Pierwsze spotkanie – ze śledziem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 14:15
Adriana Marczewska przyznaje, że długo myślała, jaki powinien być temat premierowej "Gorącej płyty", kim powinien być bohater? – Podeszłam do tego z ogromną czułością – deklaruje. I wybrała... śledzia! Zaprosiła też do programu Marcina Dudę, kucharza i pasjonata śledzi, który, aby się nimi zająć, porzucił ciepłą posadkę w korporacji.
Dania ze śledziem często goszczą na Bożonarodzeniowym stole.
Dania ze śledziem często goszczą na Bożonarodzeniowym stole.Foto: Shutterstock.com/Chudovska

curry kuchnia indyjska 1200.jpg
Energetyczny, słoneczny smak Indii

Chyba niewiele osób wie, ta bodaj najpopularniejsza w Polsce ryba ma w kalendarzu swoje święto. I chociaż śledź kojarzy się nam przede wszystkim z Wigilią, przypada ono w połowie lutego. Dlatego właśnie teraz Ada i Marcin rozmawiali o kulturze jedzenia śledzia, o tym, w jaki sposób wybrać dobrego śledzia.


Posłuchaj
49:21 2021_02_20 13_07_52_PR3_Goraca_plyta.mp3 Rewolucja śledziowa (Gorąca płyta/Trójka)

– Jest niezastąpionym towarzyszem wszystkich wesel, imienin i imprez towarzyskich. Tłuściutki, pyszniutki i lubiący pływać... Chyba wszyscy już się domyślają, o kogo chodzi: śledź! – przedstawia głównego bohatera Adriana Marczewska.

– Śledź kojarzy się z Wigilią i okresem przed Wielkanocą, tymczasem dla mnie jest to ryba całoroczna, z której możemy przygotować wiele fantastycznych potraw. I to nie tylko z destylatami – mówi Marcin Duda i deklaruje, że zamierza przeprowadzić w Polsce śledziową rewolucję. – Dla mnie wzorcem jest duńska kultura jedzenia śledzia – wskazuje.

Jak wybrać dobrego śledzia? – Po pierwsze wybierajmy małych, lokalnych dostawców, którzy doskonale wiedzą, skąd mają swój towar. Patrzmy też na etykiety: jeśli np. wybieramy śledzia solonego, to w składzie powinny być jedynie woda, sól i ewentualnie cukier – tłumaczy Marcin Duda. – Jeżeli natomiast etykieta jest zbyt długa, to oznacza, że ktoś przygotowywał te śledzie nie 4-6 tygodni w solance, ale kilka dni lub tydzień. A to powoduje, że ta ryba nie jest już jakościowym produktem – dodaje.

– To może zabrzmi arogancko, ale jeżeli chodzi o nasze przepisy na śledzia, to w większości są one nudne: albo w oleju, albo w śmietanie, albo w occie – stwierdza gość programu. – Tymczasem śledź to jest bardzo kreatywna, wdzięczna ryba. Możliwości jego przygotowania jest naprawdę bardzo dużo. Począwszy od świeżego śledzia, którego możemy ugrillować, odsolić i uwędzić lub piec – wylicza.


***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Data emisji: 20.02.2021
Godzina emisji: 13.07

pr

Czytaj także

Święta w Dubaju: śledź i bigos nie przejdą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 18:00
W Emiratach Arabskich też jest zima, więc temperatura spadła do 20 stopni, a w nocy nawet do 18. Efekt: wszyscy chodzą kurtkach, bo chłodno. A przed hotelem stoi wielka, ponad 20-metrowa choinka. Sztuczna. Za to Święty Mikołaj jest prawdziwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo ostry początek roku

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 13:10
Rok 2021 rozpoczęliśmy niezwykłą wyprawą z Meksyku przez Hiszpanię, aż po Indie, Turcję i Węgry. I nie była to bynajmniej łagodna wycieczka, lecz podróż zionąca ogniem i umiejąca wypalić kubeczki smakowe. Ale też zaskakująca połączeniem ostrości i słodyczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzotyczne podróże, egzotyczne gry

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 13:15
Różnego rodzaju gry to znakomity sposób na wspólne spędzanie czasu i ćwiczenie umysłu zarazem. Pandemiczne limity w tym przypadku nie przeszkadzają: go, bao, szachy czy warcaby to tylko dwóch graczy, brydż lub domino – czterech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak karnawał, to tylko ze smakiem!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 13:00
Jak śpiewa Maryla Rodowicz, "życie to bal jest nad bale", nie ma więc powodu, by zupełnie rezygnować z tegorocznego karnawału. Dzięki "Podróżom ze smakiem" można go świętować bez fajerwerków, balów i dużych imprez.
rozwiń zwiń