Ostatnie godziny na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatnie godziny na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań
National Census 2021Foto: GUS/twitter

Do północy można jeszcze wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Wielu zastanawia się, jaki obraz Polaków wyłoni się z tego badania. W rolę Trójkowego rachmistrza wcielił się Paweł Turski. To on zadawał radiowym kolegom i koleżankom pytania pochodzące ze spisu. Jakie odpowiedzi uzyskał?

– Niektórzy mają wiele obaw. Martwią się, że pytania będą trudne. Wcale tak nie jest. Jednym z pierwszych, pojawiających się w spisie, jest pytanie o obywatelstwo. Wydaje się, że jest ono raczej zerojedynkowe. Okazuje się, że nie we wszystkich przypadkach – mówił Paweł Turski. 

– W Holandii nie można mówić o dwóch obywatelstwach. Ojciec zawsze pouczał mnie, żebym w Polsce mówił, że mam obywatelstwo polskie, a w Holandii  holenderskie – powiedział Redbad Klynstra-Komarnicki. 

Posłuchaj

5:39
Ostatnie godziny Spisu Powszechnego w Polsce. Jak wziąć udział? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zgodnie z prawdą

– Na pytania zawsze trzeba odpowiadać zgodnie z prawdą. Ludzie często zastanawiają się, po co rachmistrzowi tyle danych. Nie należy się jednak obawiać. Wszystkie dane są chronione, a samego rachmistrza również można sprawdzić. Każdy z nich powinien identyfikować się legitymacją z numerem – zaznaczył Paweł Truski. 

Jak się spisać? [Narodowy Spis Powszechny 2021] / TSKN SKGD


Zdrowie narodowe 

– Jednym z pojawiających się pytań jest też to o subiektywną ocenę stanu zdrowia. Na to pytanie odpowiedzi udzielał Piotr Łodej. – Czasami boli mnie głowa, ale mimo to mam zdolność do wykonywania codziennych czynności – mówił. Jak podkreślił Paweł Tuski, na to pytanie nie musimy udzielać odpowiedzi, jeśli nie chcemy. 

Wykształcenie

Inaczej jest jednak z pytaniem o poziom wykształcenia. – Na to pytanie trzeba udzielić jednoznacznej odpowiedzi – zaznaczył Turski i zadał je Mateuszowi Droździe. – W Polsce zrobiłem licencjat, a później studiowałem we Włoszech, choć tytułu magistra nie mam.  Studiowałem w Szkole Sztuki Operowej. Uczęszczałem też na Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zostałem jednak usunięty z listy studentów, bo nie zaliczyłem informatyki – powiedział dziennikarz. 

– W naszym spisie nie obyło się bez ofiar. Prowadzący Piotr Firan został jedną z nich. Podczas udzielania odpowiedzi o rodzaj ogrzewania niechcący opowiedziałeś nam, gdzie chodzisz na spacery z psem – wspominał z uśmiechem Paweł Truski. 

Jak wypełnić formularz spisowy NSP? - film instruktażowy / Główny Urząd Statystyczny GUS

Narodowy Spis Powszechny 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa do 30 września. To ostatni moment, by wziąć w nim udział. Spisać można się przez internet, telefonicznie lub w wyznaczonym punkcie. Wiele z nich otwartych będzie do północy, tak by umożliwić wzięcie udziału w badaniu wszystkim chętnym.  

– Co ciekawe, pierwszy spis powszechny w odrodzonej Polsce przeprowadzony został 30 września 1921 roku, czyli dokładnie 100 lat temu. Jeśli ktoś czekał do ostatniej chwili, dziś jest ona wyjątkowo symboliczna – podkreślił Paweł Turski. – Całość zajmie nam około 20 min – dodał. 

Za odmowę wzięcia udziału w badaniu i niedopełnieniu tego obowiązku grożą kary, nawet do 5 tys. zł. Spis powszechny organizowany jest raz na dziesięć lat. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość i autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji:
 30.09.2021
Godzina emisji: 6.20

zch

  

Polecane