Idą podwyżki cen prądu. Jak zaoszczędzić na rachunkach?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 06:55
"Podwyżka cen energii elektrycznej jest nieuchronna" – zapowiedział podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak postępować, by zużywać prąd bardziej odpowiedzialnie, a co za tym idzie, płacić za niego mniej?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lukasz Stefanski

licznik prądu1200.jpg
"Ma zachęcić odbiorców energii do świadomego zużywania prądu". Zmiany na rynku mocy

Energooszczędne urządzenia

Jednym z elementów wyposażenia naszego gospodarstwa domowego, które zużywa najwięcej energii, jest lodówka. Dlatego przy wyborze nowej, nie powinniśmy kierować się niską ceną, a tzw. klasą energetyczną. Najmniej prądu zużywają lodówki z oznaczeniem A++, A+ i A, a najwięcej te z oznaczeniem G. 

– Czy to będzie lodówka, pralka czy telewizor – warto zwracać uwagę na klasę energetyczną urządzenia, by wybrać bardziej oszczędne – radzi Wojciech Kozubiński z Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

O oszczędności zadecyduje nie tylko klasa energetyczna, ale i miejsce, w którym stoi nasza lodówka. Warto zadbać o wygospodarowanie na lodówkę możliwie najchłodniejszego obszaru, by różnica temperatur pomiędzy wnętrzem urządzenia i kuchnią była jak najniższa.


Posłuchaj
02:34 Pora na trojke oszczedzanie pradu 2021_09_14-06-47-44.mp3 Prąd będzie jeszcze droższy. Jak zużywać go mądrze? (Pora na Trójkę)

 

Żarówki LED

Podobna zasada dotyczy wyboru żarówek  żarówki LED są bardziej kosztowne, niż tradycyjne żarówki żarowe i halogenowe, których używają nasi rodzice i dziadkowie, jednak wydane pieniądze zwrócą nam się później, i to z nawiązką. – Jeżeli ktoś ma w domu dużo oświetlenia, mniejsze zużycie będzie odczuwalne – dodaje Wojciech Kozubiński.

Mniej na fakturze to więcej dla środowiska

Energooszczędne sprzęty RTV, AGD oraz żarówki to podstawa. Oprócz tego, w zaoszczędzeniu na rachunkach za energię elektryczną znacznie pomoże nam wypracowanie nawyków takich jak nie trzymanie ładowarek w gniazdkach, nieotwieranie drzwiczek piekarnika w trakcie pieczenia i stosowanie listw zasilających. Dzięki temu nie tylko zasilimy nasz portfel, ale i przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska oraz obniżenia emisji spalin i gazów cieplarnianych.

– Musimy stać się bardziej świadomymi odbiorcami energii. Dbajmy o to nie tylko dlatego, żeby oszczędzać, ale też po to, żeby zostawić czysty kraj dla przyszłych pokoleń – apeluje Piotr Pająk z portalu gramwzielone.pl.

6 sposobów na oszczędność prądu - Nauka. To lubię./Nauka. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji:
 14.09.2021
Godzina emisji: 6.47

kr


Czytaj także

Skradzione tablice rejestracyjne. Co teraz?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 06:51
Złodzieje odkręcają tablice rejestracyjne z samochodów, przytwierdzają podebrane "blachy" do swojego pojazdu, tankują na stacji i odjeżdżają bez płacenia, a już wykorzystane numery porzucają – taki scenariusz powtarza się każdego dnia w całej Polsce. Jak uchronić się przed kradzieżą tablic rejestracyjnych i co zrobić, gdy już zauważymy, że padliśmy ofiarą kradzieży?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszustwo na wynajem. Jak się przed nim zabezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 06:52
W sieci pojawiają się oferty noclegów w fikcyjnych pensjonatach, apartamentach czy pokojach na terenie miejscowości turystycznych w całej Polsce. Co zrobić, by ustrzec się wynajęcia pensjonatu "widmo"? Jak ubiegać się o odszkodowanie w przypadku zamówienia takiego noclegu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiecisz w lesie? Szykuj tysiące na mandat. Nowy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 07:20
Lodówka porzucona przy leśnej drodze, plastikowe odpady przy brzegu jeziora, puszki na trawnikach – klimat się zmienia, jednak nawyki Polaków niekoniecznie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt systemowych zmian, mających na celu piętnowanie przestępstw środowiskowych. 
rozwiń zwiń