Pszczoły – najlepsi producenci naturalnych lekarstw

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pszczoły – najlepsi producenci naturalnych lekarstw
PszczołyFoto: ARLOUK/Pixabay.com

W Polsce, ale i na całym świecie można zaobserwować prawdziwy renesans pszczelarstwa: coraz więcej osób interesuje się pszczołami i ich hodowlą, naturalnym pozyskiwaniem miodu. Również coraz więcej miast dba o te owady, a na dachach biurowców i bloków mieszkalnych zakładane są pasieki, które dostarczają miód.

Wosk pszczeli, pierzga, propolis, miód to produkty, które można pozyskać od pszczół. Wszystkie mają bardzo pozytywne działanie lecznicze, o ile oczywiście są produktami naturalnymi, niezanieczyszczonymi środkami chemicznymi. Problem w tym, że częste opryski pól (bywa, że zakazanymi środkami) nie tylko zdecydowanie obniżają ich jakość, ale także przyczyniają się do chorób i zjawiska masowego ginięcia pszczół (CDD). Dotyczy to także Polski.


miód1200.jpg
Płynne złoto. Jak powstaje miód?

Posłuchaj

5:21
Jaki jest stan pszczelarstwa w Polsce? (Pora na Trojke)
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej pszczół, ale coraz słabszych

– Kondycja polskiego pszczelarstwa po czasie zapaści na szczęście się poprawia. Jest sporo młodych pszczelarzy, co oznacza, że pasieki trwają, powstają nowe, a ludzie będą mieli miód – tak odpowiada Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa na pytanie o stan pszczelarstwa w naszym kraju. – Natomiast jeśli chodzi o pszczoły, to owszem, jest ich coraz więcej. Jednak ich kondycja jest coraz słabsza i wymagają coraz więcej opieki ze strony ludzi, aby utrzymać populację. Pszczoły dzikiej – mówimy o pszczole miodnej – prawdopodobnie już w Polsce nie ma, więc cała populacja zależy od opieki pszczelarzy – wskazuje.

Co więc się dzieje w pasiekach w połowie października? – To zależy od pogody i od regionu kraju. Generalnie jest to już okres, kiedy zarówno pszczelarze, jak i pszczoły szykują się już do zimy. Owady raczej już starają się nie wylatywać z ula: może jeśli będzie 13-15 stopni i słońce, to jakieś bardziej odważne się zdecydują – wyjaśnia.

Miód najlepszy na przeziębienie

Jesienią i zimą wzrasta popyt na miód i produkty pszczele, gdyż – zostało to już dawno potwierdzone naukowo – są one znakomitymi naturalnymi lekarstwami. Jak więc wybrać dobry miód, który dla nas jest najlepszy? – Jeśli szukamy miodu w sklepach, to w takich z regionalną żywnością, żywnością z wiadomego źródła – tłumaczy. – Ale miód najlepiej kupować u źródła. Czyli warto mieć zaufanego pszczelarza, co do którego wiemy, że sprzedaje miód tradycyjny, prawdziwy, pochodzący z odpowiednich terenów. A dzięki temu, że kupujemy miód od polskich pszczelarzy, wspieramy polskie pszczoły i mamy gwarancję, że jest wysokiej jakości naturalnym produktem spożywczym i leczniczym.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Data emisji: 15.10.2021
Godzina emisji: 8.24

pr


Polecane