Konstytucja 3 maja – polska rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 10:30
Richard Butterwick, od lat zajmujący się XVIII-wieczną historią Polski, jest szczególnie zafascynowany próbami reform podjętymi przez Sejm Wielki. I w swojej książce "Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów" analizuje ową, jak ją nazywa, "polską rewolucję".
Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja
Zaprzysiężenie Konstytucji 3 majaFoto: Polona.pl

Morze Czarne zachód słońca krzyż ruiny 1200 free.jpg
Morze Czarne – niesłusznie pomijane i niedoceniane

Rzadko kiedy o latach 90. XVIII wieku w Polsce myślimy jak o rewolucji. Tymczasem spojrzenie brytyjskiego historyka, być może właśnie z racji dystansu, pozwala mu dostrzec wydarzenia tamtych czasów w szerszej perspektywie. I pokazać pewne ich aspekty, które dotychczas były pomijane lub niedoceniane. Dzięki temu powstała książka, która wnikliwie i syntetycznie zarazem analizuje zarówno przyczyny powstania Konstytucji 3 maja, ale także jej miejsce w dziejach Polski i Europy.


Posłuchaj
01:54 TROJKA Trojkowy felieton kulturalny 2021_05_04-10-17-20.mp3 Richard Butterwick "Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów" (Trójkowy felieton kulturalny)

Richard Butterwick "Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów" Richard Butterwick "Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów"

W ujęciu prof. Butterwicka "polska rewolucja" nie jest bynajmniej rewolucją niszczycielską: to konsekwencja tradycji ustrojowych Rzeczypospolitej. A Konstytucja 3 maja nie jest ich zaprzeczeniem, lecz z nich wyrasta i jest zarazem próbą ich ratowania poprzez reformę i wpisanie w nowoczesny kształt.

Autor dogłębnie analizuje okoliczności uchwalenia w maju 1791 roku Ustawy rządowej oraz sam dokument. Omawia również znaczenie Konstytucji dla kolejnych pokoleń, aż po wiek XX. Warto pamiętać, że pamięć o niej była niezwykle ważnym elementem większości ruchów konspiracyjnych (przed rokiem 1918) i opozycyjnych (po roku 1945).

Konstytucja 3 maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów/YouTube MuzHPtv


***

Tytuł audycji: Trójkowy felieton literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 10.17

pr

Czytaj także

Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Czego wciąż nie wiemy o autorze "Szkiców piórkiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:33
– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który sterroryzował Kraków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 08:00
W połowie lat 60. przez ponad dwa lata Kraków żył w strachu terroryzowany przez nieznanego sprawcę, który dźgał nożem swoje ofiary. Okrzyknięty "wampirem z Krakowa" okazał się zwyczajnym z pozoru obywatelem miasta. Jak doszło do tego, że zmienił się w zbrodniczego zwyrodnialca?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwator trzech epok

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 08:30
Mieczysław Jałowiecki urodził się na Wileńszczyźnie w roku 1876, a zmarł w 1962 pod Londynem. W ciągu swego długiego i niezwykłego życia mógł więc zobaczyć resztki dawnej Rzeczypospolitej, doznać nowej, odrodzonej Polski, by zakończyć swój los, doświadczając losu uchodźcy i obserwując emigracyjny rząd.
rozwiń zwiń