Ubranie, które nie wychodzi z mody. Koszula – jaką wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 07:30
Na początku była stosowana głównie do pracy w polu. Przez wieki zmieniał się jej kształt i przeznaczenie. Koszula nie jest już kojarzona jedynie z mundurem czy służbowym ubraniem. Obecnie sprawdza się na każdą okazję.
Koszula to ubiór stosowany nie tylko w biznesie czy  sytuacjach formalnych. Wiele osób wybiera ją  także na co dzień.
Koszula to ubiór stosowany nie tylko w biznesie czy sytuacjach formalnych. Wiele osób wybiera ją także na co dzień. Foto: Shutterstock

Podobno koszule nigdy nie wychodzą z mody. – Na początku swojego istnienia, używana była jako bielizna. Podczas oficjalnych uroczystości nie ściągano marynarki, jak teraz niektórzy. Kroje koszul ewoluowały i zmieniały się w zależności od mody. Teraz są bardziej dopasowane, kiedyś noszono ubrania znacznie obszerniejsze – tłumaczyli Łukasz i Paweł Wudyka, bracia, krawcy z historią.

– Jesteśmy krawcami już w drugim pokoleniu. Założycielem zakładu jest nasz tata. Ja szyję już od dwudziestu lat. Paweł od trzydziestu pięciu – powiedział Łukasz Wudyka. – Tutaj widzimy popiersia. Bazujemy na nich podczas rozmów z klientem, gdy wybieramy fason czy rodzaj kołnierzyka. To taka baza pomocnicza. W koszuli najważniejsza jest tkanina, a dopiero potem wykonanie. Najlepsze są włoskie tkaniny z bawełny egipskiej – wyjaśniał Paweł Wudyka. – Koszula musi być w miarę dobrze dopasowana. Nie potrafię przekonać się do krojów oversize – dodał drugi z braci.    

Jak wybrać koszulę?

– Z modą już tak jest, że trendy się zmieniają. Koszule oversize rządzą teraz w modzie damskiej. Możemy już pożegnać się z wielkimi kołnierzami. Jeśli chodzi o panów, ciągle broni się klasyka, czyli dobrze skrojone koszule, począwszy od gładkich: białych lub błękitnych, po bardzo wyraziste wzory. U panów warto zwrócić uwagę na to, by te koszule były dobrze dopasowane do sylwetki. Wtedy efekt gwarantowany – mówiła Justyna Kowalcze, stylistka osobista. 

Posłuchaj
03:39 PR3 2022_01_13-07-11-04.mp3 Ubranie, które nie wychodzi z mody. Dziś dzień koszuli (Pora na Trójkę)

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
ProwadziTomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 7.11

zch

Czytaj także

Aranżacja wnętrz sklepów. Jak działają na nas triki projektantów?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 13:33
To, że popularne marki, np. sklepów odzieżowych czy drogerii, mają swoje sposoby na przyciągnięcie klientów, wiemy od dawna. Jedną z metod na zwabienie zakupowiczów jest odpowiednia aranżacja sklepowych wnętrz. Jak wygląda proces aranżowania wnętrza komercyjnego i jakich trików używają projektanci zatrudniani przez sklepy i galerie handlowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Wymiana ciepła" we Wrocławiu. Ciepłe ubranie dla każdego, kto potrzebuje

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 07:10
Pojemniki na odzież używaną powoli odchodzą do przeszłości. Coraz częściej zastępują je miejskie wieszaki. To miejsca, w których można nieodpłatnie powiesić ubiór lub go zabrać. Rozwieszone w ten sposób ubrania są widoczne dla każdego. Dzięki temu może z nich skorzystać każdy potrzebujący.
rozwiń zwiń