Teatr całkowicie niezależny

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 12:00
O teatrze Potem-o-tem robi się coraz głośniej już od jakiegoś czasu. I wygląda na to, że jest to tendencja stała i rosnąca. Gospodarz programu "Trzy gramy Redbada" zaprosił więc dwóch twórców tego teatru: scenarzystę i reżysera Marcina Zbyszyńskiego oraz aktora Filipa Kosiora.
Teatr Potem-o-tem
Teatr Potem-o-temFoto: mat. prasowe

Stefano Terazzino forum 1200.jpg
Stefano Terrazzino o pasji w życiu i wadze wierności sobie

Scenę założyli młodzi absolwenci szkoły teatralnej tuż po jej ukończeniu. To była ich świadoma decyzja: nie chcieli być skazani na pracę w dużej instytucjonalnej lub komercyjnej placówce. Od początku chcieli działać poza systemem, nie brać żadnych dotacji, być całkowicie niezależni i realizować swoje wizje.


Posłuchaj
52:04 2021_03_06 11_06_11_PR3_Trzy_gramy_Redbada.mp3 Potem-o-tem (Trzy gramy Redbada/Trójka)

– To banalna historia: Marcin zaprosił czwórkę aktorów i scenografkę do stworzenia jednego z egzaminów w Szkole Teatralnej. Na tyle nam się podobała wspólna praca, że postanowiliśmy kontynuować współpracę. I zaczęliśmy grać rozszerzoną wersję tego egzaminu w... garażu, który został przekształcony na biuro. Zaproszeni widzowie płacili "co łaska" – opowiada o początkach teatru Filip Kosior.

Ze spektaklu na spektakl zespół się rozrastał i profesjonalizował swoje działania: – Jednym z kluczowych kroków było założenie stowarzyszenia i rozpoczęcie sprzedaży biletów – tłumaczy aktor. 

– Od początku wiedzieliśmy, że nie możemy konkurować z teatrami zawodowymi na poziomie technicznym, zaplecza, budżetu na scenografię, kostiumy. Wiedzieliśmy, że minimalnymi środkami musimy stworzyć coś, co sprawi, że ludzie poczują się wyjątkowo – dodaje Marcin Zbyszyński. – To działanie w stylu "Nasze minusy naszymi plusami" – uśmiecha się.

– Trzeba być bardzo wytrwałym, bo to jest bardzo trudne i nieintratne przedsięwzięcie. A na sukces, że ten teatr wciąż istnieje, składają się przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą – stwierdza Filip Kosior. – A ze spraw praktycznych: założyliśmy stowarzyszenie, dzięki czemu staliśmy się podmiotem prawnym i np. możemy wystawiać faktury – wyjaśnia.

Trailer "Gluten Sex"/YouTube Potem-o-tem

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 11.07

pr

Czytaj także

"Spisek Komandorów" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 21:00
"Spisek Komandorów" – to drugie, prezentowane na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko, które zrealizowane było w Radiu Gdańsk. Tam też odbyła się jego premiera 1 listopada 2019 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Planeta Heweliusz" na STT. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 21:00
Łazik spaceruje po Marsie, trwa Rok Stanisława Lema, a w Trójce – pierwsza w tym roku "kosmiczna" premiera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Jerzy Limon – odszedł wybitny znawca sztuki elżbietańskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 14:00
Odszedł wybitny teatrolog, znakomity anglista, tłumacz i pisarz – autor książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Inicjator stworzenia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i jego dyrektor od momentu powstania w roku 2008.
rozwiń zwiń