Inteligentne pojemniki na odpady staną w Zamościu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inteligentne pojemniki na odpady staną w Zamościu
UE zaostrzyła przepisy dotyczące recyklingu.Foto: Shutterstock/ Rawpixel.com

Inteligentne pojemniki to pomysł Zamościa na walkę z nielegalnym podrzucaniem śmieci oraz nieprawidłowo prowadzoną segregacją. Pojemniki będą monitorować, kto z nich korzysta oraz jakie jest zapotrzebowanie mieszkańców. Jak przekonują władze miasta, dzięki nim możliwe będzie obniżenie ceny usług wywozu odpadów. 

Zamość stanie się drugim po Ciechanowie miastem w Polsce, które wprowadzi inteligentne pojemniki na odpady.  – Chcemy sprawdzić ten system i zobaczyć, jak wygląda w rzeczywistości. Będziemy obserwować, jak szybko zapełniają się pojemniki oraz jak segregowane są śmieci. Uda nam się zrobić to wszystko u źródła, czyli w domach mieszkańców. Zobaczymy też, jak często odbierane są odpady oraz z jaką częstotliwością śmieciarki kursują po mieście. Najważniejsze jednak jest dla nas wskazanie mieszkańcom, którzy nie segregują śmieci lub podrzucają je na osiedla, że taki proceder łatwo jest wychwycić – zaznaczył Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Posłuchaj

3:39
Inteligentne i automatyczne. Pojemniki na odpady w Zamościu.
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak będzie przebiegał proces? 

– W akcji pilotażowej na osiedlu postawiony zostanie inteligentny śmietnik. Gniazdo będzie monitorowane, a w system wyposażone wszystkie pojemniki, na każdy rodzaj odpadów – powiedział Jacek Szkaługa, zastępca prezesa jednej ze spółdzielni mieszkaniowych. 

– Odpady będą zbierane i segregowane w mieszkaniach. Należy zebrać je do worka, a następnie nakleić kod kreskowy. Po podejściu do pojemnika trzeba zeskanować naklejkę. Spowoduje to otwieranie klapy kubła. Po wrzuceniu worka do pojemnika klapa automatyczne zostanie zamknięta. Zadaniem mieszkańca jest odpowiednia segregacja odpadów i prawidłowe naklejanie kodu kreskowego na worek – mówiła jedna z osób odpowiedzialnych za wdrożenie projektu. 

– Jeżeli są jakieś źle posegregowane elementy, możemy zweryfikować je dopiero na wysypisku. Będzie to miało miejsce poprzez otwieranie worków i zrobienie zdjęć – dodał

Zautomatyzowany system

– System jest całą infrastrukturą. Począwszy od zwykłych pojemników i obudów zautomatyzowanych przez aplikację, do której wgląd będą mieli mieszkańcy, władze miasta oraz służby komunalne. W każdej chwili będziemy mogli zobaczyć, czy system jest wydajny, a pojemniki nieprzepełnione. Na podstawie tych obserwacji wprowadzimy zmiany w funkcjonowaniu całego systemu odbioru odpadów – wyjaśnił Jarosław Miechowiecki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska miasta Zamościa.

– Na początek wytypowaliśmy gniazdo, w który mieliśmy wiele podrzutów, również z innych osiedli i domków indywidualnych. Teraz gdy wszystko będzie kontrolowane i monitorowane, liczymy, że zmniejszą się te problemy oraz koszty wywozu. Jesteśmy też zdania, że system pomoże nam zachować porządek – podkreślił prezydent miasta.

Nowy system pojawi się aż w czterech miejscach Zamościa i obejmie swoim działaniem 22 budynki wielorodzinne, czyli około 800 gospodarstw domowych. Pierwsze gniazda zostaną uruchomione jeszcze w tym roku. Inwestycja była współfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Agnieszka Piela (Radio Lublin)
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 7.45

zch

Polecane