Morsowanie czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 08:25
Temperatury są coraz niższe, w nocy spadają nawet poniżej zera, ranki również są rześkie. Kiedy wielbiciele wysokich temperatur i słońca trzęsą się z zimna i narzekają, amatorzy morsowania są zachwyceni: nadszedł ich czas!
Morsy
MorsyFoto: Tramp5/shutterstock.com

W niedzielę, 24 października, zielonogórskie morsy oficjalnie rozpoczęły sezon. Na Dzikiej Ochli zebrała się całkiem spora grupka wielbicieli kąpieli w zimnej wodzie. Najmłodszy uczestnik miał pięć lat, a najstarszy – ponad 70. Oczywiście, było również wspólne selfie...


shutterstock zima kąpiel morsy 1200.jpg
Chcesz zostać morsem? "To daje niesamowitą energię"
Posłuchaj
03:26 TROJKA Pora na Trojke 2021_10_25 08-17-19.mp3 Sezon morsowania w Zielonej Górze rozpoczęty (Pora na Trójkę)

– Rozgrzewka to klucz do sukcesu podczas morsowania. Bo ludzki organizm można przyrównać do ugotowanego jajka. Po obraniu ze skorupki, zanim je zjemy, musimy trochę odczekać, bo byśmy się poparzyli – tłumaczy Grzegorz Blaut z zielonogórskich "Lodołamaczy". – I w tej sytuacji jest podobnie. Przed morsowaniem trzeba doprowadzić swoje ciało, czyli jajko, do takiej temperatury wewnątrz, aby była pewność, że kiedy zdejmiemy skorupkę, czyli ubranie, to w mięśniach głębokich jest jeszcze tyle energii, że spokojnie można wejść do wody – wyjaśnia.

Co ciekawe, wśród osób, które przyszły rozpocząć sezon, jest wielu... zmarzluchów. – Człowiek chodzi w grubych kurtkach, swetrach i najgorsze to jest się rozebrać na tym zimnie. Ale potem jest bieg, rozgrzewka, robi się ciepło. I jest adrenalina, jak się wchodzi do wody – opowiada jedna z morsujących. – Samo wchodzenie przez chwilę nie jest przyjemne. Ale potem jest naprawdę fajnie: power, większa energia – potwierdza jeden z morsów.

Dzika Ochla Lodołamacze w akcji!/YouTube Blaut Akademia

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska (Radio Zachód)
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 8.17

pr


Czytaj także

"Morsowałem". Internet oszalał na punkcie zimowych kąpieli

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:43
Pierwszy Klub Morsów powstał w naszym kraju w Gdańsku w 1975 roku, nie jest to więc rozrywka nowa w naszym kraju. Za sprawą internetu i mediów społecznościowych zyskuje teraz wyjątkowo duży rozgłos, a także staje się obiektem żartów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trening w minusowych temperaturach – jak się zmotywować i przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 08:25
Za oknem zima, jakiej dawno nie było. Jak odnaleźć motywację do sportu na świeżym powietrzu mimo siarczystych mrozów? Odpowiedzi na to pytanie szukała z nami trenerka Anna Szczepaniak.
rozwiń zwiń