Nie jesteśmy sami w sieci. Niebezpieczne boty

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 07:32
Boty internetowe, czyli serie kodów źródłowych wykonujące pewne czynności w zastępstwie człowieka, odpowiadają już za 40 proc. ruchu w sieci. Zupełnie jak ludzie klikają w reklamy, wysyłają spam, a nawet… wpływają na wyniki wyborów prezydenckich. Jak nie poddać się dezinformacji?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/ZinetroN

shutt malware 1200.jpg
Malware to zmora użytkowników internetu. Sprawdź, jak chronić swój komputer

Edukacja od najmłodszych lat

Jak podkreśla prof. Michał Bernardelii ze Szkoły Głównej Handlowej, jako Internauci nie jesteśmy w stanie rozróżnić bota od prawdziwej osoby, a jedyne co możemy zrobić, by się przed nimi uchronić, to zachować czujność i edukować. – Obsługiwać telefon potrafi już trzyletnie dziecko. Trzeba uczyć najmłodsze pokolenia, żeby nie klikać wszędzie, bo może prowadzić to do nielegalnego wykorzystania danych – ostrzega.

Posłuchaj
02:50 Pora na trojke boty internetowe 2021_09_14-06-19-04.mp3 Boty internetowe – czym są i jak wpływają na nasze wybory? (Pora na Trójkę)

 

Spamowanie i wygrywanie

Boty dostosowują się do danej grupy ludzi, co pozwala im nie tylko wyłudzać od nas dane, ale także wpływać na nasze postawy. – W ciągu ostatnich 10 lat dużą rolę w wyborach w Stanach Zjednoczonych i krajach afrykańskich odegrały boty, które spamując, powodowały zmianę nastawienia do jednego czy drugiego kandydata. To działo się na tak dużą skalę, że we współczesnym świecie już nie da się bez tego wygrać wyborów – zaskakuje prof. Michał Bernardelii.

Dobra reklama zawsze działa

Korzystanie z botów jest stosunkowo nowym sposobem wywierania wpływu, jednak szerzenie dezinformacji to zabieg stary jak świat. – Internet uwypukla niektóre zjawiska, natomiast ludzie byli oszukiwani tak samo w prasie, w telewizji czy w radiu. Często jeżeli ludzie widzą coś w telewizji lub słyszą w radiu, będą wierzyli również w to, co jest w Internecie – wyjaśnia psycholog internetu Jan Zając. – W dużym stopniu wynika to z przyjętego w naszym kraju modelu edukacji. Nie uczymy sprawdzania źródeł, kwestionowania faktów, podważania tego, co usłyszymy. Nadal w wielu przypadkach nacisk kładzie się na słuchanie i zapamiętywanie tego, co powiedział ktoś inny – zwraca uwagę ekspert.

Bezpieczeństwo w sieci. Ja w internecie/Legalna Kultura

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna 
Data emisji: 14
.09.2021
Godzina emisji: 6.19

kr


Czytaj także

Sklepy internetowe. Jak radzi sobie branża e-commerce?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 08:47
Handel coraz chętniej przenosi się do sieci. Tradycyjnym sklepom coraz częściej towarzyszą oddziały internetowe. Wiele z nich przenosiło tam swoją działalność w dobie pandemii. Jak odnaleźć się w biznesie e-commerce? Czy założenie sklepu internetowego jest skomplikowaną procedurą? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Armatką w gradowe chmury czyli o walce z anomaliami pogody

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 07:45
Niespodziewane i niezwykle gwałtowne zjawiska pogodowe zagrażają zarówno ludziom, jak i ich dobytkowi i uprawom. Niezbędne są więc działania, które zapewnią bezpieczeństwo, a przynajmniej zminimalizują straty. Takie, jak armatka przeciwgradowa, choć ona nie wszystkim się podoba. Przynajmniej na początku...
rozwiń zwiń

Czytaj także

39 lat płyty kompaktowej. Jak CD zrewolucjonizowało rynek muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 07:00
Dokładnie 39 lat temu w zachodnich Niemczech zaprezentowano pierwszą płytę kompaktową. Popularne CD zrewolucjonizowały świat muzyki. – Były tańsze, lżejsze i zajmowały mniej miejsca – wspominał Bogdan Fabiański, dziennikarz, prezenter dyskotekowy i koncertowy w Polsce, USA, Kanadzie i Australii. 
rozwiń zwiń