
Tzw. kryzys wieku średniego może pojawić się u nawet 40 proc. ludzi i dotyczy nie tylko mężczyzn. Zdaniem psychologów pojęcie kryzysu wieku średniego ewoluuje, a to m.in. z powodu stresu i zmian środowiskowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

mózg pixabay 1200x660.jpg
Aktywność mózgu wpływa na starzenie się oraz długość życia

Kryzys wieku średniego nie zna płci

Stateczny mąż i ojciec nagle zaczyna pracować nad swoją sylwetką, zmienia styl ubierania się, w jego garażu pojawia się nowy sportowy samochód, a u jego boku – dwa razy młodsza od niego kochanka. Taki obraz kryzysu wieku średniego pojawia się w filmach, a co za tym idzie, w zbiorowej wyobraźni. Jednak życie to nie film, a i czasy się zmieniają. 

– Skoki hormonów, które mają miejsce około czterdziestki, dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn – podkreśla Ewa Kempisty-Jeznach, lekarz medycyny męskiej. – Świat totalnie zmienił się przez stres, przez zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Zaczynamy wpadać w stany depresyjne, rozdrażnienie, zmiany nastroju – tłumaczy.

– Kryzys związany z rozwojem możemy przejść na każdym etapie życia. Oznacza to, że ten kryzys, nawet kryzys wieku średniego, nie jest czymś wyjątkowym. Jest to po prostu zjawisko, które dotyczy społeczeństwa – dodaje coach Aleksandra Zawadzka.

Posłuchaj
03:08 Pora na Trojke kryzys wieku sredniego 2021_09_13-07-19-32.mp3 Kryzys wieku średniego kryzysem jak każdy inny. Z czego wynika i jak go powstrzymać? (Pora na Trójkę)

 

Zauważyć się na nowo

Z powodu tych zmian o kryzysie wieku średniego mówi się coraz rzadziej. To pojęcie przechodzi rewolucję, stając się zjawiskiem zupełnie normalnym, bo zależy od zmian, jakie odbywają się w naszych organizmach, a także od wielu innych czynników. Można zaliczyć do nich nasze relacje z bliskimi, życiowe doświadczenia, a także to, czy w naszej rodzinie występowała depresja.

Czy na tym niekorzystnym dla naszego życia psychicznego zmianom można jakoś przeciwdziałać lub je opóźnić?  – Kiedy dzieci wyprowadzają się na studia i zostajemy sami z mężem lub żona, nie wiemy, o czym mamy rozmawiać. Do tej pory rozmawialiśmy o prowadzeniu domu, o codzienności. Trzeba zauważyć się na nowo. Otwartość na siebie nawzajem i rozmowa pomogą nam najbardziej – podpowiada psycholog Paulina Mierzejewska. – Rozwiązaniem jest sport, pod warunkiem, że nie jest to plastrem na wszystko, co dzieje się wokół – dodaje Aleksandra Zawadzka.

O kryzys wieku średniego nasz reporter Paweł Turski zapytał nie tylko ekspertów, ale i przechodniów.

Posłuchaj
01:24 Pora na Trojke kryzys wieku sredniego sonda 2021_09_13-07-26-20.mp3 Czy 40. urodziny to koniec świata? Przechodnie o kryzysie wieku średniego (Pora na Trójkę)

 

#3 Kryzys wieku średniego: nasza skrajność czy szansa dla Boga? - Jan-Harry Cabungcal/nadzieja TV

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 13.09.2021
Godziny emisji: 7.19, 7.26

kr


Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jak pandemia wpłynęła na nasze relacje?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 06:51
Od 2011 roku 30 lipca to Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Pandemia i spowodowany nią lockdown wystawiły nasze relacje z przyjaciółmi na ciężką próbę. W zmodyfikowaniu ich charakteru niebagatelną rolę odegrały komunikatory internetowe. – Pandemia domknęła etap cyfrowej rewolucji. Doszło do olbrzymich przeobrażeń – powiedział dr Jakub Kuś z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 08:40
Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jak szacują eksperci, lewej ręki, jako dominującej, używa około 8–15 procent populacji. Z czym muszą na co dzień mierzyć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych? Z jakimi trudnościami się spotykają? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie? Warto zapytać o to swój mózg

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 07:28
Skończyły się wakacje, a wraz z nimi czas odpoczynku pracowników i uczniów. Powrót do pracy i szkolnej ławki nierzadko wywołuje ogólne zniechęcenie i niepokój, a to pogarsza naszą kondycję psychiczną. Jak temu zaradzić i oswoić się ze zmianą? Wystarczy odpowiednie nastawienie.
rozwiń zwiń