Teatr EXIT – w drodze do ratunku i uwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 13:00
W Wielką Sobotę nie opuściliśmy desek teatru ani szeroko pojętego świata performatywnego. Gościem audycji "Trzy gramy Redbada" tym razem był założyciel Teatru EXIT Maciej Sikorski, z którym porozmawialiśmy m.in. o stereotypowym postrzeganiu niepełnosprawnych artystów, o tym, w jaki sposób sztuka może nam pomóc zawrócić ze źle obranej drogi oraz o tym, jak oddać się twórczości w zdrowy sposób. 
Jerzy Timoszewicz związany był przede wszystkim - przez 35 lat - z zespołem redakcyjnym Pamiętnika Teatralnego
Jerzy Timoszewicz związany był przede wszystkim - przez 35 lat - z zespołem redakcyjnym "Pamiętnika Teatralnego”Foto: hotblack/morguefile/cc

Teatr EXIT powstał w 2016 roku jako wynik działalności Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół – "KLIKA". To przestrzeń, w której na jednej scenie spotykają się osoby niepełnosprawne i zmagające się z chorobami, zarówno fizycznymi, jak i umysłowymi oraz profesjonalni, uznani aktorzy. Tym, co ich łączy, jest miłość do sztuki. 


Posłuchaj
51:45 2021_04_03 12_06_23_PR3_Trzy_gramy_Redbada.mp3 Maciej Sikorski gościem Redbada Klynstry (Trzy gramy Redbada/Trójka)

  

Opowieść o zmartwychwstaniu

Inicjatywa ta na pewno nie powstałaby, gdyby nie osobiste doświadczenia jej pomysłodawcy. Maciej Sikorski przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od narkotyków, co opisał w książce-świadectwie "Byłem w piekle. Nie polecam". Jak sam powiedział, jej zawartość, "wydobywała się" z niego przez kilkanaście lat. – Ta książka poniekąd była dla mnie obowiązkiem, czułem, że powinien ją napisać. Zachęcano mnie, by nie chować tej historii przed ludźmi, natomiast powracanie do tych sytuacji było bardzo bolesne – wspominał artysta.  

Sztuka, która zmienia życia

Przygoda z teatrem jako środkiem wyrażania siebie zaczęła się dla gościa audycji dawno temu, w teatrze dla dzieci. Teatr EXIT był dla niego powrotem do tej formy sztuki. – Musiałem uzupełnić wykształcenie, bym mógł pracować w teatrze społecznym. Teraz jest to moja ukochana aktywność, która przemienia też moje życie, ale jest też ratunkiem i drogą do uwolnienia dla moich niepełnosprawnych przyjaciół – mówił Maciej Sikorski.


Opublikowany przez Teatr Exit Niedziela, 27 grudnia 2020

Bez etykiety

Większa część produkcji teatru jest oparta na tekstach biblijnych i bardzo mocno dotyka spraw społecznych. –   Większość z nas lubi etykietować i z tym zmagamy się od samego początku – podkreśla założyciel Teatru EXIT. – Teatr z niepełnosprawnymi kojarzy się z czymś mizernym jakościowo, z pokazywaniem tych ludzi z litości. Ja dostrzegłem w nich wiele rzeczy, z których mogę skorzystać i ja i inni ludzie. Zboczyłem, że mają oni pewne właściwości, których my nie mamy: są spontaniczni, doskonale potrafią nawiązywać relacje, są szczerzy. Zauważyłem wiele rzeczy, których kompletnie nie mamy w środowiskach artystycznych – opowiada. 

Aktualnie Teatr EXIT pracuje nad filmem "Po drugiej stronie dni", który w całości jest złożony z relacji pacjentów szpitala psychiatrycznego im. Józefa Babińskiego w Łodzi.

Psalm 10 WOŁANIE UCIŚNIONYCH Teatr Exit/Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Klika"

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Maciej Sikorski (założyciel Teatru Exit, autor książki "Byłem w piekle. Nie polecam")
Data emisji: 3.04.2021
Godzina emisji: 12.06

Czytaj także

Górnik, aktor, prezenter. Wiele twarzy Ziemowita Pędziwiatra

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 12:05
Człowiek o wielu głosach. Prezenter pogody, lektor radiowy oraz aktor. Przez wiele lat udowadniał, że żadna praca nie jest mu straszna. Związany z górnictwem, próbował swoich sił w teatrze muzycznym. Przygoda ze sceną doprowadziła go na telewizyjne ekrany. Gościem w programie "Trzy gramy Redbada" był Ziemowit Pędziwiatr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heavymetalowe korepetycje z ekonomią w tle

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 13:15
Jakie korzyści wynikają z połączenia grania na gitarze z pisaniem o gospodarce – wyjaśnia Sebastian Stodolak, dziennikarz ekonomiczny i członek zespołu Scream Maker. Przy okazji udziela gospodarzowi audycji szybkiej lekcji heavy metalu dla początkujących.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorstwo jako wciąż odnawiające się wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 11:07
- Po spektaklu zawsze chciałem zostać, pogadać. Dla mnie dzieło nigdy nie jest skończone. To wydaje mi się, utrzymuje sztukę. To sprawia, że mamy do czynienia ze sztuką, a nie jakąś po prostu zrobioną rzeczą - deklaruje aktor Piotr Nowak w Międzynarodowym Dniu Teatru. 
rozwiń zwiń