Mówi o nim cały świat, widziało go niewielu. Mija 88 lat od pierwszej fotografii potwora z Loch Ness

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 06:55
12 listopada 1933 roku Hugh Gray, mieszkaniec szkockiej wioski Foyers, sfotografował wynurzające się z jeziora Loch Ness stworzenie o dużym tułowiu i długiej szyi. Trzy tygodnie później świeżo wywołane zdjęcie ukazało się w lokalnym dzienniku, a… reszta jest historią. Właśnie mija 88 lat odkąd legenda potwora z Loch Ness (pieszczotliwie zwanego Nessie) żyje w wyobraźni ludzi na całym świecie.
Potwór z Loch Ness (grafika ilustracyjna)
Potwór z Loch Ness (grafika ilustracyjna)Foto: shutterstock.com/Daniel Eskridge

krzywy las forum-1200.jpg
Miejsce mocy? Dzieło kosmitów? Tajemnice Krzywego Lasu pod Gryfinem

Zagadka kryptozoologiczna

Jezioro Loch Ness to największy słodkowodny zbiornik Szkocji. Jego długość to prawie 40 km, a w pewnych częściach osiąga blisko 300 m głębokości. Właśnie na tych głębinach przebywać ma legendarny potwór, którego miejscowa ludność miała widzieć już kilkanaście wieków temu. Fotografia Hugh Greya z 1933 roku zapoczątkowała etap dokumentowania dotychczasowych legend i opowiadań.

Dziś istnienie potwora z Loch Ness jest jedną z takich zagadek kryptozoologicznych jak Yeti czy Chupacabra. – Przez wiele lat utrzymywano, że jezioro jest zamieszkiwane przez potwora. Jednak nie było na to dużo dowodów – jedynie zdjęcie czarno-białe z głową potwora, która wyzierała spod tafli wody. Przeprowadzono wiele badań, które nie potwierdziły istnienia Nessie. Jednak cała ta otoczka medialna sprawiła, że bardzo dużo osób zaczęło przyjeżdżać nad Loch Ness – opowiada mieszkająca na północy Szkocji Jowita Skalska.


Posłuchaj
03:30 Pora na Trojke 12_11_2021 06_48 Loch Ness.mp3 88 lat temu zrobiono pierwsze zdjęcie potworowi z Loch Ness (Pora na Trójkę)

 

Gąsienica czy foka?

Po pamiętnej fotografii Hugh Graya pojawiły się kolejne dokumentacje, mające potwierdzać istnienie potwora żerującego na dnie jeziora. W drugiej połowie lat 30. poprzedniego wieku o potworze słyszała już cała Wielka Brytania, a nawet kontynentalna Europa. 

– Pięćdziesiąt osób zeznało, że widziało potwora z długim ogonem. Jedna osoba widziała ogromną gąsienicę, która miała potężne zębiska i ogon zakończony płetwą. Kolejna widziała coś w rodzaju ogromnej foki z trzema garbami – wylicza Urszula Pawlik, tłumaczka i krytyk literatury.

Legenda warta fortunę

Nessie pobudza wyobraźnię nie tylko okolicznych mieszkańców, ale także bogatych kupców i przedsiębiorców organizujących ekspedycje naukowe, a także turystów, którzy zostawiają w okolicznych hotelach około 35-50 mln funtów rocznie. Kwota ta na pewno cieszy mieszkańców i władze szkockiego regionu Highland, w którym położona jest Loch Ness. Do tej pory tylko oni odczuli namacalnie obecność potwora w pobliskim jeziorze.

Zobacz, co spoczywa na dnie jeziora Loch Ness [Wyprawa na dno]/National Geographic Polska

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 12.11.2021
Godzina emisji: 6.48

kr

Czytaj także

Grosik na szczęście. Gdzie trafia?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:03
Sadzawki, fontanny, oczka wodne i studnie. To do nich wrzucamy grosik, gdy chcemy powrócić w odwiedzane miejsce. Co dalej dzieje się z pieniędzmi? Prezydent Torunia znalazł dla nich zastosowanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po śmierci. Co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 08:35
Odwiedzamy groby bliskich, palimy znicze, kładziemy wiązanki. Te zachowania to symbole pokazujące, że pamiętamy o zmarłych. Pomagają nam się także utwierdzić w przekonaniu, że istnieje życie po śmierci. Co o nim wiemy?
rozwiń zwiń