Z Bałtyku do kranów. Świnoujście wprowadza innowacyjny projekt

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 06:55
Czy już niedługo będziemy mogli swobodnie pić wodę z Morza Bałtyckiego? Świnoujście jako pierwsze miasto w Polsce będzie uzdatniało wodę powierzchniową metodą odwróconej osmozy, do tej pory używaną tylko w przemyśle.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ nito

Odsalanie wody morskiej

Wyspiarze przystąpili już do projektu realizacji punktu poboru wody morskiej. Powstanie on przy starorzeczu Świny, na tzw. Mulniku. Jak można się domyślać, woda nie będzie trafiała bezpośrednio do kranów. By tak mogło się stać, najpierw musi być uzdatniona. 

Odwrócona osmoza jest podstawą jednego ze sposobów odsalania wody morskiej. W 1949 roku Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles po raz pierwszy badał odsalanie wody morskiej, wykorzystując do tego celu półprzepuszczalne membrany. W połowie roku 1950 naukowcy z UCLA i Uniwersytetu Florydzkiego wyprodukowali wodę słodką z wody morskiej. W przypadku Świnoujścia będzie podobnie. Pobierana woda powierzchniowa jest bowiem zasolona, choć zasolenie nie jest znaczne.


Posłuchaj
02:53 Pora na Trojke woda morska do picia 2021_11_03-06-47-11.mp3 Odwrócona osmoza odpowiedzią na pytanie o alternatywne źródła wody pitnej (Pora na Trójkę)

 

Czym jest odwrócona osmoza?

– Odwrócona osmoza to przepuszczanie wody przez półprzepuszczalną membranę, która ma mikroskopijne pory. Ta woda jest zdemineralizowana. Można ją wypić jednorazowo, ale nie powinna być spożywana w sposób ciągły. W związku z tym wymaga mineralizacji. Żeby nie przeprowadzać tego procesu w sposób sztuczny, powstał pomysł, żeby mieszać wodę z wodą głębinową – wyjaśnia dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu Małgorzata Bogdał. – Nie jest to woda słona, ale woda słonawa, w związku z tym ten proces odwróconej osmozy będzie procesem trochę mniej wymagającym, jeżeli chodzi o usuwanie chlorków – dodaje. 

Przełomowy projekt

Zdaniem prezydenta Świnoujścia Janusza Żmukiewicza projekt jest przełomowy i może służyć jako wzór dla innych miast. – Jeżeli nam się uda, wiele miast w Polsce będzie mogło skorzystać z tego projektu. 

Dodaje, że wyspiarze do budowy ujęcia wody i stacji uzdatniania są niejako zmuszeni. – W Świnoujściu wody nigdy nie było za dużo. Dzisiaj miasto rozwija się, a po wybudowaniu tunelu ten rozwój będzie jeszcze większy.

Jak działa system odwróconej osmozy?/USTM

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Joanna Maraszek
Data emisji: 3.11.2021
Godziny emisji: 6.47

kr

Czytaj także

Kiedy samochody elektryczne zawładną polskimi drogami? Decydują o tym dwa czynniki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 07:55
Niektórzy przecierają oczy ze zdumienia, spoglądając na ceny za litr paliwa, które przed rokiem kosztowało 4 i pół złotego, a teraz już ponad 6 zł. Dlatego już teraz sprawdzamy, jak w poszczególnych miastach idzie rozwijanie sieci samochodów elektrycznych, które są pewną alternatywą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sadzenie drzew. Nowa forma integracji pracowników

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 06:30
Odeszli od biurek i pojechali do lasu sadzić. To nowy pomysł na integrację pracowników firm oraz samorządowców. Sadzenie lasu to pomysł nieprzypadkowy, zwłaszcza w październiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cmentarze zasypane plastikiem. Miasta apelują o oszczędne ozdabianie grobów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 07:15
W Zaduszki, tak jak i pierwszego dnia listopada, odwiedzamy groby naszych bliskich, i pozostawiamy je zasłane zniczami i wiązankami. Tymczasem coraz więcej miast apeluje o kupowanie racjonalnej ilości ozdób. – Warto zastanowić nad tym, żeby wspólnie kupić jakiś większy znicz, albo przynajmniej ograniczyć się do jednej wiązanki kwiatów – sugeruje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku.
rozwiń zwiń