Odurzeni serialami. Jak oglądanie może uzależnić?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 07:20
Jeszcze niedawno, by obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu, musieliśmy czekać cały tydzień. Obecnie dostęp do licznych platform streamingowych sprawia, że możemy obejrzeć cały sezon naraz i z tej możliwości chętnie korzystamy. Zarywamy noce i zaniedbujemy aktywność fizyczną, a w końcu… uzależniamy się. Nałogowe oglądanie seriali, z pozoru nieszkodliwe, staje się coraz bardziej powszechne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

squid game 1200.jpg
Hiszpańscy uczniowie odtwarzają brutalne sceny ze "Squid Game". Nauczyciele ostrzegają przed znieczulicą

Serialowy zastrzyk endorfiny

Młodsi oglądają bijący rekordy popularności serial "Squid Game" czy "Wiedźmina", a starsi "M. jak miłość" lub "Barwy szczęścia". Na jednych i drugich seriale wywierają podobny wpływ.

– To daje nam odprężenie i endorfiny, a to jest ten haczyk, na który człowiek się łapie. Nasz mózg dostaje gratyfikację w postaci hormonu. To jest to, co nas uzależnia i żeby wprowadzić się w ten stan relaksacji, decydujemy się obejrzeć kolejny odcinek – wyjaśnia psycholog i psychoterapeuta Robert Gancarczyk. – To aktualnie duże zagrożenie, ponieważ mamy do niego dostęp, a dawniej go nie było – ostrzega.

Posłuchaj
03:57 Pora na Trojke - uzaleznienie od seriali 2021_10_19-07-13-39.mp3 Wciągające seriale – od nich też można się uzależnić! (Pora na Trójkę)

 

Zamiast maratonu – trzy odcinki w tygodniu

Oglądanie kilku odcinków pod rząd to kilka godzin wyjętych z naszego życiorysu, które moglibyśmy poświęcić na ćwiczenia fizyczne, spotkanie z przyjaciółmi lub pracę. Wynika z tego poczucie izolacji, co z kolei może prowadzić do stanów depresyjnych. – To, co na początku nas złapało, czyli lepszy nastrój, będzie ciągnąć nas w dół – dodaje ekspert.

Czy to znaczy, że powinniśmy zlikwidować wszystkie nasze konta na platformach streamingowych i zrezygnować z oglądania? W ekstremalnych przypadkach być może byłoby to odpowiednim rozwiązaniem, jednak jeżeli czujemy, że poświęcamy serialom zbyt wiele czasu, powinniśmy wprowadzić w nasze życie pewne ograniczenia. 

– Warto ustalić sobie, że oglądamy np. dwa lub trzy odcinki w tygodniu. Nie chodzi o to, żeby odcinać się od tego w całości. Zdecydowanie nie polecam regularnych maratonów serialowych  to może przynieść więcej szkód niż pożytku – radzi Robert Gancarczyk.

E-uzależnienia - przyczyny, objawy, leczenie - Joanna Flis, Joanna Gutral/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 19.10.2021
Godzina emisji: 7.13

kr

Czytaj także

"Zmiennicy" - kultowa taksówka WPT 1313 aktorem serialu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 05:30
Dzisiaj mijają 34 lata od premiery pierwszego odcinka kapitalnego serialu "Zmiennicy" w reżyserii Stanisława Barei. Pierwszy odcinek wyemitowano 18 października 1987 roku. Była to niedziela, wieczór po kolejnym wydaniu propagandowego Dziennika Telewizyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nakręceni": filmowe premiery tygodnia

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 13:55
W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka w filmie, czyli ekranizacje rządzą!

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 11:40
Kiedyś "Lalka", "Lśnienie", "Czas apokalipsy" czy "Wesele", dzisiaj "Władca pierścieni", "Wiedźmin", "Gra o tron", czy powszechnie oczekiwana "Diuna" - ekranizacje książek właściwie zawsze cieszyły się popularnością, choć oczywiście z poziomem bywało różnie. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat znowu można zaobserwować bardzo duży wzrost zainteresowania takimi produkcjami – zarówno kinowymi, jak i serialami. Czym to jest spowodowane i jaki jest klucz do udanej ekranizacji?
rozwiń zwiń