Zawód korespondent. Beata Płomecka laureatką Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 07:50
- Już na samym początku założyłam sobie, że kiedy tworzę korespondencję, jestem pozbawiona emocji. Tu nie ma mowy o emocjonalnych wejściach na żywo. Słuchacz ma prawo do obiektywnej, rzetelnej informacji i samodzielnego wyciągania wniosków - powiedziała Beata Płomecka, wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, która otrzymała nagrodę Rady Programowej publicznego nadawcy. 
Beata Płomecka
Beata PłomeckaFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

1200_Płomecka_PR.jpg
Beata Płomecka laureatką Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. "Pracujemy przede wszystkim dla słuchaczy"

Za rzetelne przygotowanie relacji z Brukseli

Beata Płomecka została wyróżniona za "rzetelne przygotowanie relacji z Brukseli, świetne zorientowanie w prezentowanych tematach oraz w zawiłościach problemów dotyczących Unii Europejskiej". – Przede wszystkim to zaszczyt znaleźć się w gronie nominowanych, w gronie takich profesjonalistów – skomentowała przyznanie nagrody dziennikarka.


Posłuchaj
04:00 Trojka Pora na Trojke Beata Plomecka 2021_10_26-07-43-33.mp3 Wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka otrzymała nagrodę Rady Programowej PR (Pora na Trójkę)

 

Technologia i komunikacja

Na co dzień wyjaśnia słuchaczom radiowej Trójki skomplikowane kwestie unijne oraz procesy pracy Parlamentu i Komisji Europejskiej w programie "Unia pod lupą". Jak przyznaje, odkąd zaczęła pracować jako korespondent w 2005 roku, zawód ten zmienił się diametralnie.

– Bardzo zmienił się technologicznie. Trzeba było radzić sobie na różne sposoby, szukać telefonów i przesyłać materiały za ich pomocą. Teraz to jest nie do wyobrażenia. Po drugie, zmienia się sposób komunikacji. Teraz w ogóle jesteśmy już na innym poziomie komunikacji, a przekaz jest upraszczany – według mnie za bardzo – stwierdza laureatka.

Nagradzana przez Polskie Radio i słuchaczy

Bez względu na postęp technologiczny praca korespondenta wymaga ogromnej rzetelności, za którą Beata Płomecka jest nagradzana nie tylko przez Radę Programową Polskiego Radia, ale przede wszystkim przez słuchaczy. – Już na samym początku założyłam sobie, że kiedy tworzę korespondencję, jestem pozbawiona emocji. Tu nie ma mowy o emocjonalnych wejściach na żywo. Słuchacz ma prawo do obiektywnej, rzetelnej informacji i samodzielnego wyciągania wniosków – mówi. – Maile czy nawet listy od słuchaczy, w których dziękują za rzeczowe, rzetelne, ciekawe i interesujące korespondencje to największa radość.

Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia

Coroczna Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia przyznawana jest twórcy, który najpełniej realizuje ideę misji Polskiego Radia jako nadawcy publicznego oraz wyróżnia się szczególnymi wartościami pod względem treści, formy i oddziaływania na słuchacza. Nominowanymi do tego wyróżnienia byli w tym roku również: dyrektor-redaktor naczelna Czwórki – Hanna Dołęgowska oraz dziennikarz muzyczny Roman Rogowiecki z Radia Dla Ciebie, w przeszłości prowadzący audycje w kilku antenach Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 26.10.2021
Godzina emisji: 7.43

kr

Czytaj także

Gorący tydzień w instytucjach Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 07:41
Obecny tydzień obfituje w unijnych instytucjach w gorące polityczne wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska szuka rozwiązania kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 12:19
Unia Europejska rozszerzy sankcje na Białoruś za wywoływanie kryzysu na unijnej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cały ten rock" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 19:00
O tym czy jesteśmy uzależnieni od pracy i jak znaleźć złoty środek, który pozwoliłby nam harmonijnie łączyć obowiązki zawodowe z życiem prywatnym? Młodzieżowe Słowo Roku - do 7 listopada można przesyłać propozycje słów wraz z wyjaśnieniem. 68. rocznica urodzin Krzesimira Dębskiego i jego twórczość. Już niebawem zmiana czasu na zimowy. Co się z tym wiąże?
rozwiń zwiń