Tarcza i miecz. 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 06:56
14 stycznia to Światowy Dzień Logiki. Święto ustanowiono właśnie tego dnia z powodu dwóch rocznic: urodzin Polaka Alfreda Tarskiego i śmierci Kurta Gödla – uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. O to, czym jest logika, zapytaliśmy przedstawicielki trzech dziedzin naukowych – filozofii, matematyki i psychologii. – Logika to tarcza i miecz – stwierdziła prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 
 Dwie półkule mózgowe są odpowiedzialne za nasze zdolności poznawcze. Dopiero działając łącznie, są w stanie zapewnić nam przejrzystość wywodu myślowego, czyli właśnie logikę  mówi psycholog Irena Jaczewska
– Dwie półkule mózgowe są odpowiedzialne za nasze zdolności poznawcze. Dopiero działając łącznie, są w stanie zapewnić nam przejrzystość wywodu myślowego, czyli właśnie logikę – mówi psycholog Irena JaczewskaFoto: shutterstock.com

Czym jest logika?

Logika jest nauką o metodach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o zasadach prawidłowego rozumowania i argumentacji. Za prekursora usystematyzowania logiki jest uważany Arystoteles, dzięki któremu logika stała się, obok retoryki, częścią filozofii. 

– Kultura logiczna to także pewna postawa. To opowiedzenie się po stronie prawdy. Za tym idzie odpowiedzialność, nieuleganie frazesom, emocjom. Moja postawa odpowiedzialności za to, co mówię, jak argumentuję, moja umiejętność analizy tego, co do mnie mówią  to pozwala mi być rzetelnym uczestnikiem tego dyskursu, a nie tylko biernym elementem ulegającym opinii. Dlatego logika to tarcza i miecz – wyjaśnia w Światowym Dniu Logiki prof. Agnieszka Lekka-Kowalik z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. 

Współczesna logika znacznie rozszerzyła pole badań, włączając w to badania nad matematyką. Podstaw zastosowania logiki w tej dziedzinie nauki uczą się uczniowie pierwszych klas szkoły średniej. – Tej logiki jest troszeczkę mniej, niż było jeszcze trzy lata temu. Podstawy zostały bardzo okrojone – przyznaje matematyk Kinga Borkowska.

Podstawy logiki matematycznej - alternatywa, koniunkcja, implikacja, równoważność, prawa de Morgana/Masters of mathematics

Współpraca dwóch półkul

W psychologii logika to efekt harmonijnej komunikacji dwóch półkul mózgowych. Prawa półkula (odpowiedzialna za myślenie logiczne) podsuwa pomysł, a lewa (której zadaniem jest myślenie abstrakcyjne) podpowiada, jak go zrealizować.

 – Dwie półkule mózgowe są odpowiedzialne za nasze zdolności poznawcze. Bezpośrednią przyczyną braku logiki w niektórych naszych działaniach może być przede wszystkim rozłączenie półkul. Dopiero działając łącznie, są w stanie zapewnić nam przejrzystość wywodu myślowego, czyli właśnie logikę – mówi psycholog Irena Jaczewska.

Posłuchaj
03:48 Trojka Pora na Trojke Swiatowy dzien logiki 2022_01_14 06_50_07.mp3 Myśleć i działać logicznie, czyli jak? 14 stycznia to Światowy Dzień Logiki (Pora na Trójkę)

 

Czytaj także: 

Logika kontra emocje i nadmiar informacji

Jak zwróciła uwagę prof. Agnieszka Lekka-Kowalik, pierwszym, najważniejszym wrogiem logiki są emocje. Drugim, według Ireny Jaczewskiej, jest szum informacyjny. 

– Nasz mózg jest w pewnym stopniu komputerem. Czasami dostajemy zbyt dużo informacji, żebyśmy byli w stanie wziąć je wszystkie pod uwagę i wyciągnąć właściwe wnioski, tak by ten wniosek na końcu był logiczny. Wydaje nam się, że podjęliśmy właściwą decyzję, podczas gdy dostajemy nową fiszkę z informacją i cały ten konstrukt logiczny pada. Dzisiaj ilość tych informacji przewyższa zasoby naszego mózgu.

Intuicja vs Logika/Psychologia. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 6.50

kr

Czytaj także

Siłownia dla mózgu. Postaw na trening pamięci

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 08:24
Każdemu z nas zdarza się czasami zapomnieć, gdzie odłożyliśmy klucze lub gdzie schowaliśmy telefon czy portfel. By uniknąć gorączkowych poszukiwań, warto postawić na trening pamięci. Jak przekonują eksperci, dzięki regularności ćwiczeń, w ciągu zaledwie dwóch lat, można zakwalifikować się na mistrzostwa świata i stać się mistrzem zapamiętywania. Jak poprawić kondycję naszego mózgu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klawiatura na bok. Jak pisanie odręczne wpływa na nasz mózg?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 07:15
Pismo wyraża nie tylko nasze myśli i uczucia, ale zdradza też nasz charakter. Pisanie odręczne, które jeszcze kilka lat temu było naszą codzienną czynnością, dziś coraz częściej jest zastępowane przez stukanie w klawiaturę komputera czy smartfona. Warto jednak, przynajmniej od czasu do czasu, powrócić do korzystania z kartki i długopisu, ponieważ jest to doskonały trening dla naszego mózgu.
rozwiń zwiń