Emocje na szczycie Warszawy. Niezwykłe tarasy widokowe

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 08:09
Warszawa mocno pnie się w górę: właśnie kończy się budowa kilku drapaczy chmur. Wraz z nimi powstają również niezwykłe tarasy widokowe. Trójkowy reporter wspiął się na sam szczyt, by przyjrzeć się tym konstrukcjom, sprawdzić, na jakie wrażenia można liczyć, a przy okazji również spojrzeć z góry na stolicę.
Najnowsze  wieżowce, mają na szczycie platformy widokowe, z których można oglądać miasto
Najnowsze wieżowce, mają na szczycie platformy widokowe, z których można oglądać miastoFoto: shutterstock.com/fanjianhua

Tarasy widokowe na szczycie wieżowców nie są już niczym niezwykłym. Teraz, aby się wyróżnić i przyciągnąć chętnych, trzeba zaproponować coś więcej. Dlatego na jednym z takich tarasów będzie można się napić kawy i nacieszyć widokiem panoramy stolicy. To ciekawa propozycja, ale wydaje się trochę nudna przy kolejnej: taras widokowy ma być... ruchomy, a na dodatek przeszklony! To pierwsza tego typu konstrukcja w Europie!


miasto las flickr 1200.jpg
Las Miyawaki. Ratunek dla zieleni miejskiej?

Posłuchaj
03:35 TROJKA Pora na Trojke 2021_12_01 08-09-28.mp3 Warszawskie wieżowce z atrakcjami

200 metrów nad Warszawą, 15 stopni w przód

– Jedziemy na 46 piętro, 200 metrów nad ziemią. Winda dojeżdża tam w ok. 50 sekund – informuje jeden z pracowników budynku. – Sercem tego miejsca jest ruchoma platforma, która wychyla się w stosunku do linii budynku o 15 stopni w przód – dodaje Edyta Popławska, menadżerka jednego z tarasów widokowych mieszczącego się w centrum Warszawy.

Aby poczuć prawdziwe emocje, trzeba stanąć na szklanej szybie 200 metrów nad ziemią i uwierzyć, że ona nie pęknie. Ale to nie wszystko: – Trzymamy się w pozycji otwartej dwóch uchwytów, które mamy po obu stronach – instruuje pani Edyta. Po chwili platforma zaczyna się przechylać w przód...
– Są osoby, które będą patrzeć przez pryzmat tego, że przezwyciężyły pewne lęki – tłumaczy pani menadżer. I przyznaje, że podobnie jak Trójkowemu reporterowi jej również po zejściu z tego tarasu trzęsą się ręce i drżą nogi.

Spojrzenie w dół, endorfiny w górę

– Tak jak w górach, kiedy wykonując pewien wysiłek, osiągniemy szczyt, to poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia, rośnie. Przez to ma się poczucie pewnej wolności, patrzy z trochę innej perspektywy, innej wysokości, pewnego dystansu na to, co widzi się w dole – tłumaczy psycholożka Agnieszka Olchowik.

– Czuję się wolny i uwolniony od tych bodźców od ludzi, chociaż widzę wszystko dookoła – mówi o swoich przeżyciach pan Józef, którego pasją jest urban climbing, czyli wspinaczka na wysokie miejskie obiekty. – To jest jak ze sztuką: budzi takie emocje, uczucia, które w inny sposób się nie uwalniają – dodaje.


***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 01.12.2021
Godzina emisji: 8.09
pr

Czytaj także

Głęboki wdech pomoże uporać się ze stresem. Jak oddychać?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 06:50
To, czym i w jaki sposób oddychamy, ma wpływ na nasze samopoczucie. Głębokie i uregulowane oddechy pozwalają nie tylko na wyciszenie się, ale też na opanowanie emocji i niwelowanie stresu. Okazuje się jednak, że znaczenie ma nie tylko sposób, w jaki zaczerpujemy powietrza. Kojące oddziaływanie mają także otaczające nas zapachy. Niektóre z nich w pozytywny sposób wpływają na zdrowie i samopoczucie. Jak oddychać, by pozwolić organizmowi pracować poprawnie. Które z aromatów mogą nam to ułatwić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczuj się bezpiecznie, jesteś w kamerze monitoringu!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 06:30
Nie od dziś wiadomo, że kamery w mieście są i bacznie obserwują codzienne życie mieszkańców. Taki monitoring w założeniu ma zwiększać poczucie bezpieczeństwa. W 2020 roku systemy monitoringu miejskiego w największych polskich aglomeracjach rejestrowały średnio 60 incydentów dziennie. Czy rzeczywiście czujemy się bezpieczniej? W jaki jeszcze sposób pomaga nam miejski monitoring?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieć odwagę realizacji swoich pasji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:30
Pojawiły się pierwsze statystyki dotyczące realnej popularności poszczególnych kierunków studiów. Które z nich tracą na popularności, a z którymi młodzież częściej wiąże swoje plany na przyszłość?
rozwiń zwiń