Czy na pewno czyste ręce? Sprawdzamy w Światowym Dniu Mycia Rąk

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 08:00
Mycie rąk: wydawałoby się, że takie proste, a jednak nie. Od dziecka robimy to codziennie, ale okazuje się, że 95 procent z nas robi to w sposób nieprawidłowy. Z okazji ustanowionego przez ONZ w 2008 roku Światowego Dnia Mycia Rąk tą kwestią, jak się okazuje niezwykle ważną, zajął się Trójkowy reporter.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Raths/shutterstock.com

Obecnie, przy okazji pandemii, o myciu rąk przypomina się o wiele częściej, a samej czynności poświęca się więcej uwagi. Nic dziwnego, skoro najwięcej zakażeń jest przenoszonych właśnie za pomocą brudnych rąk. Jak więc je poprawnie myć i kiedy?


kleszcz 1200.jpg
Uwaga, kleszcze wciąż są aktywne i groźne!
Posłuchaj
03:46 TROJKA Pora na Trojke 2021_10_15 07-50-08.mp3 Mycie rąk - ważna rzecz (Pora na Trójkę)

Wg rekomendacji w normalnych okolicznościach powinniśmy myć ręce 6-10 razy dziennie. – Wynosimy z miejsc publicznych bardzo dużą ilość bakterii. Mycie i prawidłowa dezynfekcja rąk powodują, że tych bakterii nie przenosimy. A statystycznie na całym świecie najwięcej zakażeń jest przenoszonych właśnie za pomocą brudnych rąk – tłumaczy dr Liliana Krzemińska z Uniwersytetu Medycznego W Łodzi. – Nie tyle fizycznie zabrudzonych ziemią, piaskiem czy w inny sposób, ile tym, czego nie widzimy: bakteriami, wirusami i grzybami – wskazuje.

– Żeby to było skuteczne, powinniśmy zdjąć biżuterię, bransolety i zegarek i dopiero wtedy przystąpić do mycia rąk – instruuje dr Wiesław Pesta z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. – Najbardziej polecanymi preparatami, jeśli mówimy o myciu higienicznym, są mydła płynne. Na tych w kostce mogą się również osadzać wirusy i bakterie – dodaje.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 7.50

pr


Czytaj także

Życie po udarze. Jacek Rozenek: "To radzenie sobie w demotywującej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 11:15
Aktor, trener biznesu, aktywny, zaangażowany człowiek. Życie Jacka Rozeneka zatrzymało się na skutek udaru, którego doznał w 2019 roku. – Do tamtej pory byłem zdrowy, dużo ćwiczyłem. Nagle leżałem w szpitalnym łóżku. Szczerze mówiąc, byłem wkurzony – mówił w rozmowie z Anną Popek. Aktor nie poddał się i sam zaczął o siebie walczyć. Dziś dzieli się swoją historią. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leworęczność ma swoje zalety. Z czym na co dzień mierzą się leworęczni?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 08:40
Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jak szacują eksperci, lewej ręki, jako dominującej, używa około 8–15 procent populacji. Z czym muszą na co dzień mierzyć się w świecie zdominowanym przez praworęcznych? Z jakimi trudnościami się spotykają? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fobie nasze codzienne

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 08:20
Okazuje się, że aż 13 procent ludzi cierpi na różnego rodzaju lęki i fobie. Jak stwierdzono, mimo naszych wspólnych cech, są one jednak wysoko zindywidualizowane, gdyż wynika to ze sposobu, w jaki w naszym życiu pojawia się taka przypadłość.
rozwiń zwiń