Dziś Dzień Młodzieży. Jakie ma marzenia?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 07:00
Mówi się, że psoci, rozrabia i jest gorsza niż kiedyś. Mimo to jest jedyna, niepowtarzalna i chętna do działania. Młodzież obchodzi dziś swoje święto. Jaka jest? Jak na przestrzeni lat zmieniły się jej priorytety? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/oneinchpunch

Zachowanie młodzieży od lat spędza dorosłym sen z powiek. Dzisiejsi nastolatkowie chcą dużo zarabiać i prowadzić spokojne, ale dostatnie życie. Z czego wynikają ich aspiracje? 

– Marzenia młodzieży wynikają z warunków, w jakich dorastała. Cele, jakie realizujemy w postaci marzeń, są pochodną tego, co mamy. Częściej jednak tego, czego nam brakuje. W największym stopniu marzymy o niedostępnym – wyjaśniła doktor Justyna Pokojska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

Posłuchaj
03:45 PR3_MPLS 2021_11_10-06-50-26.mp3 "Dzisiejsza młodzież". Jaka jest? (Pora na Trójkę)

 

Pokolenie Z

– Dzisiejsza młodzież zalicza się do tak zwanego pokolenia Z. To osoby urodzone w latach 1995-1997 i w górę. Składają się na nią ludzie, którzy dorastali w sytuacji stabilizacji, bezpieczeństwa i względnego posiadania wszystkiego, co potrzebne. Dzieci dobrobytu marzą o tym, żeby mieć więcej, czyli lepiej zarabiać, częściej podróżować oraz zdobywać liczniejsze doświadczenia. Pieniądze są dla nich najważniejszą kartą przetargową, bo za nie można zrealizować wszystkie pozostałe marzenia – mówiła ekspert.

Nowe pokolenie alfa pokona nas wszystkich / JASNA STRONA

Konflikt pokoleń

– Podejście i refleksja, że "kiedyś były czasy" albo że "kiedyś młodzież była lepsza" to typowy przejaw konfliktu pokoleń, który toczy się od wieków i będzie trwał dalej – zauważyła.

– Marzenia, aspiracje, plany i oczekiwania, jakie ma młodzież, są wypadkową sytuacji, w której żyją. My, dorośli, mamy perspektywę innych okoliczności. Nie możemy na tej podstawie oceniać, czy dzisiejsze marzenia są gorsze czy mniej szlachetne. Pragnienia te nie są indywidualną decyzją, ale wynikiem warunków, w jakich dorastamy. Marzenia to pokłosie okoliczności, w których żyjemy, oraz tego, czego nam brakuje – podkreśliła doktor.  Marzenia więcej mówią nam więc o świecie niż o osobach, które je mają – dodała.

Dążenie do marzeń 

– Koncepcja socjologiczna Ronalda Ingleharta zakłada, że obserwujemy przejście od wartości materialistycznych do postmaterialistycznych, na wzór piramidy Maslowa. Im bardziej zaspokajamy potrzeby podstawowe, tym możemy wspinać się wyżej. Jeśli mamy bezpieczeństwo, stabilizację i jesteśmy wychowani w rodzinach pełnych miłości i zaufania, marzymy o tym, by polecić na Malediwy. To naturalne. Im bardziej jesteśmy zabezpieczeni w podstawowych potrzebach, tym dalej popuszczamy wodze fantazji i marzymy o rzeczach abstrakcyjnych i nieuchwytnych, jak lot na Marsa – podsumowała. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji:
 10.11.2021
Godziny emisji: 6.50

zch

Czytaj także

Spóźnienie. Kiedy wypada, kiedy nie można

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 06:30
Wymówek dotyczących spóźnienia się jest wiele. Co ciekawe – jedna z nich od niedawna jest prawdziwa. Jak udowodnili psychoterapeuci z Wielkiej Brytanii, spóźnianie się to efekt niewystarczającego docenienia samych siebie. Co więcej, ci sami naukowcy dowiedli, że osoby borykające się z tą przypadłością w blisko 80 proc. przypadków potrafią wykorzystać spóźnianie się na swoją korzyść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siłownia dla mózgu. Postaw na trening pamięci

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 08:24
Każdemu z nas zdarza się czasami zapomnieć, gdzie odłożyliśmy klucze lub gdzie schowaliśmy telefon czy portfel. By uniknąć gorączkowych poszukiwań, warto postawić na trening pamięci. Jak przekonują eksperci, dzięki regularności ćwiczeń, w ciągu zaledwie dwóch lat, można zakwalifikować się na mistrzostwa świata i stać się mistrzem zapamiętywania. Jak poprawić kondycję naszego mózgu? 
rozwiń zwiń