Baranina – niedoceniane mięso. Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 06:27
Baranina jest doceniana przez nieliczną grupę Polaków, zwłaszcza przez mieszkańców Podhala, którzy zachwalają ją jako zdrowe i, po odpowiednim przyrządzeniu, smaczne mięso. I mają rację. Baranina posiada nie tylko interesujący smak, ale także sporo walorów zdrowotnych. W dniu 20 października, czyli w Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni o sposoby przyrządzenia tego rodzaju mięsa zapytaliśmy zarówno eksperta, jak i miejscowych.
Duszona jagnięcina z warzywami (zdjęcie ilustracyjne)
Duszona jagnięcina z warzywami (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/Photo Baris

shutterstock befsztyk 1200.jpg
La bistecca alla fiorentina. Prawdziwa sztuka mięsa

Baranina – mięso dla ubogich?

Jan Karpiel-Bułecka, znawca góralskiej kuchni, tłumaczy, że przez wieki była ona prosta, bo i gospodarstwa pod Tatrami nie były zbyt majętne. – Baraniny nigdy się nie piekło, tak jak robi się to teraz. Dusiło się ją w kotle w rosole, z dodatkiem cebuli. To wynikało z biedy. Z bulionu robiło się albo rosół z grulami, albo kwaśnicę. 


Posłuchaj
04:16 Pora na Trojke Miedzynarodowy Dzien Szefa Kuchni 2021_10_20-06-21-03.mp3 Jak przyrządzić baraninę, żeby była smaczna i dlaczego warto ją jeść? Górale odpowiadają (Pora na Trójkę)

 

Baranina po góralsku

A jak jadają baraninę mieszkańcy Podhala? – Jadamy baraninę bardzo klasycznie, czyli tak jak się podaje ją w górach od lat – jako udziec barani z naturalnymi ziołami i przyprawami, które sprawiają, że mięso staje się bardziej miękkie i kruszeje wcześniej. Do tego trochę półwytrawnego wina – odpowiada jeden z nich. – W miodzie i w czosnku. Duszoną daje się ją na patelnię albo na grilla, tak jak to teraz jest modne – dodaje inny.

Prozdrowotne właściwości 

Bulion powstały z gotowania baraniny pomaga w leczeniu przeziębienia, a ponadto samo mięso ma wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, wpływających na obniżenie "złego" cholesterolu, zawiera kwas orotowy, który stanowi barierę zapobiegającą namnażaniu się komórek nowotworowych oraz witaminy z grupy B i L-karnitynę, czyli substancję, pobudzającą procesy spalania tłuszczu.

Wśród Polaków nadal panuje kiepska opinia, która ciągnie się za baraniną od czasów PRL-u, gdy na nasze stoły trafiało mięso pochodzące od starych owiec, które hodowano głównie dla wełny. Mimo to dziś baranina to jedno z najdroższych mięs. Jego cena sięga około 25 złotych za kilogram.

Jagnięcina duszona z warzywami/KGW Kościelisko

Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni 

Święto Międzynarodowego Dnia Szefa Kuchni zostało zainicjowane w 2004 roku przez dr. Billy'ego Gallaghera – ówczesnego lidera Stowarzyszenia WACS (ang. World Association of Chefs' Societies – Światowe Stowarzyszenie Stowarzyszeń Szefów Kuchni). Według niego celem obchodów tego dnia miało być nie tylko szerzenie wiedzy o zawodzie szefa kuchni, ale też dzielenie się posiłkiem z potrzebującymi.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 6.21

kr

Czytaj także

Labirynty kukurydzy. Atrakcja nie tylko nadmorskich kurortów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 06:40
To nowy turystyczny trend: w polach warzyw powstają atrakcje takie jak labirynty. Czy to marnowanie żywności, czy tę modę można pogodzić ze zbiorami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły – najlepsi producenci naturalnych lekarstw

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 08:35
W Polsce, ale i na całym świecie można zaobserwować prawdziwy renesans pszczelarstwa: coraz więcej osób interesuje się pszczołami i ich hodowlą, naturalnym pozyskiwaniem miodu. Również coraz więcej miast dba o te owady, a na dachach biurowców i bloków mieszkalnych zakładane są pasieki, które dostarczają miód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na łakomstwo! Zwierzęta przygotowują się do zimowego snu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 06:16
– Niedźwiedzie są na etapie absolutnego obżarstwa, orgia po prostu: borówka czernica, czyli czarna jagoda, jak mówią na północy Polski, maliny. Niedługo zaczną się opychać jarzębiną. Jedzą, co tylko podejdzie pod pysk, a jednocześnie to, co jest dobre, smaczne, pożywne, zdrowe – wyliczał Marek Kot, przyrodnik Tatrzańskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń