Pierwsze spotkanie – ze śledziem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwsze spotkanie – ze śledziem
Dania ze śledziem często goszczą na Bożonarodzeniowym stole.Foto: Shutterstock.com/Chudovska

Adriana Marczewska przyznaje, że długo myślała, jaki powinien być temat premierowej "Gorącej płyty", kim powinien być bohater? – Podeszłam do tego z ogromną czułością – deklaruje. I wybrała... śledzia! Zaprosiła też do programu Marcina Dudę, kucharza i pasjonata śledzi, który, aby się nimi zająć, porzucił ciepłą posadkę w korporacji.


curry kuchnia indyjska 1200.jpg
Energetyczny, słoneczny smak Indii

Chyba niewiele osób wie, ta bodaj najpopularniejsza w Polsce ryba ma w kalendarzu swoje święto. I chociaż śledź kojarzy się nam przede wszystkim z Wigilią, przypada ono w połowie lutego. Dlatego właśnie teraz Ada i Marcin rozmawiali o kulturze jedzenia śledzia, o tym, w jaki sposób wybrać dobrego śledzia.


Posłuchaj

49:21
Rewolucja śledziowa (Gorąca płyta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jest niezastąpionym towarzyszem wszystkich wesel, imienin i imprez towarzyskich. Tłuściutki, pyszniutki i lubiący pływać... Chyba wszyscy już się domyślają, o kogo chodzi: śledź! – przedstawia głównego bohatera Adriana Marczewska.

– Śledź kojarzy się z Wigilią i okresem przed Wielkanocą, tymczasem dla mnie jest to ryba całoroczna, z której możemy przygotować wiele fantastycznych potraw. I to nie tylko z destylatami – mówi Marcin Duda i deklaruje, że zamierza przeprowadzić w Polsce śledziową rewolucję. – Dla mnie wzorcem jest duńska kultura jedzenia śledzia – wskazuje.

Jak wybrać dobrego śledzia? – Po pierwsze wybierajmy małych, lokalnych dostawców, którzy doskonale wiedzą, skąd mają swój towar. Patrzmy też na etykiety: jeśli np. wybieramy śledzia solonego, to w składzie powinny być jedynie woda, sól i ewentualnie cukier – tłumaczy Marcin Duda. – Jeżeli natomiast etykieta jest zbyt długa, to oznacza, że ktoś przygotowywał te śledzie nie 4-6 tygodni w solance, ale kilka dni lub tydzień. A to powoduje, że ta ryba nie jest już jakościowym produktem – dodaje.

– To może zabrzmi arogancko, ale jeżeli chodzi o nasze przepisy na śledzia, to w większości są one nudne: albo w oleju, albo w śmietanie, albo w occie – stwierdza gość programu. – Tymczasem śledź to jest bardzo kreatywna, wdzięczna ryba. Możliwości jego przygotowania jest naprawdę bardzo dużo. Począwszy od świeżego śledzia, którego możemy ugrillować, odsolić i uwędzić lub piec – wylicza.


***

Tytuł audycji: Gorąca płyta
Autorka audycji: Adriana Marczewska
Data emisji: 20.02.2021
Godzina emisji: 13.07

pr

Polecane