"Przeglądam się w tekstach Osieckiej". Ania Rusowicz o koncercie "To, co najpiękniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:30
W 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej Polskie Radio zaprasza na koncert poświęcony jej pamięci oraz twórczości. W sobotni wieczór w Studiu Koncertowym zaprezentują się gwiazdy polskiej estrady. Jedną z nich będzie Ania Rusowicz, która w audycji "Pora na Trójkę" opowiedziała o szczególnej więzi, jaka łączy ją z tekstami Osieckiej. 
Ania Rusowicz
Ania RusowiczFoto: mat. promocyjne

– Jest niewielu tekściarzy, których tak bardzo ukochałam. Agnieszka Osiecka zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Często odnoszę się do jej tekstów, pisząc własne. Zastanawiam się też, jak ona napisałaby to, co krząta mi się po głowie. Jestem oldschoolową tekściarką, piosenkarką i wokalistką. Moją inspiracją jest polska piosenka, która rządzi się swoimi prawami. Mimo że czasy się zmieniły, a artyści piszą inne rzeczy, postanowiłam się odnosić do starej dobrej piosenki i tekstów. Być ich obrończynią – mówiła Ania Rusowicz. 

Posłuchaj
04:30 PR3_MPLS 2021_10_08-08-20-59_osiecka.mp3 Ania Rusowicz o twórczości Agnieszki Osieckiej (Pora na Trójkę)

 

Hołd dla Agnieszki Osieckiej

1200x660-art-Osiecka-V3-min.jpg
To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach

– W moim przypadku twórczość Osieckiej to absolutna baza. Będę śpiewać "Bossanovę do poduszki" oraz "Ludzkie gadanie". To olbrzymi zbiór piosenek i tekstów, które zajmują moją głowę. Myślę, że w tekstach Osieckiej każdy znajdzie coś dla siebie. Była bardzo życiowa. Z tego powodu jej teksty są ponadczasowe i podkreślają naszą polską duszę. Muszę powiedzieć, że Agnieszka Osiecka pisała również teksty dla moich rodziców, a ja trochę się w nich przeglądam – przyznała. 

Agata Passent zaprasza na specjalny koncert w 85. rocznicę urodzin Agnieszki Osieckiej / Polskie Radio 

Nowe wykonania

W czasie sobotniego koncertu wokalistom będzie towarzyszyć Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Tomasza Szymusia, który odpowiada za nowe, często zaskakujące aranżacje utworów. 

– Tomek jest człowiekiem, który z wielkim szacunkiem podchodzi do aranżowania piosenek, zwłaszcza tych kultowych. Zawsze zachowuje ich rdzeń i korzeń. Nie zmienia ich tak, by były nie do poznania. Mimo wszystko zawsze jest to nowa, świeża muzyka, okraszona dźwiękami orkiestry. Za każdym razem z jego partytur dostajemy cos niezwykle cennego – podkreśliła wokalistka. 

Poza Anią Rusowicz w koncercie wezmą udział: Dorota Miśkiewicz, Igor Herbut oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.

1200x627_zycia-rysy_01.1.jpg
Życia Rysy. Serwis poświęcony Agnieszcze Osieckiej

 "To, co najpiękniejsze"

 "To, co najpiękniejsze" to cykl koncertów, które od 2017 roku odbywają się pod honorowym patronatem Rady Mediów Narodowych. Jego celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki.

Transmisję sobotniego koncertu "To, co najpiękniejsze. Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach" będzie można śledzić na antenie Programu 3 Polskiego Radia, w mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube Polskiego Radia. Transmisja rozpoczyna się w sobotę (9 października) o godzinie 20.05.

Polskie Radio stworzyło także specjalny serwis internetowy poświęcony Agnieszce Osieckiej. Stronę powstałą z myślą o autorce tekstów, poetce i pisarce, można znaleźć TUTAJ.

To, co najpiękniejsze. Koncert poświęcony Agnieszce Osieckiej To, co najpiękniejsze. Koncert poświęcony Agnieszce Osieckiej

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Ania Rusowicz
Data emisji:
 8.10.2021
Godzina emisji: 8.21

zch

Czytaj także

"Życia Rysy – Agnieszka Osiecka". Januszkiewicz przed koncertem w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 09:45
– Cieszę, że znowu będę mógł zagościć w studiu imienia Agnieszki Osieckiej, tym bardziej, że moja debiutancka płyta jest rejestracją występu, który odbył się w radiowej Trójce – mówił Marcin Januszkiewicz – aktor, piosenkarz, autor tekstów piosenek, kompozytor oraz autor albumu "Osiecka po męsku". Gość Katarzyny Cygler znalazł się w gronie artystów, którzy już w sobotę 9 października zmierzą się z twórczością patronki Trójkowego studia podczas koncertu "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życia rysy". Andrzej Zieliński wspomina współpracę z Agnieszką Osiecką

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 09:45
W czerwcu 1997 roku, trzy miesiące po śmierci Agnieszki Osieckiej, zorganizowano koncert z okazji nadania Trójkowemu studiu M1 jej imienia. Piosenki z tekstami nowej patronki zaśpiewali wówczas m.in. Magda Umer, Łucja Prus i Skaldowie. Andrzeja Zielińskiego i jego grupę usłyszymy ponownie w sobotę 9 października podczas specjalnej audycji koncertowej "Życia rysy – Agnieszka Osiecka". W dniu swoich 77. urodzin artysta zdradził, jakie były początki jego muzycznej współpracy z poetką i które wspólne utwory ceni najbardziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jesteś sama" i inne piosenki bliskie sercu. Stanisława Celińska zaśpiewa Osiecką

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 09:45
"Nie jesteś sama" – taki tytuł nosi jeden z utworów z tekstem Agnieszki Osieckiej, który dla słuchaczy Trójki wykona aktorka i wokalistka Stanisława Celińska podczas sobotniego koncertu "Życia Rysy – Agnieszka Osiecka". Wydarzenie jest formą muzycznego świętowania urodzin poetki, która w tym roku skończyłaby 85 lat.
rozwiń zwiń