Festiwal "Dwa Teatry". Janusz Kukuła gościem Redbada

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 13:12
Redbad jest tam, gdzie bije serce teatru, czyli w Zamościu. To tam odbywa się tegoroczny Festiwal "Dwa Teatry". O wydarzeniu, genezie Teatru Polskiego Radia oraz magii słuchowisk rozmawiał z Januszem Kukułą, dyrektorem Teatru Polskiego Radia. 
Janusz Kukuła gościem audycji Trzy gramy Redbada
Janusz Kukuła gościem audycji "Trzy gramy Redbada"Foto: Cezary Piwowarski

– Historia Teatru Polskiego Radia trwa już prawie sto lat. To swego rodzaju sztafeta pokoleń. Ludzie, którzy zaczynali tę tradycję, byli genialni. Tęsknię do nich. Chciałabym spotkać się z nimi i porozmawiać. Zdarza mi się odwiedzić ich groby i miejsca, z których pochodzili. Poświęcam dużo uwagi ludziom, którzy byli przed nami. Równie dużo też tym, którzy będą po nas. Stworzyłem motto, którego się trzymam: "Chciałbym, żeby ci, którzy byli przed nami, mogli być z nas dumni. Natomiast ci, którzy będą po nas, mogli się nami inspirować. Właśnie temu służy Festiwal "Dwa Teatry". Jego rola jest naprawdę ogromna. Ludzie radia to jedna, wielka rodzina. Dla mnie ktoś, kto pracuje w radiu, od razu jest godny szacunku i zaufania, nawet jeśli dopiero go poznałem – mówił Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 


Posłuchaj
51:05 2021_09_18 12_05_40_PR3_Trzy_gramy_Redbada.mp3 Janusz Kukuła o festiwalu "Dwa Teatry" 2021 (Trzy gramy Redbada/Trójka)

 

Ludzie radia

– Ludzie dzielą się na dwie grupy. Tych, którzy zyskują dopiero po bliższym poznaniu, oraz takich, którzy przy nim tracą. Ludzie radia należą do tej pierwszej kategorii. Rozgłośnie regionalne stały się ośrodkami promocji teatru w swoich miastach. Polska jest cudownym krajem. We wszystkich ośrodkach, w których znajdują się tatry, można spotkać wspaniałych aktorów i reżyserów. Oprócz teatru ich drugim domem jest radio, a to powód do wielkiej dumy i satysfakcji. Oni znają się na tym, co robią i bardzo to kochają – powiedział w audycji "Trzy gramy Redbada". 

Festiwal "Dwa Teatry" 1200
Święto spektaklu radiowego. XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021

Słuchowiska

– To trudna i wymagająca praca. Szczególnie dla aktora. Jego partnerem jest mikrofon. Nie wystarczy po prostu przeczytać tekstu. Po wojnie teatr radia i telewizji miał umożliwiać społeczeństwu dostęp do kultury. Rzadko o tym mówimy. Stało się tak dlatego, że od pewnego momentu wstydzimy się słowa "misja". Teatr Radia po pierwsze ma funkcję edukacyjną. Długo lekceważono dźwięk i słowo. Wydawało się, że obowiązywać będzie już tylko obraz. Chcemy, by ludzie nie czuli się samotni. Mówienie do naszych przyjaciół, bo tak traktujemy słuchaczy, skraca dystans. Dajemy im odczuć, że nie są sami, a świat jest piękny – zaznaczył w rozmowie.

– Podobnie jak piękna jest polszczyzna. Słowami dotykamy najczulszych miejsc w człowieku. Można w ten sposób pogłaskać po głowie i chwycić za rękę. Właśnie po to jest sztuka i z tego powodu realizujemy słuchowiska oraz historie, które mówią ludziom coś bardzo ważnego – dodał.

Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia / Cezary Piwowarski

Produkcja

– Kiedy zapala się czerwona lampka i ślina w ustach wysycha, w głowie zaczynają mieszać się myśli, które muszą znaleźć ujście w słowach. Dla mnie ten moment od lat jest niezwykle poruszający. Człowiek, z którym jeszcze przed chwilą rozmaiłem o wydarzeniach dnia codziennego, nagle staje się Hamletem czy Kordianem. Kocham aktorów. Czasami czuję ich wzajemność. Bez nich nasz świat, ten o którym rozmawiamy, by nie istniał. Jestem szczęśliwy, że aktorzy tak chętnie przyjeżdżają na nasz festiwal, chcą spotykać się z ludźmi i opowiadać o swoich doświadczeniach – powiedział Janusz Kukuła. 

–  Są trzy elementy dobrej sztuki, jednak pierwszym i najważniejszym z nich jest tekst. Zdarzało mi się nagrać słabe słuchowisko z dobrego scenariusza z mojej winy. Nigdy jednak nie udało mi się nagrać dobrego słuchowiska ze słabego tekstu. To coś, co się nie uda w żadnym wypadku – podsumował.


**

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)
Data emisji: 18.09.2021
Godzina emisji: 12.05

zch

Czytaj także

Tajemnice rynku sztuki. Jak na nim zarobić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 13:10
Jak zrozumieć polski i zagraniczny rynek sztuki? Co zrobić, by poznać tajniki wycen obrazów? Dlaczego inwestycja w obraz Jana Matejki może być ryzykiem i jak rozpoznać zdolnego, młodego twórcę? Odpowiedzi na te pytania szukał Redbad Klynstra-Komarnicki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zafascynować historią, czyli emocjonujące opowieści o ludziach

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 12:05
– Generalnie uważam, że problemem polskiej narracji historycznej jest nieumiejętność metaforyzowania naszej historii. Mamy ciągoty, aby opowiadać historię w sposób publicystyczny, mało ciekawy – przyznaje reżyser i producent filmowy Miłosz Kozioł, dodając wielkrotnie tworzymy z nadmiernym patosem, nie mierząc sił na zamiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graffiti – sztuka, która może powstać wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 14:50
Choć wakacje już się skończyły, a więc znów mamy mnóstwo obowiązków, dziś wybraliśmy się na weekendową wycieczkę na wieś. Ale nie, by pomagać w żniwach czy wykopkach, lecz by podziwiać naścienne malunki zwane… deskalami.
rozwiń zwiń