Duże dzieci. Dlaczego Polacy tak późno opuszczają rodzinne gniazdo?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 07:32
Według statystyk, średni wiek młodego Polaka, który wyprowadza się z rodzinnego domu to niespełna 29 lat, a Polki – 26 i pół roku. To dosyć późno. Jak wypadamy w porównaniu z innymi innymi krajami europejskimi? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/SpeedKingz

dom opuszczanie domu młodzi FREE 663_364.jpg
Wyjście z domu: trudny temat dla dzieci i rodziców

Malta bije rekordy

Jak twierdzi psycholog Kamila Grześkowiak, północ Europy usamodzielnia się szybciej niż południe. – Jak spojrzymy na Szwecję, ta różnica jest bardzo duża – średnio to jest wiek prawie 21 lat dla kobiet i 21 lat dla mężczyzn. W Danii ten wiek jest zbliżony do wieku szwedzkiego. Im dalej na południe, tym wyższe liczby. – Są kraje takie jak Grecja czy Cypr, gdzie wiek jest wyższy od polskiego. Wszelkie rekordy bije Malta, w której wiek wyprowadzki dla kobiet to ponad 31 lat, a dla mężczyzn 33 lata.

Posłuchaj
03:12 Trojka pora na trojke usamodzielnianie sie 20 wrzesień 2021 07_18_57.mp3 W jakim wieku statystyczny Polak opuszcza dom rodziców i co na to eksperci? (Pora na Trójkę)
 

Odpowiedzialność i codzienność

Z czego wynika niechęć dorosłych ludzi do wyprowadzki z domu? Czy to kwestia kontekstu społecznego lub kulturowego? – Winni są rodzice, którzy często nie pozwalają usamodzielnić się dziecku. Rodzice, którzy wyręczają dziecko, powstrzymują je od samodzielności. Dorosłość to odpowiedzialność, ale i codzienność. Ta jest dla młodego człowieka bardzo trudna. Mentalnie jest jeszcze niedojrzały do tej samodzielności. W ten sposób ten proces ciągnie się latami – mówi Maria Rotkiel, psycholog i psychoterapeuta.

Popychać do samodzielności

Oczywiście nie każdy kraj czy rodzina może sobie na ten komfort pozwolić. Dlatego wiek usamodzielnienia się dziecka  powinien być zawsze indywidualnie rozważany.  Apel jest taki, żeby w momencie, kiedy rodzice i dzieci nie mają trudnej sytuacji, popychać do rozwoju. Pamiętajmy, że wygoda bardzo ogranicza – dodaje Maria Rotkiel.

Kiedy warto wyprowadzić się od rodziców? Jakie są plusy samodzielnego życia? O to zapytaliśmy również przechodniów i naszych słuchaczy.

Posłuchaj
01:31 Trojka pora na trojke usamodzielnianie sie sonda 20 wrzesień 2021 07_26_01.mp3 Statystyczny Polak wyprowadza się od rodziców tuż przed 30-stką. Sonda (Pora na Trójkę)

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji:
 20.09.2021
Godziny emisji: 7.18, 7.26

kr


Czytaj także

Rodzic swoich rodziców, czyli dziecko sparentyfikowane

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 07:44
Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko mimo młodego wieku cechuje się wyjątkową odpowiedzialnością i empatią. Istnieje jednak granica, po której przekroczeniu dziecko przestaje być dzieckiem, co prowadzi do dużych emocjonalnych obciążeń w późniejszym życiu. W psychologii takie maluchy są określane mianem dzieci sparentyfikowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys wieku średniego nie istnieje? "To po prostu zjawisko, które dotyczy społeczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 07:22
Tzw. kryzys wieku średniego może pojawić się u nawet 40 proc. ludzi i dotyczy nie tylko mężczyzn. Zdaniem psychologów pojęcie kryzysu wieku średniego ewoluuje, a to m.in. z powodu stresu i zmian środowiskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Szczęśliwe) życie zaczyna się po czterdziestce. Badania Uniwersytetu Kalifornijskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 07:32
Znane w Polsce powiedzenie brzmi: "Życie zaczyna się po czterdziestce". Potwierdzają to badania naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego, według których to właśnie w tym wieku osiągamy najwyższy poziom szczęścia. W czym tkwi sekret szczęśliwych 40-latków? 
rozwiń zwiń