30 listopada to Dzień Białych Skarpetek. Jaka jest ich historia i rola we współczesnej modzie?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 08:37
W latach 80. za oceanem nosili je Blues Brothers, Michael Jackson, miłośnicy deskorolki i raperzy. W Polsce pojawiły się wraz z początkiem transformacji ustrojowej, kojarzone z nowoczesnością i wyższym statusem społecznym. Wydawałoby się, że dziś białe skarpetki (zwłaszcza w połączeniu z eleganckim, czarnym strojem lub sandałami) są szczytem żenady. Jak wyjaśniała stylistka Wiganna Papina, w czasach, w których bawimy się modą, niekoniecznie musi tak być.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/SCOTTCHAN

gucci filmowi i prawdziwi 1200.jpg
Okropna rodzinka, torebki i morderstwo. Prawdziwa historia "Domu Gucci" Ridleya Scotta

"Przykład idzie z góry"

Połączenie białych skarpet z sandałami to synonim, cechującej zwłaszcza mężczyzn w Polsce, modowej ignorancji. Krytykujący takie zestawienie zdziwiliby się, gdyby zobaczyli zupełnie współczesne billboardy w stolicy mody – Mediolanie, na których modele są odziani w… białe skarpety i klapki. Jak to w końcu jest? Białe skarpetki są modne czy nie? Z okazji Dnia Białych Skarpetek zapytaliśmy o to stylistkę Wigannę Papinę.

– Teraz moda jest zabawą i panuje w niej eklektyzm – odpowiedziała ekspertka. – Przykład idzie z góry. Świetny przykład dały nam ikony popkultury jak Blues Brothers. Już 40 lat temu nosili czarne mokasyny i białe skarpety. Podobnie Michael Jackson, który z białych skarpet uczynił atrybut swojego kostiumu. Dzięki nim było widać piękny ruch jego stóp podczas tańca. Włoscy projektanci bardzo często czerpią od tych ikon i rok temu czy dwa wymyślili kolekcję, gdzie właśnie panowie wystąpili w długich koszykarskich skarpetach noszonych do klapek albo do sandałów. Myślę, że poszli tropem ikon – tłumaczyła.

Posłuchaj
07:58 Trojka Pora na Trojke skarpetki Wiganna Paipina 30 listopad 2021 08_13_33.mp3 Białe skarpetki a moda. Stylistka Wiganna Papina gościem Trójki (Pora na Trójkę)

 

Białe skarpety Tutanchamona

Historia mody na białe skarpetki rozpoczęła się znacznie wcześniej niż w latach 80. ubiegłego wieku. Dowodem na to są starożytni Grecy, którzy tworzyli tzw. piloi, czyli rodzaj onucy ze skołtunionego włosia zwierząt. Rzymianie unowocześnili tę część garderoby poprzez zszywanie ze sobą fragmentów tkanin. 

– Białe skarpetki pasują również do kierpców, więc jest to element stroju ludowego. Podobnie jest w Japonii – tam zakłada się specyficznie cięte białe skarpetki, które nazywają się tabi. Białe skarpety znaleziono w grobowcu Tutanchamona, a Napoleon nosił białe getry, które mogły być zalążkiem białych skarpet – dodała Wiganna Papina.

Posłuchaj
01:55 Trojka Pora na Trojke biale skarpetki sonda 2021 08_08_27.mp3 Do czego pasują białe skarpetki? Sonda uliczna (Pora na Trójkę)
 

Nic na siłę

Jak twierdzi stylistka, Polacy cały czas szukają swojego własnego stylu. Odpowiedzenie na pytanie, co powinniśmy nosić, a co jest zbyt ekstrawaganckie i "obciachowe" nie jest jednak proste. Bo w końcu zawartość naszych szaf jest kwestią tylko i wyłącznie naszego dobrego samopoczucia. 

– Jeżeli ktoś w czerwonej kurtce będzie czuł się przebrany, a nie ubrany, to nie będzie w niej też dobrze wyglądał. Moda musi podążać z naszą duszą. Jeżeli mamy potrzebę noszenia ubrań, które są ekstrawaganckie, to je nośmy. Natomiast jeżeli ktoś uważa tego rodzaju strój za przebranie, to niech tego nie robi, bo będzie wyglądał jak pajac. Nie okłamiemy samych siebie – podsumowała Wiganna Papina.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Wiganna Papina (stylistka, wizażystka i kostiumograf)
Data emisji: 30.11.2021
Godziny emisji: 8.13, 8.27

kr


Czytaj także

Jak się bawić, to na ludowo. Tradycyjna muzyka i tańce królują na parkietach

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 07:55
Nie techno, nie disco i nie rock and roll – to muzyka ludowa zaczyna królować na imprezach. Nie brakuje osób, i to całkiem młodych, które zamiast tańczyć do współczesnych brzmień, wolą tupać, wznosić radosne okrzyki i śpiewać przy muzyce na żywo granej na dudach, skrzypcach czy akordeonach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na modę z drugiej ręki. Dlaczego warto kupować odzież używaną?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 07:25
Second-hand, lumpeks, szmateks – to tylko niektóre określenia na sklepy z używaną odzieżą. Do tej pory miejsca te były uważane za przeznaczone dla ludzi o niskim statusie społecznym, których nie stać na nową odzież z tzw. sieciówki. Wraz z nadejściem mody na ekologię to się zmienia. – Teraz głupio jest nie kupować czegoś z drugiego obiegu – stwierdza Zofia Zochniak, specjalistka od zrównoważonej mody.
rozwiń zwiń