Przygotowania do zimy w ogrodach zoologicznych

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 08:25
Mieszkańcy ogrodów zoologicznych od wielu tygodni przygotowują się do zimy. Co robią zwierzęta, by przetrwać zimne dni? 
We wrocławskim zoo zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy.
We wrocławskim zoo zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy. Foto: Shutterstock

– Zwierzęta przygotowują się do zimy przez cały rok. Część z nich jest już gotowa. Przygotowania przebiegają w różny sposób. Wśród tych, które kojarzymy najlepiej, jest oczywiście sen zimowy. Zapadają w niego np. niedźwiedzie, które przygotowują się do tego już od wakacji. Ładnie jedzą, tyją i przybierają na wadze nawet 60 kilogramów. To robi wrażenie – mówiła Joanna Kij z wrocławskiego zoo. 

Posłuchaj
03:31 PR3_MPLS 2021_11_19-08-12-52.mp3 Przygotowania do zimy we wrocławskim zoo (Pora na Trójkę)

 

Obserwacje

– W okresie zimowym zwiedzający na pewno nie dadzą rady zobaczyć naszego polskiego leśnego żółwia, który zakopuje się już w październiku. Na światło dzienne wychodzi dopiero w kwietniu. Niedźwiedzie brunatne również przygotowują się do snu. Robią się bardziej ospałe, leniwe, a kiedy pada lub jest zimno, chętniej zostają w środku. Mimo to nadal wychodzą na zewnątrz. Nie tak chętnie jak latem, ale zawsze. Należy pamiętać, że sen zimowy podyktowany jest warunkami naturalnymi, takimi jak brak jedzenia oraz przenikliwe zimno – wyjaśniła. 

Niedźwiedzie przygotowują się do zimy / ZOO Poznań

Zmiany 

– Rekordzistą, jeżeli chodzi o zmianę okrywy, jest manul. To dziki kot azjatycki z dość niewybredną miną. Wygląda, jakby cały czas był na kogoś zdenerwowany. Manul z bardzo szczupłego kotka robi się nagle puchatym kotem. Ciekawym przystosowaniem jest również zmiana barwy umaszczenia. U niektórych zwierząt z szarego lub brązowego kolor zmienia się na całkowicie biały – powiedziała gość "Pory na Trójkę". 

Młode manule w ZOO Wrocław / ZOO Wrocław

Renifery

– One co roku mają niebagatelne zadanie. Jak wiadomo, Mikołaj ciągle korzysta z sań. Od prawie miesiąca trenujemy nasze reniferzyce, by mogły wziąć udział w castingu na zaprzęg zastępczy dla Świętego Mikołaja – dodała. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Joanna Kij (wrocławskie zoo) 
Data emisji: 19.11.2021
Godzina emisji: 8.12

zch

Czytaj także

Słoń Aleksander nową atrakcją łódzkiego zoo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 06:30
W piątek, 2 lipca, w łódzkim zoo pojawił się nowy mieszkaniec: słoń. Ma na imię Aleksander, 43 lata, waży pond sześć ton i mierzy ponad 3,5 metra w kłębie: jest największym i najstarszym słoniem w Europie. Jest pierwszym mieszkańcem owoczesnego Orientarium, gdzie w przyszłości zamieszkają jeszcze inne słonie, ale także krokodyle gawialowe, orangutany oraz gibony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń