Nietoperze w wielkim mieście. W Lublinie powstają dla nich domki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 07:55
Z powodu stereotypów są uważane za zagrożenie, jednak to one pozbywają się za nas ogromnych ilości znienawidzonych przez nas komarów. Nietoperze nie omijają dużych miast i potrzebują w nich schronienia. Dlatego lubelska Fundacja dla Przyrody buduje i instaluje dla nich domki, jednocześnie próbując zmienić naszą opinię o tych latających ssakach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Monica Johansen

Nietoperze lgną do miasta

– W Lublinie łącznie mamy 17 gatunków nietoperzy. Niektóre z nich wręcz preferują miasta i lubią sąsiedztwo człowieka – zaskakuje Michał Piskorski, który jest chiropterologiem, czyli osobą zajmującą się badaniami i ochroną nietoperzy. – Najpospolitsze gatunki, które tu spotykamy, to kilka gatunków karlików  karliki większe, karliki drobne, karliki średnie. Szczególnie często jesienią występują borowce i mroczki posrebrzane czy gacki oraz nocki rude, które żerują bezpośrednio nad taflą wody – wymienia. 

Posłuchaj
03:52 Trojka Pora na Trojke domki dla nietoperzy 2021_10_14-07-45-06.mp3 Fundacja Dla Przyrody buduje domki dla lubelskich nietoperzy i walczy ze stereotypami (Pora na Trójkę)

 

Nocni łowcy komarów

W ramach projektu Fundacji Przyroda w samym Lublinie zostanie zainstalowanych 90 budek i zostanie postawionych pięć tablic informacyjnych. Budki stają m.in. przy oświetlonych ścieżkach rowerowych. – Nietoperze bardzo często polują przy latarniach. Można wtedy obserwować, jak wykonują swoje niesamowite akrobacje, łowiąc owady. Potrafią w nocy złapać ponad 15 tys. komarów, a to ogromne ilości – mówi członek fundacji Marek Kołodziejczyk.

Budki są dla nietoperzy schronieniem w ciągu dnia, zastępując im dziuple w drzewach. – Ludzie bardzo często widząc taką budkę, zastanawiają się, dlaczego nie ma w niej otworu. Otwór znajduje się u samego dołu – jest to wąska szczelina, którą nietoperz wpełza. Jest mu tam ciepło i przyjemnie – wyjaśnia. 

Nie takie straszne, jak je malują

Celem akcji montowania budek jest nie tylko zapewnienie schronienia nietoperzom, ale także walka ze związanymi z nimi stereotypami. – Nasz program w jednym z założeń ma odczarować mity, które są związane z nietoperzami  że mogą wplątać się we włosy, że są krwiopijne i powodują zagrożenie. Nietoperze krwiopijne to tylko kilka gatunków, które występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Oczywiście to dzikie zwierzęta, więc nie należy ich dotykać ani niepokoić, dlatego że będą się zwyczajnie bronić i mogą nieintencjonalnie człowieka ugryźć – ostrzega Michał Piskorski.

Budowa budki dla nietoperzy/Drewno Zamiast Benzyny

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Lilianna Kaczmarczyk
Data emisji: 14.10.2021
Godzina emisji: 7.45

kr

Czytaj także

Kultowy "kanciak". 30 lat temu zakończono produkcję Fiata 125p

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 07:00
Wielu wspomina go z sentymentem. Jeszcze inni chwalą za dostosowanie do ówczesnych potrzeb. Mija trzydzieści lat, odkąd z taśm warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu zjechał ostatni Fiat 125p. Jak się okazuje, auto nawet współcześnie budzi całkiem spore zainteresowanie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Król polskich dróg, bohater popkultury. 47 lat temu ruszyły prace nad Polonezem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:25
Obiekt westchnień wielu kierowców, bohater "07 zgłoś się" i "Kilera", słowem – legenda polskiej motoryzacji. Mowa oczywiście o FSO Polonezie. Właśnie mija 47 lat od rozpoczęcia polsko-włoskich prac nad tym pojazdem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spływ najgłębszym kanionem i walka o demokrację. "Godspeed, Los Polacos!"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 17:00
– To jest film o Polsce, ale dla amerykańskiej widowni. Opowiada historię Polski tym, którzy jej nie znają. Czułem, że jako pierwsza generacja żyjąca w USA powinienem ją opowiedzieć. W tym filmie jest dużo mojej dumy z Polski – mówił w Trójce Adam Nawrot, amerykański reżyser z polskimi korzeniami. Artysta jest autorem filmu "Godspeed, Los Polacos!" – dokumentalnej opowieści o siedmiu studentach, którzy po spływie kanionem Colca w Peru walczą o demokrację w krajach bloku wschodniego. 
rozwiń zwiń