Nietypowa gra miejska. "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 06:25
Rzut granatem i zagadki dotyczące uzbrojenia czy budowy pojazdów – to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na uczestników historycznej gry miejskiej "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956". Takie łączące przyjemne z pożytecznym zabawy odbywają się regularnie w Sianowie w województwie zachodniopomorskim.
Poznań, 28 czerwca 2017 roku. Rekonstrukcja wydarzeń w 61. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 (zdjęcie ilustracyjne)
Poznań, 28 czerwca 2017 roku. Rekonstrukcja wydarzeń w 61. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/Marek Zakrzewski

pap_19560600_00E.jpg
Czerwiec 1956 w Poznaniu. "Ocalić od zapomnienia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej [POSŁUCHAJ]

Pierwszy strajk generalny w komunistycznej Polsce

Przypomnijmy: Poznański Czerwiec '56 to pierwszy w komunistycznej Polsce strajk generalny i demonstracje uliczne przeciw reżimowi stalinowskiemu i trudnej sytuacji gospodarczej. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań i został krwawo stłumiony przez wojsko i milicję. Uczestnicy gry miejskiej "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956" rekonstruują część tych wydarzeń.

Posłuchaj
02:53 Pora na Trojke gra miejska Poznan 2021_10_12 06-15-23.mp3 Gra miejska "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956". Nietypowa lekcja historii 65 lat po Czerwcu '56 (Pora na Trójkę)

 

Punkty za rzut granatem

Jedną z konkurencji jest rzut granatem – pozbawioną właściwości bojowych repliką granatu RG-42, który jest używany w wojsku polskim do dnia dzisiejszego. – Wyznaczyliśmy dwie odległości: krótszą dla dzieci i troszeczkę dłuższą dla dorosłych. Granatem trzeba trafić do hełmofonu pancerniaka. Drużyna zdobywa wtedy punkt i może lecieć dalej – wyjaśnia jeden z organizatorów gry.

Zabytkowe pojazdy, ciekawe konkurencje, nagrody

– Ten, kto weźmie udział, może nie tylko poznać historię pierwszego antykomunistycznego zrywu w Polsce, ale także pobawić się i spędzić czas na świeżym powietrzu. Są zabytkowe pojazdy, ciekawe konkurencje, atrakcyjne nagrody. Mamy przede wszystkim konkurencje związane z militarnymi aspektami poznańskiego czerwca, by dowiedzieć się, jakie siły zostały skierowane przeciwko protestującym. Zaznaczę, że w Poznaniu przeciwko tłumowi władza ludowa wyprowadziła czołgi, dlatego mamy czołgistów. Nie jest to tylko teoretyczna przygoda z historią – opowiadał Łukasz Gładysiak ze Stowarzyszenia Historyczne "Pochodnia".

Gra miejska "O wolność i chleb – poznański czerwiec 1956" odbywa się w Sianowie regularnie, ale ta edycja jest wyjątkowa. W tym roku bowiem przypada 65. rocznica tamtych wydarzeń.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Radosław Zmudziński (Radio Koszalin)
Data emisji: 12.10.2021
Godzina emisji: 6.15

kr

Czytaj także

Powrót do czasów dzieciństwa – wizyta w Muzeum Zabawek

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 07:55
Muzeum zabawek to niezwykłe miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie wiele fascynujących miejsc i eksponatów. Młodzi zwiedzający zobaczą czym bawili się ich rodzice, dziadkowie, a może nawet i pradziadkowie. Ich opiekunowie mogą odbyć sentymentalną, dla niektórych wzruszającą, podróż do czasów dzieciństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeźba multimedialna na 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 09:00
W Sieradzu odsłonięto rzeźbę multimedialną zatytułowaną "Fortepian Chopina". Dzięki umieszczonym na niej kodom QR chętni mogę zobaczyć najlepsze lokalne interpretacje wierszy Norwida.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac Branickich będzie jak Luwr?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 07:35
Pojawił się projekt, aby pod dziedzińcem XVII-wiecznego pałacu Branickich w Białymstoku zbudować nowoczesną aulę uniwersytecką. Inwestycja, którą w ewidentny sposób zainspirowały piramida i podziemna galeria na dziedzińcu Luwru, chociaż wciąż jest w fazie pomysłu, budzi podobne emocje.
rozwiń zwiń