Alternatywa dla szusowania po śniegu. Sprawdziliśmy, jak działają nartorolki

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 07:32
W czwartkowy poranek ogródek radiowej Trójki przy ulicy Myśliwieckiej zamienił się w tor jazdy na nartorolkach. – Znam osoby, które nigdy nie biegały na nartach, a zaczęły na nartorolkach i się w nich zakochały – mówiła Katarzyna Witek, trenerka z Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki" AWF w Warszawie. Jak wygląda ten sprzęt? Czy nauczenie się uprawiania tego nowatorskiego sportu przychodzi z łatwością? Sprawdzał to dla nas Mateusz Drozda.
Katarzyna Witek i Mateusz Drozda
Katarzyna Witek i Mateusz Drozda Foto: Paweł Turski

Dwa w jednym

Jak sama nazwa wskazuje, nartorolki to sprzęt sportowy, będący połączeniem rolek i nart. Są zamiennikiem nart biegowych, więc dzięki nim możemy trenować narciarstwo biegowe w warunkach bezśnieżnych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje nartorolek – sportowe (do jazdy klasycznej i do łyżwy) oraz terenowe. 


Posłuchaj
07:30 Pora na Trojke nartorolki 1 2021_10_21-07-14-07.mp3 Nartorolki – radiowy kurs jazdy z Mateuszem Drozdą i Katarzyną Witek, cz. 1 (Pora na Trójkę)

 

– Nartorolka klasyczna ma szersze kółka, natomiast nartorolka terenowa – węższe. Wiązanie jest oparte na szynie i wygląda identycznie jak w nartach – wyjaśniła Katarzyna Witek. – Nartorolka terenowa to bardziej uniwersalny sprzęt. Daje możliwość jazdy po naszych mazowieckich piaskach i korzeniach. Ten model, który przyniosłam ma łożysko jednokierunkowe (są tez modele bez tych łożysk) i oderwaną piętę, dzięki czemu możemy podejść pod górę. Bardzo przydatne są błotniki. Jak wejdzie w błotnisty teren, wychodzi się z tego suchym – opisywała.

Nartorolki nie wymagają towarzystwa specjalnego sprzętu. Potrzebna jest jedynie sportowa para butów (zalecane są na płaskiej i wąskiej podeszwie), kask ochronny oraz zwykłe kijki do narciarstwa biegowego. – W porównaniu do kijków do narciarstwa zjazdowego są o wiele dłuższe. Mają ostrą końcówkę widiową, czyli taką, która pozwoli nam odpychać się na asfalcie – mówiła trenerka. 

Mateusz Drozda uczy się jazdy na nartorolkach/Paweł Turski

Jak na hulajnodze

Naukę poruszania się należy zacząć od jazdy na jednej nartorolce. Katarzyna Witek porównuje to do jazdy na hulajnodze. Gdy to opanujemy, możemy pokusić się o założenie drugiej nartorolki. Ile czasu potrzeba, by opanować tę sztukę w całości? – To zależy od tego, jakie mamy podstawy koordynacyjne – odpowiedziała gość "Pory na Trójkę". – Są osoby, które zaczynają sprawnie i szybko jeździć już na pierwszych zajęciach. Żeby opanować ten ruch naprawdę dobrze, trzeba potrenować pół roku – zaznaczyła.

Posłuchaj
04:48 Pora na Trojke nartorolki 2 2021_10_21-07-24-41.mp3 Nartorolki – radiowy kurs jazdy z Mateuszem Drozdą i Katarzyną Witek, cz. 1 (Pora na Trójkę)

 

Szusowanie w wielkim mieście

Nartorolki są wręcz stworzone dla tych, którzy, by poszusować, nie chcą wyjeżdżać w Alpy. – Używamy nartorolek również na ścieżkach rowerowych, bo teraz pozwala na to prawo. Jeżeli nie ma ścieżek i chodnika, po prostu jedziemy po ulicy – tłumaczyła Katarzyna Witek. – Do jazdy na nartorolkach są wyznaczone miejsca. W Wesołej jest rolkostrada, która została wybudowana z budżetu obywatelskiego i na niej uczymy. Jak już ktoś zdobędzie pierwsze szlify, może odważyć się na kolejne etapy.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Katarzyna Witek (trenerka oraz promotorka biegów na nartorolkach i biegówkach, Towarzystwo Narciarskie "Biegówki" AWF w Warszawie)
Data emisji: 21.10.2021
Godziny emisji: 7.14, 7.24

kr

Czytaj także

Na chodnikach, za blisko i w poprzek. Tak parkują Polacy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 07:29
Gdyby nieprawidłowe parkowanie było sportem, bylibyśmy mistrzami. Taki wniosek można wyciągnąć z zawartości policyjnych statystyk i specjalnych skrzynek mailowych "Stop agresji drogowej", służących do przesyłania materiałów filmowych z kierowcami będącymi na bakier z przepisami ruchu drogowego. Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy przy parkowaniu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieć odwagę realizacji swoich pasji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:30
Pojawiły się pierwsze statystyki dotyczące realnej popularności poszczególnych kierunków studiów. Które z nich tracą na popularności, a z którymi młodzież częściej wiąże swoje plany na przyszłość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłka nożna nie tylko dla chłopców. UEFA dla sportu bez stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 07:55
W 30 polskich klubach ruszył innowacyjny program UEFA Playmakers, który ma zachęcić dziewczynki w wieku 5-8 lat do aktywności sportowej. – Każda dziewczyna może grać w piłkę i uprawiać sport. Z małym chłopcem idzie pograć tata, a dziewczynce po prostu się tego nie proponuje. My chcemy wyjść do dziewczynek i im to pokazać – mówi prowadząca zajęcia Aleksandra Noras.
rozwiń zwiń