Najpierw dobrostan uczniów, potem – wyniki. Czym jest "Budząca się szkoła"?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 07:27
Brak ocen, konieczności odrabiania lekcji w domu i możliwość pisania sprawdzianu w grupie, ale przede wszystkim wyrozumiałość dla ucznia i wsparcie jego mocnych stron – na takich zasadach działa już kilkadziesiąt szkół w Polsce. Do "Budzącej się szkoły" dołączają kolejne palcówki. Dwie z nich znajdują się na Dolnym Śląsku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Syda Productions

dziecko angielski 1200.jpg
Do you speak English? Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

Edukacja bez przymusu

"Budząca się szkoła" to oddolna inicjatywa wspierająca zmiany w polskiej oświacie. Jej celem jest kreowanie otoczenia sprzyjającego edukacji poprzez brak przymusu, szacunek i dobre relacje pomiędzy uczniami i nauczycielami. Jedną z takich placówek stała się właśnie Niepubliczna Prywatna Szkoła Podstawowa we Wrocławiu Tikkun Olam.

– Misją naszej szkoły jest współpraca, dialog i empatia. Do tego wyznaczonych jest kilka celów. Jednym z nich są lekkie plecaki. Dzieci uczą się tylko i wyłącznie w szkole, nie muszą nosić lekcji do domu. Nie ma zadań domowych – wyjaśnia dyrektor szkoły Magdalena Wentland-Zjawin. Kolejny cel to zmiana sposobu informowania ucznia o błędach. – Celem zielonych długopisów jest wsparcie ucznia i jego mocnych stron. Nauczyciel podpowiada rzeczy, które są do poprawy – dodaje.

Posłuchaj
04:08 Pora na Trojke budzace sie szkoly 2021_09_17-07-22-53.mp3 "Budząca się szkoła" – rewolucja w polskiej edukacji? (Pora na Trójkę)

 

Obudź się szkoło!

Tikkun Olam to placówka prywatna, ale "Budzącą się szkołą" może zostać również szkoła rejonowa i wiejska. Przykładem na to, jest szkoła w Skokowej koło Trzebnicy, która wprowadza zmiany już od roku. W Skokowej uczniowie mogą m.in. nie przyjąć proponowanej przez nauczyciela oceny albo pisać sprawdzian w kilka osób Każda ze szkół autonomicznie podejmuje decyzje o zmianach. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Kościelna (Radio Wrocław)
Data emisji: 17.09.2021
Godzina emisji: 7.22

kr

Czytaj także

Rehabilitacja przez muzykę. Wyjątkowa szkoła dla niepełnosprawnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 13:03
W Szkole Muzycznej im. Paula Harrisa w Lublinie trwa nabór na kolejny sezon. To jedyna tego typu placówka w Europie, prowadząca zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci, a efekty tam uzyskiwane bywają spektakularne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkolna "kapsuła czasu", czyli przesłanie z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 11:55
Szkoła w Złoczewie obchodzi w tym roku 50-lecie oddania do użytku obecnego budynku. Z tej okazji postanowiono odkopać stworzoną wtedy "kapsułę czasu", którą zakopano… No właśnie, nie do końca wiadomo gdzie. Rozpoczęto więc poszukiwania, a na miejscu obserwował je Trójkowy reporter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plecak, zeszyty i… szafki, czyli wszystkie szkolne wydatki

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 16:43
Według szacunkowych danych firmy Deloitte w tym roku polskie rodziny wydadzą na wyprawkę średnio 1388 zł, a to nie koniec. Na pierwszym zebraniu rodziców dowiadujemy się zazwyczaj o dodatkowych składkach.
rozwiń zwiń