Pszczoły – najlepsi producenci naturalnych lekarstw

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 08:35
W Polsce, ale i na całym świecie można zaobserwować prawdziwy renesans pszczelarstwa: coraz więcej osób interesuje się pszczołami i ich hodowlą, naturalnym pozyskiwaniem miodu. Również coraz więcej miast dba o te owady, a na dachach biurowców i bloków mieszkalnych zakładane są pasieki, które dostarczają miód.
Pszczoły, zdjęcie ilustracyjne
Pszczoły, zdjęcie ilustracyjneFoto: ARLOUK/Pixabay.com

Wosk pszczeli, pierzga, propolis, miód to produkty, które można pozyskać od pszczół. Wszystkie mają bardzo pozytywne działanie lecznicze, o ile oczywiście są produktami naturalnymi, niezanieczyszczonymi środkami chemicznymi. Problem w tym, że częste opryski pól (bywa, że zakazanymi środkami) nie tylko zdecydowanie obniżają ich jakość, ale także przyczyniają się do chorób i zjawiska masowego ginięcia pszczół (CDD). Dotyczy to także Polski.


miód1200.jpg
Płynne złoto. Jak powstaje miód?

Posłuchaj
05:21 TROJKA Pora na Trojke 2021_10_15 08-24-24.mp3 Jaki jest stan pszczelarstwa w Polsce? (Pora na Trojke)

Więcej pszczół, ale coraz słabszych

– Kondycja polskiego pszczelarstwa po czasie zapaści na szczęście się poprawia. Jest sporo młodych pszczelarzy, co oznacza, że pasieki trwają, powstają nowe, a ludzie będą mieli miód – tak odpowiada Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa na pytanie o stan pszczelarstwa w naszym kraju. – Natomiast jeśli chodzi o pszczoły, to owszem, jest ich coraz więcej. Jednak ich kondycja jest coraz słabsza i wymagają coraz więcej opieki ze strony ludzi, aby utrzymać populację. Pszczoły dzikiej – mówimy o pszczole miodnej – prawdopodobnie już w Polsce nie ma, więc cała populacja zależy od opieki pszczelarzy – wskazuje.

Co więc się dzieje w pasiekach w połowie października? – To zależy od pogody i od regionu kraju. Generalnie jest to już okres, kiedy zarówno pszczelarze, jak i pszczoły szykują się już do zimy. Owady raczej już starają się nie wylatywać z ula: może jeśli będzie 13-15 stopni i słońce, to jakieś bardziej odważne się zdecydują – wyjaśnia.

Miód najlepszy na przeziębienie

Jesienią i zimą wzrasta popyt na miód i produkty pszczele, gdyż – zostało to już dawno potwierdzone naukowo – są one znakomitymi naturalnymi lekarstwami. Jak więc wybrać dobry miód, który dla nas jest najlepszy? – Jeśli szukamy miodu w sklepach, to w takich z regionalną żywnością, żywnością z wiadomego źródła – tłumaczy. – Ale miód najlepiej kupować u źródła. Czyli warto mieć zaufanego pszczelarza, co do którego wiemy, że sprzedaje miód tradycyjny, prawdziwy, pochodzący z odpowiednich terenów. A dzięki temu, że kupujemy miód od polskich pszczelarzy, wspieramy polskie pszczoły i mamy gwarancję, że jest wysokiej jakości naturalnym produktem spożywczym i leczniczym.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 8.24

pr


Czytaj także

Nikotyna już nie zaszkodzi pszczołom

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 08:30
Pszczołom i owadom zapylającym najbardziej szkodzą opryski środkami zawierającymi neonikonikotynoidy. Jest jednak szansa, że polski wynalazek je uratuje. Wkrótce zostanie opatentowany na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko spadziowy, lipowy czy wielokwiatowy. Polacy pokochali miody

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 18:15
– Miód jest stosowany zwłaszcza w schorzeniach dróg oddechowych, układu pokarmowego czy w zaburzeniach odporności i w rekonwalescencji – wylicza specjalista chorób wewnętrznych dr Andrzej Fugiel. Jak dodaje, zawarte w miodzie cukry i inne związki odżywcze poprawiają naszą kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:35
Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
rozwiń zwiń