Sadzenie drzew. Nowa forma integracji pracowników

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 06:30
Odeszli od biurek i pojechali do lasu sadzić. To nowy pomysł na integrację pracowników firm oraz samorządowców. Sadzenie lasu to pomysł nieprzypadkowy, zwłaszcza w październiku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Różne są pomysły na integrację pracowników. Jeden z nich wprowadziło Nadleśnictwo Osie. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Na coroczne sadzenie lasu leśnicy postanowili zaprosić samorządowców gmin.

– Zarówno powiat, jak i gminy z terenu naszego nadleśnictwa to obszary leśne. Chcemy pokazać radnym, że powinni dawać dobry przykład. Dotyczy on nie tylko czynów, ale też wiedzy o terenach, z których pochodzą. Nie wyobrażaliśmy sobie, żeby ich tutaj nie zabrać i nie pokazać im jak od podstaw powstaje las – wyjaśniła Joanna Bock z Nadleśnictwa Osie. 


Posłuchaj
03:15 PR3_MPLS 2021_10_25-06-14-03_lasy.mp3 Wyprawa do lasu. Nowa forma integracji dla pracowników (Pora na Trójkę)

 

Szpadel w dłoń 

– Myślę, że uda nam się dziś posadzić około tysiąca sztuk dębu bezszypułkowego. W lesie stawiamy na różnorodność oraz łączenie gatunków, mimo że nasz bór jest w zdecydowanej większości sosnowy – powiedział Zbigniew Łącki, leśniczy Nadleśnictwa Osie.

– Teraz, na jesień, sadzimy wszystkie gatunki, od sosny, poprzez dęby, jesiony, gatunki domieszkowe, aż po klony i jarzęby. Sadzimy wszystko, co wskazują nam nasze plany urządzeniowe – dopowiedziała Joanna Block.

Sztuka sadzenia 

– Mamy tutaj dęby dwuletnie. Przy pomocy szpadla wykopujemy dołek dostosowany wielkością do rozrostu systemu korzeniowego. Wsadzamy roślinę do dołka, obsypujemy ziemią i ugniatamy. To ważna czynność. Należy mocno udeptać ziemię tak, by nie zostały wolne przestrzenie powietrza, które mogłyby spowodować obsychanie korzeni – tłumaczył Zbigniew Łącki. – Dziś pogodę mamy zamówioną. Wieczorem będzie padać, więc wszystkie posadzone dziś rośliny zostaną podlane i będą dobrze rosły – dodał. 

#sadziMY las z prezydentem Andrzejem Dudą / Lasy Państwowe 


Nasadzenia w Nadleśnictwie Osie są częścią ogólnopolskiej akcji #sadziMY, której patronem jest Prezydent RP Andrzej Duda. W ramach inicjatywy, przygotowanych do wydania zostało ponad sto tysięcy sadzonek drzew. 

Drzewa zajmują w Polsce blisko jedną trzecią powierzchni kraju. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów nowych roślin. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Zaremba
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 6.14

zch

Czytaj także

"Drzewa Warszawy". Nietypowy przewodnik po historii miasta

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:40
Miłość do dendrologii i historii połączona w jednej książce. "Drzewa Warszawy" to niezwykły przewodnik miejski po życiu ludzi i drzew. Autorzy stworzyli wyjątkową kronikę, w której wydarzenia z historii miasta opowiedzieli za pośrednictwem trzydziestu sześciu wyjątkowych roślin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasy po wielkiej nawałnicy – reaktywacja

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 08:00
W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ponad 72 tys. hektarów w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze i Kaszuby. Do dziś trwa odbudowa zniszczonego drzewostanu: przyjrzał się temu Trójkowy reporter.
rozwiń zwiń