Dobre, nie za słodkie. Dziś obchodzimy Dzień Ciasta

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 09:46
Ląduje na naszych stołach w dni urodzin (przyozdobione świeczkami), dni imienin, w święta, a często zupełnie bez okazji. 26 listopada to National Cake Day, czyli Dzień Ciasta. Jakie wyroby cukiernicze zjadamy najchętniej i jakie cechy powinna posiadać osoba, która przygotuje idealny, pyszny wypiek? 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com

tort ciasto czekoladowe maliny shutter 1200 Alexandra Harashchenko.jpg
Tortologia - współczesna nauka o artefaktach, jakimi są torty

Ciasta tradycyjne kontra nowoczesne

Wielbicieli ciast możemy podzielić na zwolenników tradycji, czyli serników, makowców, szarlotek, oraz tych, którzy gustują w nowościach, do których można zaliczyć tiramisu, bezę, velvet cake (tort o intensywnie bordowych blatach) czy naked cake (ciasto, na którym celowo zostawia się odkryte wszystkie warstwy).

– Kiedyś tradycją były cięższe kremowe ciasta na maśle, na margarynie, na jajkach. Dzisiaj robi się ciasta delikatne, które są lżejsze i smaczniejsze – mówi właściciel cukierni Ryszard Radzikowski.

– Był taki moment, że klasyka nie sprzedawała się dobrze. Nie produkowano ciast takich jak sernik krakowski czy ciastka ponczowe. Tego nie było, ponieważ wszyscy chcieli czegoś nowego – wspomina zatrudniona w cukierni Joanna Morzycka. 


Posłuchaj
03:24 Trojka Pora na Trojke Dzien Ciasta 2021_11_26-07-14-14.mp3 Nie tylko od święta. 26 listopada to Dzień Ciasta (Pora Na Trójkę)

 

Stal i silikon

Podobnie jak przepisy na ciasto, zmienia się także technologia potrzebna do jego przyrządzenia. Współcześnie miłośnicy i miłośniczki wypieków porzucają tradycyjne tortownice na rzecz bardziej nowoczesnych akcesoriów.  

– Wciąż najpopularniejsze są blachy wykonane ze stali. W większości są pokrywane różnymi warstwami nieprzywierającymi – od wytrzymałych powłok granitowych do ceramicznych. Są też formy wykonane z silikonu odpornego na wysokie temperatury – wymienia Jacek Koch posiadający firmę oferującą produkty kuchenne. 

Serce do wypieków

By przyrządzić pyszne ciasto, potrzeba czasu, dobrego przepisu i konkretnych cech charakteru. Przede wszystkim jednak trzeba mieć do tego serce. – Najgorzej, jeżeli ktoś jest rozkojarzony i robi, bo musi  stwierdza Ryszard Radzikowski. Joanna Morzycka dodaje: – Jest to zajęcie, które zmniejsza stres, pomaga oderwać myśli od prozy życia. Efekty to piękny zapach w domu, niezły smak i świadomość, że zrobiło się coś dla siebie i swojej rodziny.

Jak wygląda praca Cukiernika/GastroWiedza pl

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 26.11.2021
Godzina emisji: 7.14

kr


Czytaj także

Sad jabłoniowy w środku miasta. Ostrów Wielkopolski ma pomysł na "zieloną" rewitalizację

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 07:59
Królewskie jabłko to centralny element herbu Ostrowa Wielkopolskiego. Teraz ten symbol nabierze rzeczywistego i… smacznego wymiaru. W środku miasta powstał sad ze starymi odmianami jabłoni. Wszystko po to, aby mimo wszechogarniającej "betonozy" mieszkańcy nie zapomnieli, jak się wypoczywa na łonie natury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etykiety win pod lupą. Producenci będą zobowiązani podawać ich pełny skład

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:25
Spoglądamy na nie w poszukiwaniu listy składników, a często nie znajdujemy tam nic oprócz przekazu marketingowego. Etykiety win, bo o nich mowa, trzy lata temu trafiły pod lupę unijnych urzędników, a efekty ich interwencji będą widoczne już niedługo. Na butelce zobaczymy pełny skład produktu, a ten wielu koneserów tanich importowanych trunków może przyprawić o ból głowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sfinansuj połowę posiłku i "Podziel się zapiekanką" w Gnieźnie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 07:26
Z zagranicy dotarł do nas zwyczaj składkowego funduszu, do którego – podczas zakupów – można się dołożyć. Dzięki temu każdy, kto nie ma pieniędzy, a jest głodny, może skorzystać ze składki. W Gnieźnie taki fundusz w postaci akcji "Podziel się zapiekanką" założyła pani Katarzyna, właścicielka jednej z przydworcowych budek z fast foodem.
rozwiń zwiń