Jerzy Zelnik o swoich aktorskich przemianach

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 13:07
– Nigdy nie powinieneś zapomnieć o dziecku w sobie, o szeroko otwartych oczach dziecka: zachwycających się, ciekawych, zdumionych, żebyś takich uczuć, nie zaniedbał. Powinny Ci one towarzyszyć do końca twojego zawodowego i człowieczego życia – mówił Jerzy Zelnik, cytując słowa Jana Kreczmara. To one stały się jego mottem podczas kolejnych dziesięcioleci pracy aktorskiej.
Aktor Jerzy Zelnik podczas spaceru ulicami Łodzi w kwietniu 1977 roku. Przyjechał na gościnne występy w Teatrze Powszechnym, gdzie gra w sztuce Lwa Tołstoja pt. Zmartwychwstanie
Aktor Jerzy Zelnik podczas spaceru ulicami Łodzi w kwietniu 1977 roku. Przyjechał na gościnne występy w Teatrze Powszechnym, gdzie gra w sztuce Lwa Tołstoja pt. "Zmartwychwstanie"Foto: PAP/Mirosław Stankiewicz

pap_19660101_0AP_Jerzy Zelnik.jpg
Jerzy Zelnik - niewolnik "Faraona"

W rozmowie z Redbadem Klynstrą-Komarnickim Jerzy Zelnik wspominał swoją nieoczywistą drogę do aktorstwa. – Tuż przed maturą podjąłem taką decyzję, nie mając pomysłu na siebie. Pomyślałam, a może spróbuję, może się dostanę do szkoły teatralnej, chociaż lepiej znałem angielski, niż sprawy związane z zawodem aktora. Zdawaliśmy z Danielem Olbrychskim, Baśką Brylską, moją pierwszą miłością – dodał. 


Posłuchaj
50:03 2021_06_19 13_07_12_PR3_Trzy_gramy_Redbada.mp3 Zmieniające się rozumienie teatru i aktorstwa w życiu Jerzego Zelnika (Trzy gramy Redbada/Trójka)

 


zelnik pap 1200.jpg
Jerzy Zelnik: bardzo lubię rozbijać mity

Jak wspomina gość Trójki, do szkoły teatralnej dostał się bez problemu, zajmując trzecią lokatę. Decyzja o wyborze drogi zawodowej spotkała się początkowo z pewnym zdziwieniem jego ojca, reżysera radiowego, który przez wiele lat pracował… przy Myśliwieckiej.

Jerzy Zelnik pracę jako aktor zaczął bardzo szybko. – Od razu wyrwał mnie film. W październiku rozpocząłem studia, a już w listopadzie wiedziałem, że gram główną rolę w "Faraonie". Odbyłem ten pierwszy rok i z dwiema dwójkami z dykcji i głosu, zagrałem faraona – wspomina, dodając, że nie pamięta, czy do tej roli przygotowywał się równie starannie, jak do wszystkich kolejnych, zgłębiając obyczaje i moment historyczny, w którym postać była ulokowana. Jak przyznaje, te dwóje z pierwszego roku bardzo pozytywnie wpłynęły na jego dalszy rozwój. 

WFDiF - Studio Filmowe Kadr/"Faraon" / "Pharaoh" - trailer

Jerzy Zelnik w audycji "Trzy gramy Redbada" opowiadał o edukacji teatralnej w swoich czasach studenckich, ale także o pracy ze studentami wiele lat później. Opowiadał także o swojej przemianie w podejściu do pracy aktora i reżysera. – Od 1973 roku, od "Studium o Hamlecie" Wyspiańskiego zacząłem się interesować taką alternatywą w moim życiu. Mnie dalece nie wystarczały owe gotowe sztuki. Nagle zacząłem myśleć, żeby stworzyć własny świat. Świat moich zainteresowań, który będzie pogłębiał moją wiedzę, wrażliwość. To spowodowało, że byłem panem, sterem, żeglarzem, okrętem. Mogłem wszystko napisać, zagrać i wyreżyserować – wspomina. 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Jerzy Zelnik (aktor, reżyser)
Data emisji: 19.06.2021
Godzina emisji: 13.07

gs/kr


Czytaj także

Karolina Fandrejewska: kształtowanie przestrzeni w sztuce to projektowanie przeżyć

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 14:00
– Dla mnie przestrzeń scenograficzna to przede wszystkim przestrzeń dla aktora, a dopiero następnie dla widza – mówi scenografka i kostiumografka Karolina Fandrejewska. – Scenografia to habitat, ma dawać aktorowi możliwość "zadomowienia się" – dodaje rozmówczyni Redbada Klynstry-Komarnickiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna sztuka przemawiania. Jakie tajniki skrywa retoryka?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 14:20
Sztuka mówienia przez wielu uważana jest za przestarzałą. Mimo to niewielu wie, jak wysłowić się poprawnie. W jaki sposób znaleźć w sobie wenę? Jak napisać porywającą mowę? Czego jeszcze nie wiemy o sztuce przemawiania, czyli retoryce? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozśmieszanie. Sztuka sama w sobie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 14:15
Jedni ich kochają, drudzy nienawidzą, a jeszcze inni uciekają przed nimi z krzykiem. Klauni to artyści komediowi, którzy trudnią się rozśmieszaniem publiczności. Jak wyglądają kulisy ich pracy? W jaki sposób wchodzą w interakcję z publicznością? Czy do wykonywania swojej profesji potrzebują szczególnych umiejętności lub szkół?
rozwiń zwiń