Trudna sztuka przemawiania. Jakie tajniki skrywa retoryka?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:20
Sztuka mówienia przez wielu uważana jest za przestarzałą. Mimo to niewielu wie, jak wysłowić się poprawnie. W jaki sposób znaleźć w sobie wenę? Jak napisać porywającą mowę? Czego jeszcze nie wiemy o sztuce przemawiania, czyli retoryce? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Romariolen/Shutterstock

Retoryka to sztuka budowania artystycznej, perswazyjnej wypowiedzi oraz nauka na ten temat. Pojęciem tym określa się także wiedzę o komunikacji pomiędzy autorem słów a ich adresatem. W starożytności retoryka uchodziła za jeden z filarów kultury. Rozpatrywano ją jako autonomiczną dziedzinę wiedzy i niezbędny element kształcenia. Niedawno zakończył się konkurs na Najlepszego Młodego Mówcę. Patronem medialnym wydarzenia była radiowa Trójka. Laureatką zmagań została Aleksandra Pela. W audycji "Trzy gramy Redbada" podzieliła się swoimi spostrzeżeniami. 

Posłuchaj
48:43 2021_06_05 13_08_17_PR3_Trzy_gramy_Redbada.mp3 Trudna sztuka przemawiania (Trzy gramy Redbada/Trójka)

 

Problem młodego pokolenia 

– Jestem osobą, która zdecydowanie bardziej woli mówić, niż pisać. Uważam, że słowo pisanie nie jest w stanie przenieść większości emocji, które chcemy przekazać. Nie jesteśmy w stanie wyrazić ich poprzez komunikatory lub nawet emotikony. Ogromnie cieszę się, że mogłam wziąć udział w konkursie, który dba o to, by młodzi ludzie mogli mówić – mówiła Aleksandra Pela, laureatka konkursu.

– Na samym początku interesowałam się teatrem, mową i dykcją. By zrozumieć ich wszystkie tajniki, chciałam pojąć podstawy retoryki i poprawnego mówienia oraz przemawiania. Zauważyłam w sobie, że uwielbiam to robić. Lubię przemawiać i najbardziej cieszy mnie moment, gdy widzę, że moja intencja została dobrze odebrana. Kiedyś podeszła do mnie pani i powiedziała, że moje słowa bardzo ją poruszyły. Postanowiłam sobie wtedy, że będę dalej rozwijać się w tej dziedzinie – dodała.  

Jak zgrabnie oddać myśl? / WYSTĄPIENIA PUBLICZNE / RETORYKA / FIGURY RETORYCZNE / DOBRA MOWA. Wystąpienia publiczne

Sztuka warta poznania 

– Zajęliśmy się retoryką ze względu na naszego syna. Szukaliśmy dla niego tego typu zajęć, gdy był mały. Doszliśmy do wniosku, że przemawianie jest umiejętnością, która bardzo przydaje się młodym ludziom. Zwykło się przyjmować, że retoryka to stara umiejętność i zamierzchłe czasy. Tymczasem jest ona bardzo potrzebna współcześnie. Mimo że posiadamy liczne kanały komunikowania, takie jak komunikatory czy smartfony, to najważniejszych rzeczy w życiu nie da się napisać. Musimy być gotowi na ich wypowiedzenie. Gdy idziemy do szefa po podwyżkę lub chcemy przekonać rodzinę do naszego pomysłu na spędzenie wakacji, musimy stanąć z nimi twarzą w twarz i przedstawić swoje zdanie  wyjaśniała Anna Głowacka, prezes Akademii Retoryki. 

 Chcemy uczyć umiejętności przekonywania i skutecznej komunikacji. Niestety we współczesnym świecie czasami brakuje nam tych elementów. Osoby, które posiadają tę wiedzę, mają więcej punktów na starcie. Nawet najlepszy pomysł na firmę czy rozwiązania życiowe nie obroni się, jeśli nie potrafimy o nim opowiedzieć. Widzieliśmy wielu zdolnych, wartościowych i pracowitych ludzi, którzy nie potrafili się przebić. Doszliśmy do wniosku, że brakowało im pewności siebie i umiejętności obrony własnego stanowiska – podsumowała. 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 05.06.2021
Godzina emisji: 13.08

zch

Czytaj także

Magiczne "Trzy gramy Redbada"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 09:20
W tym tygodniu dzięki Marcinowi Połoniewiczowi poznamy od kuchni tajniki iluzji. Z showmanem porozmawiamy też m.in. o polskiej edukacji cyrkowej oraz bieżącej sytuacji branży. Przyjrzymy się także sztuce prezentacji trików przed publicznością, w tym tą najmłodszą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pan Ząbek, czyli iluzja z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 14:00
– Zdecydowanie najważniejszy jest dla mnie kontakt z publicznością. W ostatnim czasie miałem możliwość wystąpienia online i było to dla mnie trudne – mówi iluzjonista i showman Marcin Połoniewicz, znany jako Pan Ząbek.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karolina Fandrejewska: kształtowanie przestrzeni w sztuce to projektowanie przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 14:00
– Dla mnie przestrzeń scenograficzna to przede wszystkim przestrzeń dla aktora, a dopiero następnie dla widza – mówi scenografka i kostiumografka Karolina Fandrejewska. – Scenografia to habitat, ma dawać aktorowi możliwość "zadomowienia się" – dodaje rozmówczyni Redbada Klynstry-Komarnickiego. 
rozwiń zwiń