Zadbajmy o inteligencję naszych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 07:00
Inteligencja – gdy zadbamy o nią odpowiednio wcześniej, daje podstawę do osiągnięć w przyszłości i pozwoli zrealizować niemal wszystkie marzenia. To kluczowy czynnik, który wpływa na nasze życie, dlatego warto o niego zadbać nie tylko w domu, lecz także w szkole.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

– Obszarem moich zainteresowań jest inteligencja wieloraka, bardzo pomaga maksymalnie wykorzystać potencjał, który drzemie w uczniach – mówi Kamila Cichorczyk, nauczycielka języka angielskiego z Nowego Sącza. – Inteligencja wieloraka zakłada, że każdy człowiek jest inteligentny, choć różnimy się od siebie w tej kwestii. Zwykle mamy kilka dominujących rodzajów inteligencji, może to być na przykład inteligencja muzyczna, matematyczna, kinestetyczna, językowa – dodaje. 


Posłuchaj
03:21 TRÓJKA Pora na Trójkę inteligencja dzieci 2021_10_28-06-53-38.mp3 Jak zadbać o rozwój inteligencji dzieci (Pora na Trójkę)

 

– Nasze dzieci mają różne talenty, warto iść za dzieckiem, a nie realizować swoje cele – podkreśla psycholog Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. – Jeżeli dziecko jest ciekawe świata, pokazywać mu ten świat. Jeżeli jest uzdolnione ruchowo, ruszać się razem z nimi. Każdy rodzic, który obserwuje swoje dziecko i żyje jego życiem, nie będzie miał żadnych wątpliwości, jakie są talenty, czyli tak naprawdę inteligencja dziecka – dodaje i przekonuje, że "dzieci, które realizują plan rodziców na swoje życie, zwykle są nieszczęśliwe".

Inteligencje wielorakie / Rodzicielski Drogowskaz

– W klasie mamy różnych uczniów: są to kinestetycy, wzrokowcy, słuchowcy. W swojej pracy biorę to pod uwagę i dostosowuje ćwiczenia na lekcji tak, aby każdy mógł znaleźć coś na siebie, co będzie jego inteligencję rozwijać. Na jednej lekcji układam ćwiczenia dla dzieci, które są wzrokowcami, słuchowcami, ale na następnej już przygotowuję materiały, które pomogą kinestetykom pochłonąć materiał poprzez różnego rodzaju zajęcia ruchowe – opisuje Kamila Cichorczek.

– Dziecko, które rozwija swój typ inteligencji, będzie w tym po prostu dobre, bo to jego pasja, coś, co sprawia przyjemność. A to pociąga za sobą sukcesy i lepszą samoocenę, dziecko będzie pewniejsze siebie – dodaje Beata Rajba.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 28.10.2021
Godzina emisji: 6.53

mk

Czytaj także

Improwizacja. Naturalny stan umysłu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 10:20
Wpływa na pobudzanie wyobraźni i kreatywności. – Improwizacja to najczystsza w swoim rodzaju forma współpracy z drugą osobą. Drugi człowiek gra razem ze mną. Wspólnie wymyślamy rzeczy. Nie oceniamy swoich pomysłów, ale bierzemy je i działamy z nimi dalej – wyjaśniali goście "Zagadkowej niedzieli". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast kolorowania – kodowanie. Nauka programowania i robotyki dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 06:25
Trwa Europejski Tydzień Kodowania (Code Week). Z myślą o przyszłości sztuki zamieniania informacji w komputerowy szyfr, kodowania są uczone coraz młodsze dzieciaki, które wraz z wiedzą przyjmują umiejętność kreatywnego myślenia i współpracy w grupie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dzieciom daje nauka gry na instrumentach?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 13:30
Uczy m.in. cierpliwości i samodyscypliny, daje też większe perspektywy na przyszłość. Wśród dzieci i młodzieży nauka gry na instrumentach z roku na rok staje się coraz bardziej popularna.
rozwiń zwiń