Konstytucja 3 maja – polska rewolucja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Konstytucja 3 maja – polska rewolucja
Zaprzysiężenie Konstytucji 3 majaFoto: Polona.pl

Richard Butterwick, od lat zajmujący się XVIII-wieczną historią Polski, jest szczególnie zafascynowany próbami reform podjętymi przez Sejm Wielki. I w swojej książce "Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów" analizuje ową, jak ją nazywa, "polską rewolucję".


Morze Czarne zachód słońca krzyż ruiny 1200 free.jpg
Morze Czarne – niesłusznie pomijane i niedoceniane

Rzadko kiedy o latach 90. XVIII wieku w Polsce myślimy jak o rewolucji. Tymczasem spojrzenie brytyjskiego historyka, być może właśnie z racji dystansu, pozwala mu dostrzec wydarzenia tamtych czasów w szerszej perspektywie. I pokazać pewne ich aspekty, które dotychczas były pomijane lub niedoceniane. Dzięki temu powstała książka, która wnikliwie i syntetycznie zarazem analizuje zarówno przyczyny powstania Konstytucji 3 maja, ale także jej miejsce w dziejach Polski i Europy.


Posłuchaj

1:54
Richard Butterwick "Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów" (Trójkowy felieton kulturalny)
+
Dodaj do playlisty
+

Richard Butterwick "Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów" Richard Butterwick "Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów"

W ujęciu prof. Butterwicka "polska rewolucja" nie jest bynajmniej rewolucją niszczycielską: to konsekwencja tradycji ustrojowych Rzeczypospolitej. A Konstytucja 3 maja nie jest ich zaprzeczeniem, lecz z nich wyrasta i jest zarazem próbą ich ratowania poprzez reformę i wpisanie w nowoczesny kształt.

Autor dogłębnie analizuje okoliczności uchwalenia w maju 1791 roku Ustawy rządowej oraz sam dokument. Omawia również znaczenie Konstytucji dla kolejnych pokoleń, aż po wiek XX. Warto pamiętać, że pamięć o niej była niezwykle ważnym elementem większości ruchów konspiracyjnych (przed rokiem 1918) i opozycyjnych (po roku 1945).

Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów/YouTube MuzHPtv


***

Tytuł audycji: Trójkowy felieton literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 10.17

pr

Polecane