Pałac Branickich będzie jak Luwr?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 07:35
Pojawił się projekt, aby pod dziedzińcem XVII-wiecznego pałacu Branickich w Białymstoku zbudować nowoczesną aulę uniwersytecką. Inwestycja, którą w ewidentny sposób zainspirowały piramida i podziemna galeria na dziedzińcu Luwru, chociaż wciąż jest w fazie pomysłu, budzi podobne emocje.
Pałac Branickich w Białymstoku
Pałac Branickich w BiałymstokuFoto: 914310/pixabay

Pałac Branickich jest jedną z wizytówek Białegostoku, bodaj najbardziej rozpoznawalną jego budowlą. Obecnie mieści się w nim Uniwersytet Medyczny i to właśnie jego władze są pomysłodawcami budowy podziemnej auli. – To szansa na promocję miasta jako architektonicznej perły Polski – tłumaczą. Przeciwnicy z kolei mówią o nieodwracalnych szkodach w historycznej tkance budowli.


Posłuchaj
02:54 TROJKA Pora na Trojke 2021_10_08 07-23-07.mp3 Uniwersytecka aula pod dziedzińcem pałacu Branickich w Białymstoku? (Pora na Trójkę)

– Opinia konserwatora jest pozytywna: odbieram to jako zielone światło dla tej inwestycji. My ze swojej strony także wydamy decyzję pozytywną. Traktuję to jako pierwszy krok w kierunku powstania tutaj ciekawej inwestycji – deklaruje wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk. – A za odważnymi decyzjami może iść odważna forma, która spowoduje, że Białystok zaistnieje na mapie architektonicznej nie tylko Polski, ale też całej Europy i świata – dodaje.

Pałac Branickich w Białymstoku/YouTube TVP3 Białystok


Jednak ten odważny i ambitny, trzeba przyznać, pomysł budzi bardzo poważne kontrowersje, a przeciwnicy inwestycji wytaczają ciężkie działa: – Jako Towarzystwo Opieki nad Zabytkami stoimy na stanowisku ochrony zabytków. Jeśli nawet ta aula podziemna ma jakiś sens i jest komuś potrzebna, to stanowi bardzo duże zagrożenie dla samego pałacu – mówi Barbara Tomecka z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Białymstoku. – Bo prace podziemne na pewno nie będą bez wpływu na substancję znajdującą się pod pałacem: po prostu budując, będziemy niszczyć to, co jest pod ziemią – wskazuje.

– Podtrzymujemy deklarację, że chcemy jak najmniej ingerować w tkankę architektoniczną. Natomiast inwestycja mogłyby rzucić światło na początki, korzenie Białegostoku, gdyż ten dziedziniec tak dogłębnie archeologicznie nigdy nie był przebadany – tłumaczy Marcin Tomkiel, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Na tę chwilę nie mamy żadnych terminów, wszystko jest cały czas w planach – deklaruje.

Luwr, więcej niż muzeum/YouTube Filmy Dokumentalne


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Ryszard Minko (Radio Białystok)
Data emisji: 8.10.2021
Godzina emisji: 7.23

pr


Czytaj także

Dzień Konserwatora Zabytków. Ślady przeszłości w opinii specjalistów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:00
11 sierpnia obchodzimy Dzień Konserwatora Zabytków. Z czym wiąże się zawód? Jakie cechy przydają się w wykonywaniu profesji? Czy współczesne społeczeństwo potrafi z szacunkiem podejść do śladów przeszłości pozostawionych chociażby w dziedzictwie kulturowym? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wschód Kultury" w Białymstoku. Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznego festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 10:50
Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznej edycji "Wschodu Kultury”. Cykl festiwali oparty jest na współpracy miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W Białymstoku rozpoczyna się właśnie ostatnia z trzech części tegorocznych wydarzeń. Czego mogą się spodziewać festiwalowi goście? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto kupi „Mysią wieżę” w Strzelcach Opolskich?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:40
Nadleśnictwo Strzelce Opolskie ma na sprzedaż… zabytkową wieżę. Potoczna jej nazwa „Mysia wieża”, nawiązująca do słynnego mitu o królu Popielu, jest myląca, bo on na pewno tutaj nie zawitał. A i sama budowla jest jednak młodsza, bo liczy sobie „zaledwie” 180 lat. A że okolica malownicza i cena przystępna, więc kupiec powinien się znaleźć.
rozwiń zwiń