Jakość powietrza w biurze wpływa na efektywność. Jak korzystać z klimatyzacji mądrze?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:16
Jakość powietrza w miejscu pracy ma wpływ na funkcje poznawcze, w tym na czas reakcji, zdolność koncentracji, a także na wydajność pracy – udowodnili naukowcy przynależącej do Uniwersytetu Harvard Szkoły Zdrowia Publicznego im. T.H. Chana. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey_Popov

samochód klimatyzacja shutter 1200 Monika Wisniewska.jpg
samochód klimatyzacja shutter 1200 Monika Wisniewska.jpg

Niebezpieczne pyły PM2,5 

Badanie harvardzkich naukowców trwało rok i objęło pracowników biur w sześciu krajach, pracujących w różnych dziedzinach – inżynierów, agentów nieruchomości, architektów i techników. Okazało się, że zwiększone stężenie drobnych cząstek pyłu PM2,5 i niższe wskaźniki wentylacji (mierzone przy użyciu poziomów dwutlenku węgla) skutkowały u badanych wolniejszymi czasami reakcji i zmniejszoną dokładnością podczas wykonywania zadań testowych. Naukowcy zaobserwowali również zaburzenia funkcji poznawczych.

To, czym są pyły PM2,5, wyjaśnia Zuzanna Podgórska, fizyk z Politechniki Warszawskiej. – Są to bardzo małe cząstki, które bez problemu przenikają przez większość filtrów. W pyłach PM2,5 są substancje chemiczne, ale też np. naturalne pierwiastki radioaktywne, które docierają do naszych płuc. Pojedyncza ekspozycja nie jest niebezpieczna, natomiast jeżeli przebywamy w takich warunkach pracy przez dłuższy czas, odbija się to na naszym zdrowiu – ostrzega.

Posłuchaj
04:19 Pora na Trojke jakosc powietrza a funkcje poznawcze 2021_10_20-08-10-51.mp3 Jak powietrze w miejscu pracy wpływa na nasze zdrowie i wydajność? Badania harvardzkich naukowców (Pora na Trójkę)

 

Klimatyzacja – zbrodnicza czy pomocna?

– Klimatyzacja, jeżeli jest nieprawidłowo użytkowana, niestety daje dużo złego – zwraca uwagę lekarz pulmonolog Ewa Czernicka-Cierpisz. – Namnażają się tam grzyby i bakterie, co powoduje odczyny alergiczne albo nasilenie się chorób przewlekłych, takich jak astma. To też wysychanie śluzówek, z którym wiąże się np. łzawienie oczu, chrypka i uczucie suchości jamy ustnej.

Stąd nieraz dochodzi do sytuacji, w której młody człowiek, będący dotychczas okazem zdrowia, po zmianie miejsca pracy nagle zaczyna uskarżać się na wyżej wymienione objawy. Dlatego istotne jest ustawienie tzw. temperatury komfortu i regularne czyszczenie urządzeń klimatyzujących.

– Różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną powinna wynosić maksymalnie 6-8 stopni. W domach i mieszkaniach klimatyzację należy raz na rok odgrzybić i wyczyścić. Nie powinno się robić tego samemu. Każda klimatyzacja zbiera wodę, a co za tym idzie  grzyby – tłumaczy inż. Rafał Chorążak, ekspert do spraw klimatyzacji. – Klimatyzacja jest bardzo przyjemnym rozwiązaniem, tylko trzeba jej odpowiednio używać – podkreśla.

WEBINARIUM nr 1 - PANDEMIA COVID-19 - EPIDEMIOLOGIA, KLINIKA, JAKOŚĆ POWIETRZA, KLIMATYZACJA/Paweł GRZESIOWSKI

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 8.10

kr

Czytaj także

Co zrobić żeby klimatyzacja wyszła nam na zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 15:00
Wysoka temperatura potrafi być dokuczliwa, a dyskomfort wzrasta, gdy podczas upałów trzeba wykonywać codzienne obowiązki. Z odsieczą przychodzą klimatyzatory, które są instalowane nie tylko w pomieszczeniach biurowych, ale i w mieszkaniach. Czy przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym jest zdrowe? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wachlarz kontra klimatyzacja. Czym chłodzić się w upały?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:00
- Jeżeli szukamy małego, szybkiego i taniego rozwiązania na ochłodzenie się, możemy kupić tzw. "ręczne śmigiełka" zasilane paluszkami - mówi Mariusz Żebrowski, ekspert RTV/AGD. - Dostępne są też mini-wentylatory, które można podłączyć do telefonu, do laptopa albo tabletu i które sprawdzają się podczas letnich podróżym na przykład komunikacją miejską - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klimatyzacja wpływa na koronawirusa. Naukowcy przedstawili wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 03:29
Badacze chorób zakaźnych odkryli, że wilgoć w pomieszczeniach wpływa na koronawirusa trojako: na wielkość kropelek, sposób ich unoszenia oraz spadania na różne powierzchnie - pisze dziennik "New York Post”, powołując się na witrynę internetową Leibniz Institute for Tropospheric Research (TROPOS). Klimatyzacja wpływa więc na podatność na zakażenie SARS-CoV-2. 
rozwiń zwiń