Życie bez papierosów jest lepsze!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 07:09
Dzisiaj Światowy Dzień Rzucania Palenia. Warto o nim pamiętać, bo nikotynowy nałóg w dalszym ciągu jest w Polsce problemem społecznym: przyznaje się do niego aż co piąty mieszkaniec naszego kraju. Co więcej, WHO wskazuje Polskę jako państwo z największym odsetkiem osób nieletnich, które kiedykolwiek paliły elektroniczne papierosy – ponad 62 proc.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA, w Kalifornii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzieńFoto: paul prescott/Shutterstock.com

Czy łatwo jest rzucić palenie? Dlaczego warto to zrobić, czy można liczyć na profesjonalne wsparcie i – jak np. podczas walki z otyłością  korzystać z porad trenerów osobistych? No i co z tzw. liquidami, które są bardzo popularne wśród młodych ludzi, a przecież równie szkodliwe?


shutterstock papierosy 1200.jpg
Zakaz palenia na balkonie. Zamach na wolność czy działanie w imię dobra ogółu?

Posłuchaj
03:39 TROJKA Pora na Trojke 2021_11_18 07-09-39.mp3 Światowy Dzień Rzucania Palenia (pora na Trójkę)

– Razem z mężem rzucałam palenie po 30 latach palenia. Nie wystarczyła chwila, nie było to łatwe: powoduje dużą nerwowość, wiele stresu – opowiada pani Kamila, która dziś jest już wolna od nałogu. – Ale można! – zapewnia z przekonaniem.

Niezwykle popularny sposób, aby rzucić palenie „od nowego roku”, „od świąt” lub „od urodzin” jest jednym z najgorszych: – Tego typu postanowienia są najczęściej bagatelizowane po dwóch-trzech dniach i ludzie wracają do palenia – mówi psychoterapeuta ds. uzależnień Henryk Januchowski.

Tymczasem, wbrew trendom na Zachodzie, palaczy przybywa: pali 21 proc. Polaków, z przewagą mężczyzn, a największymi amatorami tytoniu są 40-latkowie. Jednak najbardziej niepokojąca jest duża popularność tzw. e-papierosów wśród młodzieży: – Jest to zauważalna tendencja: nawet do 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 18 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. próbowało ich przynajmniej raz w życiu – wylicza Ewa Cybułka z gnieźnieńskiego Sanepidu. – To moda, gdyż e-papierosy uważane są za mniej szkodliwe, więc bardziej atrakcyjne – wyjaśnia.

Tymczasem e-papierosy są również szkodliwe dla organizmu: – Praktycznie połowa schorzeń chirurgicznych, kardiologicznych to schorzenia bezpośrednio wynikające z nadużywania używek, w tym nikotyny – mówi dr Mateusz Hen ze szpitala powiatowego w Gnieźnie. – Pomijając zmiany w drogach oddechowych, czyli raka płuc, nasila zmiany miażdżycowe, co bardzo widać u pacjentów. Najczęściej jeszcze w powiązaniu z chorobami przewlekłymi, jak np. cukrzycą, bardzo szybko to powoduje zaburzenia krążenia obwodowego i prowadzi do amputacji kończyn – wyjaśnia.

E-papierosy są mniej szkodliwe? Lekarz zdradza prawdę/YouTube Lekarze

Dla osób chcących rzucić palenie uruchomiono specjalny telefon 801 108 108 lub 22 211 8015.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 18.11.2021
Godzina emisji: 7.09

pr


Czytaj także

E-papierosy. Mniej szkodliwe od tradycyjnych?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 14:43
- Nie wiemy do końca, czy e-papierosy są bezpieczne - mówi Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym z Centrum Onkologii. - Byłabym ostrożna w formułowaniu hipotez "lepsze" czy "gorsze" - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głęboki wdech pomoże uporać się ze stresem. Jak oddychać?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 06:50
To, czym i w jaki sposób oddychamy, ma wpływ na nasze samopoczucie. Głębokie i uregulowane oddechy pozwalają nie tylko na wyciszenie się, ale też na opanowanie emocji i niwelowanie stresu. Okazuje się jednak, że znaczenie ma nie tylko sposób, w jaki zaczerpujemy powietrza. Kojące oddziaływanie mają także otaczające nas zapachy. Niektóre z nich w pozytywny sposób wpływają na zdrowie i samopoczucie. Jak oddychać, by pozwolić organizmowi pracować poprawnie. Które z aromatów mogą nam to ułatwić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakość powietrza w biurze wpływa na efektywność. Jak korzystać z klimatyzacji mądrze?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:16
Jakość powietrza w miejscu pracy ma wpływ na funkcje poznawcze, w tym na czas reakcji, zdolność koncentracji, a także na wydajność pracy – udowodnili naukowcy przynależącej do Uniwersytetu Harvard Szkoły Zdrowia Publicznego im. T.H. Chana. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie palę, bo nie chcę. Jak skutecznie wydobyć się z nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
Najlepiej byłoby nie zaczynać, ale skoro się nie udało, to trzeba naprawić błędy młodości. I nie czekajmy z tą decyzją do 1 stycznia, tylko niech to będzie właśnie teraz. 18 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. 
rozwiń zwiń