Grosik na szczęście. Gdzie trafia?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:03
Sadzawki, fontanny, oczka wodne i studnie. To do nich wrzucamy grosik, gdy chcemy powrócić w odwiedzane miejsce. Co dalej dzieje się z pieniędzmi? Prezydent Torunia znalazł dla nich zastosowanie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Każdego dnia ze słynnej fontanny di Trevi pracownicy rzymskiego zakładu komunalnego wyławiają około 3 tys. euro. Turyści wrzucają monety do wody na całym świecie. Zwyczaj ten ma przynieść im szczęście i sprawić, że będą mogli ponownie odwiedzić dane miejsce w przyszłości. Wiele takich punktów znajduje się również w Polsce. Jednym z nich jest Toruń.


Posłuchaj
03:04 PR3_MPLS 2021_10_25-06-49-12.mp3 Grosik z fontanny na szczytny cel (Pora na Trójkę)

 

Monety w Toruniu

Prezydent Torunia Michał Zaleski wpadł na pomysł, by wyławiany bilon wykorzystać w szczytnym celu. – Miasto odwiedza mnóstwo turystek i turystów, którzy chcą tutaj wracać. Przez naszą starówkę przepływa Struga Toruńska, która płynie aż do zamku krzyżackiego. To do niej trafiają monety wrzucane przez odwiedzających. Postanowiliśmy, że te pieniądze przekażemy Stowarzyszeniu Wędka, które podjęło się opieki nad dziećmi i młodzieżą – mówił Michał Zaleski.

Wielkie łowy

– Zorganizowaliśmy akcję wyławiania monet. We współpracy z toruńskimi wodociągami udało nam się wyłowić około 30 kg pieniędzy. Resztę pomagały wyłowić dzieci. Używały w tym celu wędek z magnesem – powiedziała Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

– Zepsuła mi się wędka i nie mogłam już nią kręcić. Musiałam zwijać nitkę ręką. W dodatku magnes przyczepiał się do innych metalowych rzeczy. Było trudno, ale się udało – opowiadała jedna z uczestniczek zabawy.


Wędka

– Nie wiemy, ile dokładnie uda się wyłowić. Myślę, że to może być kwota od kilkuset do kilku tysięcy złotych – zaznaczyła Aleksandra Iżycka. Pieniądze zostaną przekazane Stowarzyszeniu Wędka. – Dziękujemy, że zaproszono nas do odbioru wyłowionych pieniędzy. Będziemy mogli przeznaczyć je na nasze działania, w tym na remont zakupionego przez nas autobusu. Pojazd wyjechał już na toruńskie osiedla. Chcemy jednak wyremontować jego wnętrze. Zrobimy siedziska i pufy, by dzieci mogły w nim leżeć, grać, bawić się, odrabiać lekcje i spożywać ciepłe posiłki – zaznaczył Wojciech Przybysz ze Stowarzyszenia Wędka.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Adriana Andrzejewska-Kuras (Polskie Radio PiK)
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 6.49

zch


Czytaj także

Skąd się biorą ulewy? Czy wiemy, jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 08:00
Gwałtowne deszcze, ulewy, wichury grad i inne zjawiska atmosferyczne od kilku lat stają się letnią codziennością na naszym niebie. Z czego wynikają takie zmiany? Skąd biorą się tak silne opady i co możemy robić, by zapobiegać podtopieniom? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakość powietrza w biurze wpływa na efektywność. Jak korzystać z klimatyzacji mądrze?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:16
Jakość powietrza w miejscu pracy ma wpływ na funkcje poznawcze, w tym na czas reakcji, zdolność koncentracji, a także na wydajność pracy – udowodnili naukowcy przynależącej do Uniwersytetu Harvard Szkoły Zdrowia Publicznego im. T.H. Chana. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sadzenie drzew. Nowa forma integracji pracowników

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 06:30
Odeszli od biurek i pojechali do lasu sadzić. To nowy pomysł na integrację pracowników firm oraz samorządowców. Sadzenie lasu to pomysł nieprzypadkowy, zwłaszcza w październiku.
rozwiń zwiń