Polszczyzna wybrzmiewa w Szczebrzeszynie. Festiwal Stolica Języka Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 13:30
Czym tak naprawdę jest piękno języka polskiego? Jak wygląda codzienna polszczyzna? Czy wiemy jak używać naszej mowy? O zamiłowaniu do mowy polskiej oraz świecie teatru i aktorstwa rozmawialiśmy w przeddzień "Festiwalu Stolica Języka Polskiego", który odbywa się w Szczebrzeszynie, mieście znanym z łamańców językowych.
Szczebrzeszyn
Szczebrzeszyn Foto: Damian Pankowiec/shutterstock

– Spotkania w Szczebrzeszynie to coroczne święto literatury. W tym roku festiwal odbywa się już po raz siódmy. Edycję dedykujemy Tadeuszowi Różewiczowi. Wraz z nim będziemy wędrować przez cały tydzień. Pojawią się także inni autorzy. To osoby, których dzieła obecne są w naszych domowych biblioteczkach. Autorzy, których lubimy i doceniamy. Wielu z nich zdobyło nagrody poetyckie i literackie, a teraz przyjeżdżają do Szczebrzeszyna – mówił w audycji "Trzy gramy Redbada" Piotr Duda, producent teatralny, dyrektor "Festiwalu Stolica Języka Polskiego".

Posłuchaj
52:07 2021_07_31 12_06_15_PR3_Trzy_gramy_Redbada.mp3 W Szczebrzeszynie po polsku. Festiwal Stolica Języka Polskiego (Trzy gramy Redbada/Trójka)

 

Teatr i polszczyzna

– O mało co, a zostałbym księdzem. Tak czułem. Zawsze byłem przewodniczącym klasy i samorządu. To wiele mnie kosztowało. Trema dopada nawet aktorów. Pamiętam, że wystąpienia na apelach zjadały mnie strasznie, mimo to, ciągle chciałem to robić. Pewnego razu do małej wsi przyjechała Maja Komorowska. Miała czytać wiersze w jednym z kościołów. Patrzyłem na nią, słuchałem i do dziś mam obraz takiej ciszy, uniesienia i zasłuchania. Pomyślałem wtedy, że jeśli tak to wygląda i ma taką siłę, to jest to droga, którą ja też chcę iść. Byłem wtedy w szkole budowlanej, tuż przed maturą. Po tym spotkaniu postanowiłem, że zostanę aktorem. Trzykrotnie zdawałem do szkoły teatralnej. W końcu się udało. Przez ten czas spotkałem wielu ludzi ze świata sztuki. Miałem już też swoje doświadczenia, niektóre dobre, a inne złe – wspominał. 

Festiwal Języka Polskiego

– Już przy pierwszej edycji nie bałem się o frekwencję. Mielimy ponad siedem tysięcy uczestników. Od samego początku ich zasłuchanie miało poziom niezwykły. Dostrzegało to wiele osób. Na naszej stronie internetowej widnieje cytat: "Wszystko jest w języku. To język ustanawia świat" i tak faktycznie jest. Ten projekt jest moim pierwszym, bardzo mocno przemyślanym, od początku do końca, czyli tak, jak być powinno. Producent powinien usiąść i przeanalizować jak wszystko powinno wyglądać. Zacząłem mapować sobie Szczebrzeszyn. Mimo że stamtąd pochodzę, nie tkwiłem w tym mieście. Zobaczyłem jednak, że jest to miejsce, które ma bogactwo przyrody, kultury i dziedzictwo. Wisienką na torcie jest w tym postać Jana Brzechwy, który wpisał język w życie Szczebrzeszyna. Na tej bazie powstał festiwal – przyznał dyrektor wydarzenia. 

 Festiwal Stolica Języka Polskiego odbywa się w dniach 1  7 sierpnia 2021 roku. 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 31.07.2021
Godzina emisji: 12.05

zch/kr

Czytaj także

Edukacja teatralna: spojrzenie z wielu stron

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 13:15
Można poszukiwać i odkrywać, można gubić się i znajdować, ale koniec końców i tak powróci się na deski teatralne. W tym tygodniu zatoczyliśmy swoiste koło: Redbad Klynstra wraz z gościem, aktorem i przedsiębiorcą Jakubem Snochowskim, rozmawiał o edukacji teatralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy powinno zacząć się grać?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 13:15
To wbrew pozorom bardzo ważne pytanie: czy powinno się zacząć grać już jako dziecko, czy dopiero gdy dostaniemy się do Akademii Teatralnej i zdobędziemy choć trochę wiedzy? O tym dylemacie rozwoju osobowości porozmawiamy z Magdaleną Górską, aktorką i autorką książek dla dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzbudzanie dziecięcej radości to największa ze sztuczek. Spotkanie z iluzjonistą

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 13:00
Z zawodu jest ślusarzem, a z pasji iluzjonistą, występującym w różnych miejscach Warszawy. Tak jak misją aktora jest dążenie do prawdy, jego celem jest wydobycie z każdego dorosłego jego wewnętrznego, radosnego dziecka. – Nie ma człowieka, z których nie da się wyciągnąć takich emocji – twierdzi gość audycji "Trzy Gramy Redbada" Janusz Malcew-Bzdyra, publiczności znany jako Warszawski Magik.
rozwiń zwiń