Mieć odwagę realizacji swoich pasji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:30
Pojawiły się pierwsze statystyki dotyczące realnej popularności poszczególnych kierunków studiów. Które z nich tracą na popularności, a z którymi młodzież częściej wiąże swoje plany na przyszłość?
Wzrost bezrobocia w dniach 1-20 lipca spadł o ok. 4 tys. mm
Wzrost bezrobocia w dniach 1-20 lipca spadł o ok. 4 tys. m/mFoto: Nata Bene/ Shutterstock

W ubiegłych latach szczególną popularnością cieszyły się kierunki związane z marketingiem i zarządzaniem. Jednak teraz badania potwierdziły zdecydowany odwrót od tych kierunków: młodzież zaczęła wybierać np. koreanistykę, ale też internet rzeczy. Co powoduje te zmiany: chodzi o potrzeby rynkowe czy to jednak wyraz pasji?


shutt praca biurowa 1200.jpg
Chętni do pracy poszukiwani. Rynek otwiera się na nowych pracowników

Posłuchaj
05:22 TROJKA Pora na Trojkę 2021_10_13 08-21-49.mp3 Najpopularniejsze kierunki na studiach (Pora na Trójkę)

– Sądzę, że chodzi o obie te rzeczy. Młodzież jest coraz bardziej świadoma: coraz więcej mówi się o tym, aby myślała o swoich potrzebach, że człowiek może wykonywać swój zawód wtedy, kiedy naprawdę go lubi. Coraz częściej mówimy młodzieży, żeby nie tylko podążali za modą, ale również za swoimi pasjami. Dlatego już nie popularne "Pójdę na marketing, a później się zobaczy", ale zawody specjalistyczne – tłumaczy Dorota Żuchowicz z Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży oraz Pracowni Badania Potencjału "Talent". – Ta specjalizacja bierze się też z tego, że cały świat idzie w kierunku specjalizacji: właśnie niektóre języki wschodu stają się bardziej potrzebne i popularne – wskazuje.

– Od dawna też wiadomo, że praca ze starszymi ludźmi będzie w przyszłości bardzo potrzebna. Wszyscy mamy tego świadomość, jednak nadal niewielu młodych ludzi wybiera ten kierunek, mimo że będą mogli zarobić bardzo duże pieniądze – dodaje.

Jednak czy w wieku 18 lat młody człowiek może już świadomie podjąć decyzję dotyczącą jego pracy, jego przyszłości? – Mogę powiedzieć, że tak. To jest kwestia porozmawiania: młody człowiek powinien porozmawiać sam ze sobą, ale też skorzystać z tego doradztwa, które się pojawiło w szkołach. A potem podjąć decyzję i zaryzykować. A jeżeli się okaże, że wybrany zawód, wybrane studia nie są odpowiednie, to żeby miał odwagę zmienić to jak najszybciej – stwierdza Dorota Żuchowicz. – I to jest najważniejsze: żeby mieć świadomość decyzji i spełniania swoich potrzeb i realizacji swoich pasji. I mieć odwagę na zmianę.***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Data emisji: 13.10.2021
Godzina emisji: 8.21

pr


Czytaj także

Czterodniowy tydzień pracy. Czy sprawdziłby się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:00
Czterodniowy tydzień pracy coraz bardziej realny? Islandzcy eksperci promują taki model i przekonują, że nowa forma mogłaby pomóc w osiągnięciu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Co więcej, przyjęcie takiego podziału mogłoby się okazać korzystne dla środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urlop a praca. Czy umiemy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 06:35
Polacy na urlopie często odbierają telefony służbowe. Czas odpoczynku to nie tylko brak wykonywania obowiązków służbowych, ale także prawo do nieodbierania telefonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest idealny pracownik i gdzie go dzisiaj znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:45
Pandemia dosłownie przeorała rynek pracy: rzeczywistość w której aktualnie znajdują się firmy jest całkowicie odmienna od tej, w jakiej były przed dwoma laty. To powoduje, że pracodawcy poszukują pracowników z innymi kompetencjami niż wcześniej. Jednak okazuje się, że znaleźć ich jest bardzo trudno.
rozwiń zwiń