16 września – Krajowy Dzień Bluesa i urodziny B.B. Kinga

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 06:58
16 września obchodzimy Krajowy Dzień Bluesa. Data wybrana przez polskich miłośników tego gatunku muzykijest nieprzypadkowa. 16 września to dzień urodzin wyjątkowego muzyka B. B. Kinga.  – B.B. King nie grał na gitarze – on dotykał strun. On nie śpiewał, tylko opowiadał historie i to zawsze bardzo interesująco – powiedział w Trójce dziennikarz Piotr Baron.
B.B. King w 2011 roku
B.B. King w 2011 rokuFoto: Shutterstock.com/S. Kuelcue

Nalepa-zrobiony.jpg
Tadeusz Nalepa - ojciec polskiego bluesa

Król Bluesa

B.B. King (1925-2015) urodził się jako Riley Ben King w Itta Bena w stanie Missisipi. Z gitarą po raz pierwszy zetknął się jako młodzieniec, gdy zobaczył jednego z ministrantów grającego podczas mszy. Wkrótce ten zaczął udzielać lekcji Rileyowi, który wiele lat później został obwołany Królem Bluesa.

 

Posłuchaj
07:53 2021_09_16 06_49_38_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 B. B. King – nieformalny Król Bluesa (Pora na Trójkę)

 

– B.B. King od najmłodszych lat był jak gąbka – chłonął wszystko i to słychać w jego muzyce. B.B. był artystą, który zadawał kłam powszechnemu przekonaniu, że muzykę można podzielić na gatunki. W muzyce B. B. Kinga na różnych etapach twórczości słychać gospel, jazz i blues – opowiada dziennikarz Trójki Piotr Baron.

W 1980 roku B.B. King został wprowadzony do Blues Hall of Fame, a w 1987 roku do Rock and Roll Hall of Fame. – Nie sposób w kilku słowach powiedzieć o B.B. Kingu. Odwołam się do pamięci wszystkich tych, którzy słyszeli tego artystę na żywo. Ci na pewno pamiętają każdą minutę tego koncertu – stwierdza dziennikarz Programu III Polskiego Radia.

B. B. King - The Thrill Is Gone (Live at Montreux 1993) | Stages/Mercury Studios

Blues wiecznie młody 

Początki bluesa (ang. "blues" – "smutek", "rozpacz") sięgają końca XIX wieku i mają swoje korzenie w społeczności Afroamerykanów z głębokiego południa Stanów Zjednoczonych. Tematyka bluesa skupia się przede wszystkim na relacjach damsko-męskich, samotności, podróżowaniu, pracy i wolności. Nie brakuje też wątków nierówności rasowej i kwestii politycznych.

Dziś blues uznaje się za podstawę do rozwoju muzyki rozrywkowej całego XX wieku. Jaka jest jego aktualna kondycja? – Blues jest przede wszystkim młody. W Polsce, ale przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych są to głównie gitarzyści i znakomici wokaliści. Mimo że często mówi się, że wyznawców bluesa jest niewielu, to kondycja światowego bluesa jest znakomita. Publicyści i krytycy, oceniając młodych muzyków, bardzo często odwołują się do brzmienia gitary B. B. Kinga – zwraca uwagę Piotr Baron.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Gość: Piotr Baron (dziennikarz radiowej Trójki)
Data emisji:
 16.09.2021
Godzina emisji: 6.49

kr


Czytaj także

39 lat płyty kompaktowej. Jak CD zrewolucjonizowało rynek muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 07:00
Dokładnie 39 lat temu w zachodnich Niemczech zaprezentowano pierwszą płytę kompaktową. Popularne CD zrewolucjonizowały świat muzyki. – Były tańsze, lżejsze i zajmowały mniej miejsca – wspominał Bogdan Fabiański, dziennikarz, prezenter dyskotekowy i koncertowy w Polsce, USA, Kanadzie i Australii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Basista. Najbardziej niedoceniany muzyk w zespole?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 08:30
70. urodziny obchodzi dziś basista zespołu Queen – John Deacon. To dobry pretekst, by pochylić się nad rolą wirtuozów czterech strun w zespołach muzycznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopalnia muzycznych wrażeń. W oczekiwaniu na CARBON Silesia Festival

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 07:25
Przed nami kolejny "Muzyczny Weekend w Trójce", który rozpocznie się w piątek 3 września. Wtedy rusza święto muzyki elektronicznej, czyli CARBON Silesia Festival. Podczas pierwszej w historii edycji wydarzenia, która będzie miała miejsce w industrialnej przestrzeni Sztolni im. Królowej Luizy w Zabrzu, widzowie będą świadkami wspaniałych występów, live actów, setów didżejskich i paneli dyskusyjnych.
rozwiń zwiń