Nowy rok – nowy wystrój. Czy architektura wnętrz jest sztuką?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 13:30
Porządku nie trzeba zaczynać od swojej głowy. Czasami wystarczy zmienić coś w otoczeniu: przemeblować, pomalować albo dodać detale. Pomieszczenia, w którym pracujemy lub żyjemy, mają na nas ogromny wpływ.
Dla mnie architekt wnętrz to osoba, która musi wybiegać w przyszłość, tym samym zastanawiając się nad przeszłością. W mojej opinii powinna być artystą  mówiła w Trójce Magdalena Smolanka, malarka i architekt wnętrz.
"Dla mnie architekt wnętrz to osoba, która musi wybiegać w przyszłość, tym samym zastanawiając się nad przeszłością. W mojej opinii powinna być artystą" – mówiła w Trójce Magdalena Smolanka, malarka i architekt wnętrz.Foto: Shutterstock

Chcąc wejść w 2022 rok pewnie, bez cienia wątpliwości, że coś go dekoncentruje, Redbad próbuje zrozumieć, jak dobrze i nowocześnie zaprojektować dom. Jakie są główne założenia i najczęstsze błędy w tej dziedzinie sztuki użytkowej? Jak wybrać dobrego projektanta?

– To bardzo złożony proces. W zależności od tego, jak podchodzi się do architektury wnętrz i jak się czuje. Dla mnie architekt wnętrz to osoba, która musi wybiegać w przyszłość, tym samym zastanawiając się nad przeszłością. W mojej opinii powinna być artystą – mówiła w Trójce Magdalena Smolanka, malarka i architekt wnętrz.

– Uczyłam się na Akademii Sztuk Pięknych. Myślę, że ten proces zbudował moje myślenie i sposób podchodzenia do architektury wnętrz – podkreśliła. 

Architektura to sztuka

– W tej chwili próbujemy zbudować proces pracy z architektem wnętrz. Chciałabym, by klienci podejmujący współpracę, zagłębili się w to zagadnienie. Dobrze, by odłożyli na bok swoje wizje i poczekali na propozycje osoby, z którą rozmawiają. Każdy ma inne potrzeby do zaspokojenia. Niektórym zależy jedynie na funkcjonalnym urządzeniu mieszkania. Na rynku pojawiają się też i takie projekty, gdzie klient jest na etapie dziesiątego mieszkania i chciałby zderzyć się ze sztuką lub jest ciekawy, co spektakularnego i zaskakującego może zaproponować mu architekt  wyjaśniała gość audycji "Trzy gramy Redbada".

– Możemy zaproponować klientowi nowy świat. Wymaga to jednak świadomości zarówno inwestora, jak i architekta, który podejmuje się wyzwania. Musi tutaj zaistnieć relacja i porozumienie. Jeśli one wystąpią, mamy szansę zrobić wspaniały i dobry projekt – podkreśliła. 

Posłuchaj
47:43 2022_01_15 12_07_45_PR3_Trzy_gramy_Redbada.mp3 Nowy rok - nowe wnętrze. Czy architektura jest sztuką? (Trzy gramy Redbada/Trójka)

  

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Magdalena Smolanka (malarka i architekt wnętrz) 
Data emisji: 15.01.2022
Godzina emisji: 12.07

zch

Czytaj także

Kod kulturowy w architekturze. "ArchiKod" Czesława Bieleckiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 19:00
8 grudnia 2021 ukaże się najnowsza książka architekta Czesława Bieleckiego pt. "ArchiKod", która jest podróżą po 72 miejscach na świecie: od znanych przestrzeni publicznych, takich jak Regent Street w Londynie, Rynek Główny w Krakowie, osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, jak Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. W książce tej opowiada o nowoczesnej architekturze, jej mocnych stronach i słabościach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka cyfrowego świata. Projektowanie gier VR

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 13:13
Sztuka ewoluuje, a Redbad podąża za zmieniającymi się trendami. Tym razem postanowił zgłębić cyfrowy świat gier komputerowych. Jak powstają? Czym jest wirtualna rzeczywistość? Czym charakteryzuje się ta dziedzina i jaką ma przyszłość?
rozwiń zwiń