Turysto, uważaj – zagrożenie lawinowe w górach!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 07:41
W Tatrach i Karkonoszach już zima, a śnieg sprawia, że warunki na szlakach są coraz trudniejsze. W ostatnich dniach z powodu opadów i silnego wiatru w wyższych partiach gór pojawiło się zagrożenie lawinowe. Dlatego ratownicy górscy ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
Silne opady śniegu przynoszą w górach wzrost zagrożenia lawinowego
Silne opady śniegu przynoszą w górach wzrost zagrożenia lawinowegoFoto: pixabay

Mimo że sezon letni już się zakończył, a zimowy jeszcze nie zaczął, w górach cały czas można spotkać turystów. I właśnie szczególnie do nich GOPR kieruje swoje ostrzeżenia, gdyż wychodzenie na szlak jest obarczone coraz większym ryzykiem. Dlatego decydując się obecnie na pieszą wędrówkę, trzeba być odpowiednio ubranym i dobrze przygotowanym.


sztuczny śnieg naśnieżanie 1200.jpg
Trwają przygotowania do sezonu narciarskiego. Widać już pierwsze góry (sztucznego) śniegu

Posłuchaj
03:36 TROJKA Pora na Trojke 2021_12_02 07-40-34.mp3 W górach już zima i związane z nią niebezpieczeństwa (Pora na Trójkę)

Niebezpieczny śnieg

We wszystkich rejonach polskich gór informacje pogodowe i o ewentualnych zagrożeniach brzmią bardzo podobnie.

– Silny opad śniegu z silnym i bardzo silnym wiatrem spowodował nagromadzenia śniegu, co spowodowało gwałtowny wzrost zagrożenia lawinowego – mówi Piotr Konopka, ratownik dyżurny TOPR. – Turyści, którzy w ten weekend wybiorą się w góry, nie powinni wychodzić w te krytyczne miejsca, a wycieczki ograniczyć do dolin tatrzańskich: szerokich, rozległych. Natomiast unikać wyżej położonych partii gór – radzi.

– Jeżeli chodzi o warunki w paśmie Jaworzyny, Radziejowej, to od wysokości ok. 500 m n.p.m. pokrywa śnieżna utrzymuje się już na stałym poziomie. Pod świeżym opadem zalega warstwa lodu, szczególnie niebezpieczna w tych niższych partiach gór – ostrzega Przemysław Skoczeń z Grupy Krynickiej GOPR.

– Aktualnie mamy ogłoszony pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, a to oznacza, że część szlaków będzie już zamkniętych. Turyści muszą się spodziewać śniegu także w miejscowościach podgórskich (Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów), ale na pewno dużo więcej będzie go w drodze do grzbietu i na grzbiecie Karkonoszy. Tutaj miejscami uformowały się zaspy, które mają do metra głębokości – informuje Sławomir Czubak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR.

Zachować zdrowy rozsądek

– Jestem miłośniczką gór: są jak narkotyk. Uwielbiam po nich chodzić bez względu na to, czy jest lato, jesień czy zima. Najczęściej jestem w Tatrach Słowackich: bardzo lubię tamte strony, tamte tereny, ale również bywam w Tatrach Polskich – deklaruje pani Renata. – W razie niskich temperatur staram się ubrać odpowiednio, na "cebulkę": odpowiednie buty, odpowiednia odzież termiczna - wylicza.

– Trzeba monitorować warunki pogodowe i adekwatnie do nich dostosować swój cel, swoje umiejętności i oczywiście wyposażenie. A jeżeli mieszkamy na kwaterze, w schronisku, w hotelu, warto zostawić wiadomość, w którą część gór się udajemy. Osoby, które mają taką możliwość, lepiej, żeby sobie zainstalowały aplikację RATUNEK. To duże ułatwienie, bo znamy państwa lokalizację – tłumaczą ratownicy górscy. – Góry są piękne, ładne, ale potrafią być też niebezpieczne. Dlatego wybierając się w góry, niech zawsze nad wszystkim czuwa zdrowy rozsadek.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 2.12.2021
Godzina emisji: 7.40
pr

Czytaj także

Góry są zawsze groźne [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:15
Seria dramatycznych wypadków i kilka ofiar śmiertelnych to dotychczasowy bilans tej zimy w Tatrach. Pod lawiną zginęła dwójka narciarzy, ale także inne wydarzenia niosły za sobą tragiczne wypadki. To po raz kolejny pokazuje, jakie skutki niesie ze sobą brawura i bezmyślność. Dlaczego mimo ostrzeżeń i edukacji w Tatrach wciąż giną ludzie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpiecznie na szlaku. W Beskidach i Gorcach powstaną schrony turystyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 13:05
Góry to nie tylko piękne widoki, relaks i odpoczynek. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą okazać się dla turystów prawdziwym zagrożeniem. By zapobiec nieszczęściom, Małopolska Organizacja Turystyczna planuje postawić schrony przy szlakach w Beskidach oraz w Gorcach. Jak będą wyglądać i jaką funkcję pełnić? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turysta wspiął się na krzyż na Giewoncie. TPN: takie wybryki w Tatrach nie mogą mieć miejsca 

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 16:42
W poniedziałek w Internecie pojawił się film, na którym widać nieznanego mężczyznę wspinającego się na żelazny, zabytkowy krzyż na Giewoncie. Zachowanie turysty bulwersuje, tym bardziej że we czwartek 19 sierpnia przypada 120. rocznica postawienia obiektu przez górali.
rozwiń zwiń