Spacer po polskim pawilonie na Expo w Dubaju 2020

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 07:15
Wyjątkowy, drewniany stół, instalacja hydrofoniczna, pyszne lody oraz torebka zainspirowana… pandemią. W Dubaju trwa Wystawa Światowa Expo 2020, na której nie mogło zabraknąć Polski i jej pawilonu. Od początku października odwiedziło go 335 tys. gości. W Dubaju jest dziennikarka ekonomiczna Trójki Sylwia Zadrożna, która sprawdziła, co ma do zaoferowania polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.
Dzień Polski na pierwszej na Bliskim Wschodzie światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, 7 bm. Hasło przewodnie wydarzenia brzmi Łączenie umysłów (aldg) k
Dzień Polski na pierwszej na Bliskim Wschodzie światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, 7 bm. Hasło przewodnie wydarzenia brzmi "Łączenie umysłów" (aldg) kFoto: PAP/Mateusz Marek
  • Od czasu otwarcia polskiego pawilonu na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju zgromadzone na niej polskie produkty obejrzało 335 tysięcy osób.
  • Jednymi z najciekawszych obiektów reprezentujących Polskę na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju są: mający formę instalacji artystycznej stół pokazujący topografię Polski, torebka z funkcjonalnością przystosowaną do czasów pandemii oraz instalacja hydrofoniczna pozwalająca pisać na wodzie. 
  • We wtorek 7 grudnia odbywa się Dzień Polski na Expo – w jego ramach odbędą się koncerty chopinowskie, koncerty muzyki popularnej, spotkania biznesowe i oficjalne spotkania polskiej delegacji rządowej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Symbol polskiej gościnności w Dubaju

Od 1 października, czyli od startu Wystawy Światowej 2020 w Dubaju, polski pawilon odwiedziło 335 tys. osób. Przewodnie hasło polskiej obecności na Expo to: "Poland. Creativity inspired by nature", czyli "Polska. Kreatywność inspirowana przez naturę".

Spacer po polskim pawilonie na Expo w Dubaju warto rozpocząć od polskiego stołu – symbolu jednej z naszych cech narodowych, czyli polskiej gościnności. Stół, tak jak cały pawilon, jest zbudowany z drewna i, bardziej niż mebel, przypomina artystyczną instalację

– Stół wygląda jak ukształtowanie terenu. Chcemy w ten sposób pokazać topografię Polski. Z polskiej mapy zostało losowo wybranych 120 elementów. Na stole są umieszczone m.in. jedno z największych polskich miast – Katowice oraz jedno z najbardziej znanych turystycznie miejsc – Morskie Oko – opowiada wolontariusz Expo 2020 w Dubaju Dawid Surma. – Na stole mamy również interaktywne mikrofony, by wejść w interakcję z gośćmi pawilonu, zachęcając ich tym samym do nauczenia się polskich słów i polskich powitań. Za pomocą nowoczesnej technologii chcemy pokazać naszą gościnność i to, że dbamy o każdego z gości przy stole – wyjaśnia.

Polskie produkty i instalacje

Trzecia strefa polskiego pawilonu na Expo 2020 w Dubaju to miejsce polskich produktów. Szczególne zainteresowanie uczestników Wystawy wzbudza torebka polskiej firmy, która została zaprojektowana specjalnie na czasy covidowe. – Z boku torebki możemy znaleźć drobne kieszonki na maseczkę i odkażacz do rąk, żeby nie musieć grzebać w torbie – opisuje wolontariuszka Izabela Stróżniak. 

Polski pawilon na pierwszej na Bliskim Wschodzie światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, fot. PAP/Mateusz Marek Polski pawilon na pierwszej na Bliskim Wschodzie światowej wystawie Expo 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, fot. PAP/Mateusz Marek

Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju to także mnóstwo obiektów, które można odwiedzić z dziećmi. Jednym z nich jest rodzaj instalacji hydrofonicznej w formie sztucznego wodospadu, którą połączono z tabletem. Po wpisaniu na tablecie dowolnego hasła (np. swojego imienia) lub symbolu, po chwili pojawia się on na wodospadzie w formie wodnego rysunku.


Dzień Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju

Wtorek 7 grudnia to Dzień Polski na Expo 2020 w Dubaju – moment, w którym oczy całego świata zgromadzonego na Wystawie Światowej są zwrócone na Polskę. W ramach Dnia Polski na Expo odbędą się koncerty chopinowskie, koncerty muzyki popularnej (wystąpią m.in. Roksana Wegiel, Dagadana i Golec uOrkiestra), a także spotkania biznesowe, biało-czerwone barwy, warsztaty m.in. z rękodzieła i oficjalne spotkania polskiej delegacji rządowej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

– We wtorek całe Expo będzie rozświetlone barwami narodowymi Polski. Biało-czerwona flaga będzie widoczna praktycznie w każdym zakątku Wystawy Światowej – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Komisarz Generalny sekcji polskiej Expo 2020 w Dubaju Adrian Malinowski.

Ceremonia Otwarcia Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai/Poland At Expo

Posłuchaj
04:08 Trojka Pora na Trojke Expo w Dubaju 7 grudzień 2021 07_11_04.mp3 Polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Co warto zobaczyć? (Pora na Trójkę)

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 07.12. 2021
Godzina emisji: 7.11 

IAR/kr


Czytaj także

Podróże w czasie. Sprawdź, jak na pustyni rozrastał się Dubaj

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 18:00
Aplikacja Google Earth do niedawna pozwalała na obserwację powierzchni Ziemi w trzech wymiarach. Niedawno wprowadzono tam czwarty wymiar - czas. Dzięki temu możemy zobaczyć, w jakim tempie topniały lodowce i jak pośrodku pustyni rozrastał się Dubaj.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze na EXPO 2020 w Dubaju. Podpisano nowe umowy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 07:22
Pogłębienie porozumienia między naszymi krajami oraz stworzenie przyjaznego środowiska biznesowego - takie są najważniejsze cele udziału Polski w wystawie Expo 2020 w Dubaju. Wiceminister Waldemar Buda uczestniczył w otwarciu Polsko-Arabskiego Forum Gospodarczego wraz z przedsiębiorcami i przedstawicielami władz państwowych z Polski oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To jedno z kluczowych wydarzeń biznesowych organizowanych przez Polskę na pierwszych tego typu targach na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń