Zgubione kluczyki do samochodu – jak sobie z tym poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 07:28
Nie ma ich w torebce, nie ma ich w kieszeni. Co teraz? Podobno co trzeci właściciel auta przynajmniej raz w życiu zgubił kluczyki samochodowe. Winowajcami są najczęściej roztargnienie lub pośpiech. Jak zapobiec gubieniu kluczy do samochodu i co zrobić, gdy to już nam się przydarzy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ StunningArt

zamknięte kluczyki do samochodu shutter 1200 Vershinin89.jpg
Kluczyki zatrzaśnięte w samochodzie? Co zrobić?

Na zapas

– Przede wszystkim powinniśmy posiadać komplet kluczy zapasowych i ulokować go w takim miejscu, które w przypadku zaciśnięcia lub zagubienia kluczy pozwoli nam na w miarę szybkie dotarcie do tych kluczyków. To zdecydowanie poprawi naszą sytuację – mówi prezes Automobilklubu Podkarpackiego Maciej Więcek.

Gdy już zgubimy klucze, uzyskanie zapasowych nie jest takie proste. Starsze pojazdy z drugiej ręki często są pozbawione zapasowego egzemplarza. Poza tym nie mamy pewności, czy naszą zgubą nie zaopiekował się już złodziej. Dlatego najrozsądniejszym i, niestety, kosztownym rozwiązaniem, będzie wymiana wszystkich zamków przez specjalistę.


Posłuchaj
03:23 Trojka Pora na Trojke gubienie kluczy 2021_11_24-07-22-22.mp3 Co zrobić, gdy zgubimy klucze do samochodu? (Pora na Trójkę)

 

Klucz czy karta? 

Wyrobienie standardowych kluczyków nie jest dużym problemem. Jak zwraca uwagę mechanik samochodowy Andrzej Melon, prawdziwe trudności zaczynają się, gdy zgubimy kartę, za której pomocą otwierane są nowsze auta. 

– Wyrobienie takiej karty to koszt kilkuset, a nawet tysiąca złotych. Warto to zrobić wcześniej, zanim zgubimy drugą, ponieważ zgubienie tzw. karty matki może spowodować dużo większy koszt. Będzie trzeba zmienić czytnik. – Najprostszą metodą jest noszenie klucza na smyczy, a karty w futerale. Jeżeli kartę zgubimy na parkingu czy w trawie, łatwo będzie ją znaleźć – dodaje.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 7.22

kr

Czytaj także

Psychologia korków. Jak zachowujemy się za kierownicą?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 07:55
Dlaczego w miastach dochodzi do korków? Jak się w nich zachowujemy? O tym rozmawiamy z dr Ewą Odachowską-Rogalską, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybciej nie znaczy bezpieczniej. Zachowajmy ostrożność na drodze

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 08:33
Najbliższy weekend wielu z nas upłynie pod znakiem podróży i odwiedzania grobów bliskich. Wyjazdy nie zawsze będą miały miejsce w sprzyjających warunkach. Spotkać mogą nas mgły i przymrozki, głównie o poranku. O czym należy pamiętać, by spokojnie dotrzeć do celu? Jakich zachowań powinniśmy się wystrzegać? 
rozwiń zwiń