Najsłynniejsi Galowie, Asteriks i Obeliks obchodzą swoje 62. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 07:00
Tysiące miłośników niemalże w każdym pokoleniu i historie, które bawią przez lata. 62 lata temu ukazał się pierwszy komiks o przygodach Asteriksa i Obeliksa. Cykl stał się jedną z najsłynniejszych w Europie serii humorystycznych. Na czym polega jej fenomen? 
Asteriks. Córka Wercyngetoryksa
Asteriks. Córka WercyngetoryksaFoto: mat prasowe

Perypetie mieszkańców starożytnej Galii znają dziś nie tylko fani komiksów. Asteriks, Obeliks, Panoramiks, Idefiks oraz mieszkańcy galijskiej wioski zadebiutowali na kartach rysowanych historii. W ciągu kolejnych lat stali się także bohaterami doskonale znanych seriali, bajek i gier. 


Posłuchaj
04:13 PR3_MPLS 2021_10_29-06-48-43_asteriks.mp3 Asteriks i Obeliks kończą 62 lata (Pora na Trójkę)

 

Przygody Asteriksa i Obeliksa

– Asteriks to prawdopodobnie najsłynniejsza w historii francuska seria komiksowa. Została stworzona przez René Goscinnego, pisarza polsko-żydowskiego pochodzenia. Rysunki stworzył Albert Uderzo  powiedział Maciej Belka, współtwórca festiwalu Komiksowa Warszawa.

– Seria komiksów powstała w 1959 roku. Pomimo śmierci obydwu twórców kontynuowana jest do dnia dzisiejszego. Łącznie opublikowano 38 tomów serii, których nakład wynosi ponad 370 milionów egzemplarzy. Historie Galów przełożono na 111 języków – dodał.

JAK powstał Asterix i Obelix? 💭 Od komiksu do Asterix i Obelix Misja Kleopatra / Inna Historia

Fenomen komiksu 

Asteriks nie od razu brylował jednak w zestawieniach sprzedaży. – W latach 60. zaczęto publikować roczne wydawnictwa poświęcone historii Galów i Rzymian. Pierwsze wydanie sprzedano w nakładzie około 6 tysięcy egzemplarzy. Dziewiąta seria trafiła już do ponad miliona nabywców. Komiks w swojej obecnej formie stał się popularny w Europie w czasach powojennych. Taki format opowiadania historii z powodzeniem zaczął rozwijać się po obu stronach żelaznej kurtyny – usłyszeliśmy w materiale reporterskim. 

– Francja, a nawet szerzej krąg frankofoński, pozostała do dnia dzisiejszego najważniejszym, najbardziej prężnym i najbardziej dynamicznym centrum tworzenia komiksów w Europie. Tym, co wyróżnia komiks francuski, ale i europejski, jest ich forma. Komiksy amerykańskie ukazywały się w postaci niewielkich zeszytów. Europejskie mają format dużych albumów, bardzo często opatrzonych sztywną, lakierowaną oprawką o niezwykłych środkach artystycznego przekazu – wyjaśnił profesor Arkadiusz Wagner z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

POTĘŻNA ANALIZA "ASTERIX I OBELIX MISJA KLEOPATRA" *niespodzianka dla widzów!* / Cezary Pazura

Życie codzienne Francuzów 

Nie tylko bogata oprawa i wartości artystyczne wpłynęły na popularność Asteriksa. Perypetie Galów korespondowały z życiem codziennym Francuzów.

– Początek serii zbiegł się w czasie z początkiem prezydentury Charles'a de Gaulle'a, który próbował odbudować mocarstwowe znaczenie Francji. Chciał też usamodzielnić kraj spod wpływów amerykańskich. W komiksie wszystkie inne nacje poza Galami są w pokazane w krzywym zwierciadle. Można wręcz powiedzieć, nie oglądamy innych narodowości, a przyglądamy się stereotypom na ich temat – zaznaczył Maciej Belka. – Głównymi czarnymi charakterami są oczywiście Rzymianie. Można dostrzec w nich współczesną Amerykę. Ich militaryzmowi i brutalności Galowie przeciwstawiają się niepoważnym podejściem do spraw oraz życiem zgodnie z naturą – powiedział. 

Na przestrzeni lat, Asteriks i Obeliks doczekali się także polskiego odpowiednika: Kajko i Kokosza. Seria zaczęła pojawiać się w latach 70. i, podobnie jak pierwowzór, pozostała w pamięci czytelników do dziś.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 29.10.2021
Godzina emisji: 6.48

zch

Czytaj także

Byli sobie Gallowie i… Tony Soprano

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 13:30
Dziś o jubileuszach, których nie można nie zauważyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat Muminków odkryty na nowo. Ukazał się komiks z historiami skandynawskich trolli

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:35
Komiks z przygodami Muminków dostępny jest już w księgarniach. Historie autorstwa Tove Jansson powstały jeszcze w latach 50. na potrzeby brytyjskiego Evening News. Teraz doczekały się polskiego wydania. Jak wygląda świat skandynawskich trolli? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 11:00
Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi to miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. Wydarzenie od dwudziestu lat skupia twórców i miłośników tej gałęzi kultury. Co przygotowano w tym roku? 
rozwiń zwiń